strona główna

Aktualności

Submisje i aukcje - W Krotoszynie po raz 23.

Jak co roku w trzeci czwartek stycznia odbyła się XXIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Na sprzedaż wystawiono 280 m3drewna dębowego jakości okleinowej WA1 (ATF) oraz drewno tartaczne klasy B, C, D (w sumie 655 m3). Drewno zostało zlokalizowane na czterech placach ekspozycyjnych, które przygotowano w leśnictwach Jelonek i Sokołówka na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, na Składnicy w Biadkach oraz w leśnictwie Bytyń na terenie Nadleśnictwa Pniewy. Wykaz losów umieszczony był na stronie internetowej dyrekcji.

Czytaj więcej

Submisje i aukcje - Drewno z Podlasia trzyma się mocno

Znamy już wyniki niektórych submisji. W siedzibie Nadleśnictwa Nurzec 10 i 11 lutego nastąpiło rozstrzygnięcie II Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2014”.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Prezydent podpisał

12 lutego prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o lasach. Zawód spotykał związkowców, którzy przed dłuższy czas ubiegali się o spotkanie z głową państwa. 31 stycznia złożyli w Kancelarii Prezydenta pismo z postulatami i spotkali się z doradcami. Chcieli jednak osobiście przedstawić prezydentowi swoje argumenty i spróbować przekonać do odrzucenia przyjętej przez Sejm 24 stycznia ustawy. Ich starania jednak zdały się na nic.

Czytaj więcej

Mundur leśnika - W obronie godła

Związek Leśników Polskich RP (ZLP) i Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (KSPL) zabrały głos w sprawie mundurów. Z większości zaproponowanych zmian w umundurowaniu leśników związkowcy są zadowoleni, ale… Zdecydowany sprzeciw budzi rezygnacja z elementów godła państwowego przy mundurze wyjściowym i kurtkach mundurowych (o zmianach w umundurowaniu pisaliśmy w numerach 20 i 22/2013 „Lasu Polskiego”).

Czytaj więcej

Najgrubsza jodła - Rekordzistka z Baligrodu

Jodła rosnąca w masywie Łopiennika na terenie Nadleśnictwa Baligród (leśnictwo Jabłonki) jest najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce. Zmierzony komisyjnie, mierzący 519 cm obwodu pień, okazał się niewiele szczuplejszy od dotychczasowej rekordzistki. Była nią powalona w grudniu przez wiatr jodła z nieodległych Pszczelin (Nadleśnictwo Stuposiany). Lasy Bieszczadów nie rezygnują jednak z palmy pierwszeństwa w klasyfikacji najgrubszych jodeł.

Czytaj więcej

PROW 2007-13 - Szkolenia dla właścicieli lasów

Trwają finansowane ze środków UE szkolenia dla właścicieli lasów prywatnych. 12 tys. z całej Polski będzie miało szansę zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi młodszych faz drzewostanów. Współorganizują je Krajowa Rada Izb Rolniczych w konsorcjum z Wydziałem Leśnym SGGW.

Czytaj więcej

Technikum w Mojej Woli - Pamiętają o dyrektorze

Choć Technikum Leśne w Mojej Woli zakończyło trwającą ćwierć wieku działalność w 1975 r., to wśród jego absolwentów (w sumie 1500 osób) pamięć lat szkolnych jest wyjątkowo żywa. Mimo że szkoły już nie ma, utrzymują więzi i spotykają się. 30 listopada 2013 r. zorganizowali spotkanie gratulacyjne z okazji jubileuszu 90-lecia ostatniego dyrektora szkoły – Zenona Adamczewskiego.

