strona główna

Aktualności

Ochrona roślin 2014 - Znów mniej

Właśnie ukazało się opracowanie „Środki ochrony roślin oraz produkty do rozkładu drewna pni drzew leśnych zalecane do stosowania w leśnictwie w roku 2014”.

Czytaj więcej

PEFC - Certyfikacja zul?

Walne zebranie Rady PEFC Polska odbyło się 18 grudnia. Zebrani wybrali nowy zarząd organizacji oraz dyskutowali nt. jej przyszłych działań, m.in. o możliwości certyfikatów dla firm leśnych.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Już tylko przepisy unijne

Założenia do nowelizacji ustawy o lasach, aktualnie znajdujące się w gestii Komitetu Stałego Rady Ministrów, budzą spore zainteresowanie poszczególnych resortów. Coraz to nowe uwagi wstrzymują możliwość nowelizacji przepisów, m.in. unijnych, wobec których nie zgłasza się zastrzeżeń. Dlatego zdecydowano o ich wyłączeniu z całości założeń. Pozostałe, m.in. dotyczące finansów LP, zostały zawieszone.

Czytaj więcej

Sport leśników - Już tysiąc leśników-pingpongistów

Nadleśnictwo Olecko (RDLP w Białymstoku) i Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictw NSZZ „Solidarność” zorganizowały 16 listopada Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym.

Czytaj więcej

Ochrona środowiska GUS - 1/3 kraju pod ochroną

Ukazało się najnowsze opracowanie GUS „Ochrona środowiska 2013”. To już 27. edycja publikacji. W zestawieniu zawarte zostały nie tylko najnowsze dane statystyczne, ale też przekrój wielolecia, pozwalający śledzić zmiany ważniejszych parametrów (np. lesistości) statystycznych zawartych w publikacji. Przygotowując opracowanie, GUS opiera się m.in. na danych uzyskiwanych z własnych badań oraz sprawozdań, ale też na materiałach przekazywanych przez ministerstwa (m.in. Ministerstwo Środowiska).

Czytaj więcej

Konwent samorządowy w Manowie - Współpraca z leśnikami

Leśnicy z terenu RDLP w Szczecinku wiedzą doskonale, w jaki sposób ułożyć sobie współpracę z lokalnymi władzami samorządowymi – poprzez spotkania i rozmowy. Także takie, jak podczas konwentu samorządowego powiatu koszalińskiego, który odbył się 3 grudnia w Manowie.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Nowy dyrektor

Od 1 grudnia Instytut Badawczy Leśnictwa ma nowego dyrektora. W wyniku ogłoszonego we wrześniu przez Radę Naukową IBL konkursu Minister Środowiska powołał na stanowisko dr. hab. Janusza Czerepkę, profesora IBL.

Czytaj więcej

Roztocze - Pamięci Jana Miklaszewskiego

– To tutaj działa się historia Ordynacji Zamojskiej, a zatem historia znaczącej części lasów tego obszaru. Częścią tej historii była osoba prof. Jana Miklaszewskiego. Stąd rozpoczął on swoją wielką drogę zawodową, która przyniosła znaczące dokonania – mówił 21 listopada Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Lublinie, podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu leśnikowi.

Czytaj więcej

Bory Dolnośląskie i Puszcza Augustowska - Ochrona głuszca

22 listopada w Augustowie odbyła się konferencja inauguracyjna projektu „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”. Program finansowany jest ze środków programu Life+, NFOŚiGW oraz środków Nadleśnictwa Głęboki Bród, które wraz z Nadleśnictwem Ruszów jest współbeneficjentem projektu. W Puszczy Augustowskiej program realizowany jest na obszarach nadleśnictw: Głęboki Bród, Płaska, Pomorze i Augustów.

Czytaj więcej

Szczyt klimatyczny COP19 - Negocjacje w cieniu dymisji

Na szczyt klimatyczny w Warszawie cieniem rzuciły się najpierw protesty opozycji (m.in. przeciwko dacie rozpoczęcia szczytu przypadającej na 11 listopada), a ostatecznie odwołanie ministra środowiska Marcina Korolca. O tyle niefortunne, że Korolec został wybrany prezydentem obrad. Mimo trudności (także związanych z zerwaniem negocjacji przez ekologów) Ministerstwo Środowiska zapewnia, że udało się osiągnąć kompromis i przygotować grunt pod dalsze negocjacje.

