Aktualności
RDLP w Gdańsku - Ruszył audyt RPL
Na terenie RDLP w Gdańsku trwają audyty w ramach programu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Oferta zula, który uzyska poświadczenie wypełniania standardów RPL, otrzyma 20% punktów w najbliższej turze przetargów.
Czytaj więcejZalesianie PROW - Dopłaty jedynie dla 614 producentów
Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa prowadziła nabór wniosków zalesieniowym przez dwa miesiące, do 17 sierpnia. W tym okresie złożono 1074 wnioski.
Czytaj więcejPowiat lubaczowski - Drzewa za odpady
16 października przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbył się I Piknik Ekologiczny pod hasłem „Zamień odpady na drzewa Lubaczów 2015”. Organizatorzy to Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Wydział Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. Partnerem imprezy i dostawcą sadzonek były nadleśnictwa Lubaczów, Narol i Oleszyce.
Czytaj więcejRada Leśnictwa - Kontrowersyjne zarządzenie
Minister Środowiska Maciej Grabowski podpisał 9 października nowe zarządzenie w sprawie Rady Leśnictwa. Jest ona powoływana jako organ pomocniczy Ministra Środowiska.
Czytaj więcejNadleśnictwo Stuposiany - Drewniany kościół w Mucznem
O tym, że z drewna można wyczarować bajeczne konstrukcje, świadczy nowo postawiony kościółek w Mucznem w Bieszczadach. Modrzewiowe i jodłowe bale w jego ścianach, ułożone z ciesielskim pietyzmem, świecą jeszcze świeżością i wciąż pachną żywicą, głosząc pochwałę budowniczych.
Czytaj więcejBULiGL - Nagroda za zarządzanie
Srebrne Godło w programie konkursowym Najwyższa Jakość Quality International 2015 w kategorii QI ORDER Zarządzanie Najwyższej Jakości trafiło do Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Czytaj więcejNadleśnictwo Gołąbki - Leśnicy atrakcją festynu w Biskupinie
Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki z dumą podkreślają, że gospodarują na Piastowskim Szlaku, którego wizytówką jest Muzeum w Biskupinie. Na terenie tamtejszego rezerwatu archeologicznego 12–20 września odbył się XXI Festyn Archeologiczny pod hasłem „Smaki w przeszłości”. Jak co roku udział w tym archeologicznym święcie regionu brali leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki, przy udziale koleżanek i kolegów z sąsiednich jednostek. Pokazali, jak łączyć moc natury z dziedzictwem kulturowym Pałuk.
Czytaj więcejProtesty zuli - Na ulicach stolicy
2 października nietypowe widoki czekały na mieszkańców Warszawy. Głównymi ulicami miasta przeszła manifestacja zuli z całej Polski, którzy w ten sposób manifestowali przeciw zbyt niskim stawkom i problemom z przetargami. Rozmowy z przedstawicielami DGLP nie przyniosły rozwiązania problemu i drwale postanowili swoim losem zainteresować władze.
Czytaj więcejUstawa o ochronie przyrody - Jastrząb nie wilk, odszkodowanie się nie należy
28 września Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie za wszystkie szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową należy się automatycznie zadośćuczynienie. Tym samym odrzucił skargę prokuratora generalnego, który zaskarżył zapisy ustawy o ochronie przyrody dotyczące odszkodowań.
Czytaj więcejNauki leśne - Nagroda za najlepszy doktorat
Komitet Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk ustanowił nagrodę za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk leśnych. Doktoranci, którzy planują rychłą obronę, lub obronili pracę w ostatnich dwóch latach, mogą je zgłaszać do 31 marca przyszłego roku.
Czytaj więcejProtest zuli i drzewiarzy - Za mało chętnych na 16 października
25 sierpnia zulowcy wspólnie z reprezentantami branży drzewnej ustalili, że połączą siły we wspólnym proteście 16 października. Jednak na kilka dni przed manifestacją organizatorzy ją odwołali.
Czytaj więcejUstawa o lasach - Wygrają i znów zmienią
1 października Senat przyjął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach. Poprawki dotyczą zachowania dotychczasowej struktury własnościowej lasów jako dobra ogólnonarodowego. Wartości, która nie będzie podlegała przekształceniom własnościowym i będzie mogła być zbywane tylko w przypadkach określonych w ustawie.
Czytaj więcejXIX Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę - Ekologia i antropologia
Ponad 5 tys. leśników z rodzinami, pracownicy parków narodowych oraz przedstawiciele szkół leśnych uczestniczyli 19 września w ogólnopolskiej pielgrzymce leśników na Jasną Górę. Jej hasłem były słowa „Nie ma ekologii bez właściwej antropologii”, zaczerpnięte z encykliki papieża Franciszka „Laudato si”.
Czytaj więcejNadleśnictwo Dukla - Święto lasu w nowej sidzibie
Regionalne uroczystości Święta Lasu na terenie Nadleśnictwa Dukla (22 września) związane były z otwarciem nowej siedziby tej jednostki w Równem (ul. Popardy 44).
Czytaj więcejNowelizacja ustawy - Kto bardziej kocha lasy?
28 sierpnia do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach. To czwarta w ciągu półtora roku próba zmiany tego przepisu. Chodzi w nim o zapisanie dodatkowej ochrony państwowych lasów przed przekształceniami własnościowymi (szerzej prezentowaliśmy projekt w nr 18/2015).
Czytaj więcejMistrz Mowy Polskiej - ZSL w Lesku kuje... słowa
21 września w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa, 15. Gala Finałowa Programu Mistrz Mowy Polskiej.Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, skupiająca dotychczasowych laureatów, wybrała placówkę (spośród pięciu nominowanych), która uzyskała tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie trafiło w ręce Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.
Czytaj więcejNadleśnictwo Gidle - Ku czci "leśnych ludzi"
Staraniem Nadleśnictwa Gidle (RDLP w Katowicach) i Gminy Dąbrowa Zielona 5 września br. odbyła się uroczystość upamiętniająca walki partyzanckie w lasach leśnictwa Cielętniki.
Czytaj więcejKongres w Durbanie - o lasach 2050
Prawie 4000 uczestników ze 142 krajów świata wzięło udział w 14. Światowym Kongresie Leśnym w Durbanie (RPA). Organizowane pod auspicjami FAO forum po raz pierwszy gościło na kontynencie afrykańskim.
Czytaj więcejNadleśnictwa Cisna i Baligród - Rowerem (z humorem) za wilkiem
W końcówce wakacji odbyły się zawody w kolarstwie górskim „Tropem wilka i rowerów kilka” pod patronatem honorowym dyrektora RDLP w Krośnie Bogusława Famielca. Organizatorzy (nadleśnictwa Cisna i Baligród) zaprosili rowerzystów w okolice Wetliny.
Czytaj więcejPo kontroli NIK - Komu potrzebny kubeł zimnej wody?
Nie dość Lasom zamieszania wokół referendum (które jak na razie się nie odbędzie), to 28 sierpnia pojawił się raport Najwyższej Izby Kontroli. Raport namieszał w ocenach opinii publicznej i skutecznie zniweczył wiele PRowych wysiłków LP. Niektóre wypowiedzi tak rozemocjonowały komentatorów, że aż prosiły się o kubeł zimnej wody.
Czytaj więcej