strona główna

Aktualności

90-lecie Lasów Państwowych - Obchody z przytupem

W przyszłym roku LP będą obchodziły 90-lecie istnienia. Obchody zapowiadają się huczne. – Akcja „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pokazała ludziom, jakie korzyści płyną z lasu, że lasy są otwarte. Teraz chcielibyśmy, żeby obchody 90-lecia nie były tylko okazją do kolejnej fety. Chcemy, żeby była to okazja do pokazania, jak profesjonalni są leśnicy, jak wysoki poziom mają LP, jeśli chodzi o profesjonalizm – mówi Mariusz Turczyk, dyrektor CILP.

Czytaj więcej

Europejskie Dni Ptaków - Rekordowy Ptasi Piknik

W ponad 200 miejscach w Polsce świętowano 5 i 6 października Europejskie Dni Ptaków. Choć święto obchodzone jest w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, to, jak podali ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, właśnie w Polce w zorganizowanych akcjach wzięło udział najwięcej osób (ponad 3,5 tys.).

Czytaj więcej

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi - O ochronie nigdy dość

Miejscem spotkań specjalistów związanych z ochroną przyrody w lasach już od paru lat stał się Tleń. W tej malowniczo położonej miejscowości Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała (9–11 września) już po raz siódmy międzynarodową konferencję naukową.

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa roślin - Odstępstwa dla gospodarki

W resorcie środowiskatrwają właśnie uzgodnienia dotyczące najnowszego projektu rozporządzenia,dotyczącego listy gatunków i sposobów ochrony dzikich gatunków roślin. Wśródnowości znajdują się w nim odstępstwa od ochrony ze względu na prowadzeniedziałań związanych z racjonalną gospodarką leśną, rolną i rybacką.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Celestynów - Wreszcie godnie uczczeni

Historia leśniczego Mieczysława Nowakowskiego, zamordowanego w nocy z 18 na 19 grudnia 1943 r., nieopodal leśniczówki Gózd na Mazowszu, trafiła już na łamy „Lasu Polskiego”(nr 24/2008). W sierpniu w miejscu tragedii odsłonięto pamiątkowy obelisk.

Czytaj więcej

OKL w Gołuchowie - 516 ludzi-drzew

Największe na świecie zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa można było 30 września obserwować w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. 516 osób w brązowych spodniach, nawiązujących do koloru pni, oraz w zielonych koszulkach i pióropuszach, niczym korony drzew, spotkało się na polanie parku-arboretum, aby bić Rekord Guinnessa.

Czytaj więcej

PROW 2014 - Po konsultacjach projektu

Do 15 września trwały publiczne konsultacje PROW 2014–20. MRiRW zorganizowało konferencję podsumowującą, na której przedstawiono nadesłane uwagi.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Drwali - Łańcuch w 12 sekund!

30 najlepszych polskich drwali przez dwa dni konkurowało o tytuł Mistrza Polski. Mistrzostwa rozegrane 14 i 15 września na terenie Targów Kielce współorganizowały Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

Czytaj więcej

TL w Tucholi - 50 lat leśnej tradycji

Szkoła leśna w Tucholi zbliża się do jubileuszu 50-lecia kształcenia zawodowego. Od września 2013 r. to Technikum Leśne im. Adama Loreta, po rozwiązaniu Zespołu Szkół Leśnych, jest spadkobiercą dorobku kilkudziesięciu lat kształcenia zawodowego.

Czytaj więcej

Targi Rogów 2013 - Okiem przedsiębiorcy

Dla sporej grupy przedsiębiorców miłym zaskoczeniem było zorganizowanie konferencji i seminariów. W tym roku były przygotowane wyjątkowo merytorycznie i fachowo, a nad ich przebiegiem czuwali przedstawiciele Oficyny Wydawniczej Oikos, wydawcy „Drwala” i organizatora trzech paneli dyskusyjnych.

Czytaj więcej

\"Zielony Rower\" - Wyjedzie z Gór Izerskich?