Czytaj więcej

Nowy minister środowiska - Dokąd pożegluje MŚ??

27 listopada prezydent Komorowski wręczył teki ministrom wymienionym podczas rekonstrukcji rządu. Zmiany dotknęły m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ale przede wszystkim Ministerstwo Środowiska.

Czytaj więcej

Rozporządzenie mundurowe - Znamy więcej szczegółów

Wersja letnia munduru wyjściowego, całkowicie odmieniony mundur codzienny, pożegnanie ze wzorem panterki w mundurze terenowym to tylko niektóre nowości szykowane w rozporządzeniu mundurowym. Po 15 latach czas na odnowę garderoby – z nowymi rozwiązaniami zarówno w kroju, jak i w materiałach. Z różnych stron docierają do nas kolejne szczegóły tej projektowanej zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska, zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia.

Czytaj więcej

Puszczykowo - Warsztaty dla Liderów Edukacji Społeczeństwa

W Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie między 28 a 30 października odbywały się XIV Warsztaty dla Liderów Edukacji Leśnej Społeczeństwa, w których uczestniczyli koordynatorzy edukacji leśnej z poszczególnych RDLP i pracownicy nadleśnictw wchodzących w skład LKP.  

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Waliły - Nagroda od Prezydenta

11 listopada w Pałacu Prezydenckim ogłoszono zwycięzców konkursu na najciekawsze obchody 150. rocznicy powstania styczniowego. Nadleśnictwo Waliły (RDLP w Białymstoku) zajęło trzecie miejsce. Najlepsza trójka wyłoniona została spośród 27 finalistów.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Już nie drogi lokalne

Jaki będzie los nowelizacji ustawy o lasach? Do Ministerstwa Środowiska wpłynęły uwagi z resortów finansów i transportu, w efekcie których pojawiła się kolejna wersja (VIII) założeń do nowelizacji ustawy o lasach. Zdaje się, że Lasy Państwowe jakkolwiek oddadzą część zysków, to jednak nie na budowę dróg.

Czytaj więcej

Życzenia świąteczne i noworoczne

Bieli opłatka i śniegu, zieleni choinki i nadziei, blasku uśmiechu na najpiękniejsze ze świąt życzy redakcja "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Mundury LP - Nowe, coraz nowsze

Temat mundurów poruszony w poprzednim numerze „Lasu Polskiego” w zaskakującym tempie trzeba uaktualnić. Choć w połowie roku zarządzeniem dyrektora generalnego LP dokonano „liftingu” służbowej odzieży i zmian punktacji, to na horyzoncie pojawiają się kolejne nowości.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań w LP - Kiedy Lasom opłaca się sprzedać?

28 października weszło w życie najnowsze rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży mieszkań oraz kryteriów kwalifikowania ich jako nieprzydatne dla LP.

Czytaj więcej

LBG Kostrzyca - Pamiętają o Wojciechu Fonderze

W arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy 7 października odsłonięto miejsce pamięci i popiersie (na zdjęciach) zmarłego ponad rok temu Wojciecha Fondera, dyrektora RDLP w Warszawie. Inicjatywa zrodziła się wśród pracowników LBG Kostrzyca już latem 2012 roku. Jesienią komitet organizacyjny uzyskał zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na rzecz budowy upamiętnienia. W zbiórce wzięło udział 172 darczyńców – nadleśnictwa, PTL, uczelnie, osoby fizyczne oraz pracownicy LBG.

Czytaj więcej

Tagi leśne - \"Las i My\" po raz pierwszy

Od 20 lat w Szepietowie (podlaskie) odbywają się jesienne targi ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie”. Są one tradycyjnie okazją do zakupu roślin ozdobnych czy sadzonek drzew i krzewów owocowych. To także okazja do prezentacji podlaskich przysmaków przez regionalnych wytwórców – można było zaopatrzyć się w wypiekany tradycyjnymi metodami chleb, wyborne wędliny, miody i kwas chlebowy. Tegorocznej edycji towarzyszyła po raz pierwszy impreza wystawiennicza „Las i My”, zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwem Rudka.

Czytaj więcej