Nikogo dziś nie dziwi widok leśnika otoczonego grupą dzieci, tłumaczącego im leśne zagadnienia. Nie jest niczym obcym obecność leśników w szkolnych murach. Może trochę niecodzienny jest jednak widok leśnika sunącego rowerem do szkół, w dodatku w nietypowym jak dla pracownika LP, sportowym ubraniu. A tak właśnie prezentują się edukatorzy leśni, biorący udział w akcji „Zielony Rower”, do której powrócono po niespełna dwóch latach.

Czytaj więcej

KSZNOŚiL \"Solidarność\" - Leśne koncerty papieskie

W Koszalinie (teren RDLP w Szczecinku) 7 września odbył się czwarty z 10 zaplanowanych koncertów w hołdzie Janowi Pawłowi II. Koncerty pod hasłem „Lasy Państwowe dobrem narodowym” są uhonorowaniem 35. rocznicy powołania Polaka na Stolicę Piotrową. Zainicjowano je 14 kwietnia w Poznaniu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Rymanów - Ślady Papieża

XIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej przyciągnęło w dniach 23–25 sierpnia tysiące uczestników. To wielkie spotkanie rolników oraz hodowców bydła i koni z całego regionu, organizowane przez Instytut Zootechniki w Odrzechowej.

Czytaj więcej

XV Regaty leśników - Pod pełnymi żaglami

Na Kaszubach, nad wielkimi Jeziorami Wdzydzkimi, spotkali się żeglarze gdańskiej RDLP na regatach leśników. W przedostatni weekend sierpnia walczyło 16 załóg.

Czytaj więcej

Puszcza Augustowska - Sprawdzamy, co u pszczół

Przywracanie tradycyjnego bartnictwa na terenach Puszczy Augustowskiej zakończyło się sukcesem! 29 sierpnia odbyło się – pierwsze od stuleci – symboliczne miodobranie z kłody bartnej, zlokalizowanej nieopodal siedziby Nadleśnictwa Augustów.

Czytaj więcej

RDLP w Warszawie - We współpracy z Policją

22 sierpnia komendant stołeczny Policji Dariusz Sachno i dyrektor RDLP w Warszawie Konrad Grzybowski podpisali ramowy plan wspólnych działań. Działania obejmą obszar Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów.

Czytaj więcej

VII Spotkania Hubertowskie - Na skraju Puszczy Knyszyńskiej

W tym roku myśliwi i ludzie lasu świętowali wspólnie z rolnikami – impreza odbyła się 31 sierpnia w ramach dożynek wojewódzkich w Czarnej Białostockiej.

Czytaj więcej

Komisja Europejska - Ochrona bierna a Natura 2000

Komisja Europejska opublikowała „Wytyczne ws. obszarów dzikiej przyrody w sieci Natura 2000. Zarządzanie lądowymi obszarami dzikiej przyrody w ramach sieci Natura 2000” (Guidelines on Wilderness in Natura 2000. Management of terrestrial wilderness and wild areas within the Natura 2000 Network). Nie ma on charakteru obowiązującego: prezentuje jedynie punkt widzenia służb Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

NIK o usuwaniu drzew - Nie jest dobrze

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak miasta gospodarują drewnem, które pozyskują przy okazji usuwania drzew na swoich terenach. Włodarzom miast zarzucono, że robią to niewłaściwie. Kontrolę przeprowadzono między styczniem 2010 r. a wrześniem 2012 r., w niektórych przypadkach objęto kontrolą także zdarzenia sprzed 2010 roku. Poddano jej 22 miasta (w tym 11 na prawach powiatu) i siedem starostw powiatowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo - Grali i pływali

Dziewiąty raz w Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. Dla całej kadry nadleśnictwa to wysiłek, ale i wielkie święto. W tym roku dodatkowym utrudnieniem była pogoda, która spłatała figla – cały dzień padało.

Czytaj więcej