Czytaj więcej

Status PGL LP - Podpisy za referendum

Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, którym kieruje prof. Jan Szyszko, ruszyło z akcją zbierania podpisów w sprawie ogólnokrajowego referendum. Dwa pytania mają dotyczyć przyszłości LP i uwolnienia obrotu gruntami.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Polityczna gorączka

Poruszenie wokół zmian w ustawie o lasach nie słabnie do ostatniego momentu. W poprzednim numerze przyjrzeliśmy się pierwszym, gorącym komentarzom, jakie towarzyszyły projektowi z 7 stycznia, wypowiadanym w dużej mierze przez samych leśników. Kilka dni wystarczyło, by głos w sprawie lasów zabrali też politycy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Lubartów - Złoty Lampart zawitał do lasu

Nadleśnictwo Lubartów (RDLP w Lublinie) zostało laureatem tegorocznej Nagrody Starosty Lubartowskiego: Zaradny, Innowacyjny, Przedsiębiorczy „Złoty Lampart”. Wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorcom, producentom rolnym i producentom żywności, którzy przyczyniają się do rozwoju powiatu.

Czytaj więcej

Technika leśne - Pną się w górę

Tradycyjnie na początku roku publikowany jest ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce przygotowywany przez miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

Puszcza Borecka - Stado żubrów odstrzelone

Odstrzelono siedem żubrów ze stada w pokazowej zagrodzie w Borkach. Stało się to po tym, jak jeden z nich zachorował na gruźlicę.

Czytaj więcej

Lasy w konstytucji - Supergwarancja

Rządowi koalicjanci Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego porozumieli się w sprawie zapowiedzianej przez premiera zmiany w Konstytucji. 21 stycznia zaproponowane zostały trzy punkty dotyczące lasów.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Bez FSC

6 stycznia RDLP w Katowicach przejściowo utraciła certyfikat FSC/CoC. Trzy tury negocjacji prowadzonych przed odnowieniem certyfikatu jak na razie nie przyniosły rezultatu (strony nie porozumiały się w kwestiach formalnych), stąd wstrzymanie certyfikacji. Kolejna tura rozmów przewidziana została na koniec zimy. W związku z tym drewno aktualnie nabywane w katowickiej dyrekcji jest niecertyfikowane wg FSC. Jednostka posiada jednak certyfikat PEFC.

Czytaj więcej

Nagrody \"Przeglądu Leśniczego\" 2013 - Docenieni Stanisław Sęktas i ZSL w Rogozińcu

„Przegląd Leśniczy” po raz 15. przyznał tytuły „Leśnika Roku” i „Instytucji szczególnie zasłużonej dla polskiego leśnictwa”. W 2013 r. otrzymali je Stanisław Sęktas i Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu.

Czytaj więcej

Nagroda Natura 2000 - Bioróżnorodność w centrum zainteresowania

Komisja Europejska ustanowiła nową nagrodę – Natura 2000. Ma ona na celu wyróżnienie wzorowych przykładów najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony przyrody w Europie. Nagroda ma też umożliwić wypromowanie się podmiotom zaangażowanym w działania związane z Naturą 2000.

Czytaj więcej

FSC - Zmiany w izbach

Zeszłoroczne zmiany w statucie FSC Polska oraz napływ nowych członków mogą sporo zmienić w działaniach i postrzeganiu tej organizacji.

Czytaj więcej

Ochrona roślin 2014 - Znów mniej

Właśnie ukazało się opracowanie „Środki ochrony roślin oraz produkty do rozkładu drewna pni drzew leśnych zalecane do stosowania w leśnictwie w roku 2014”. Przyniosło kilka zmian względem roku poprzedniego.

Czytaj więcej

PEFC - Certyfikacja zul?

Walne zebranie Rady PEFC Polska odbyło się 18 grudnia. Zebrani wybrali nowy zarząd organizacji oraz dyskutowali nt. jej przyszłych działań, m.in. o możliwości certyfikatów dla firm leśnych.

Czytaj więcej

Konsultacje nowego PROW

Pojawił się nowy projekt PROW na lata 2014–20. Poprzedni projekt PROW opracowano latem ub. roku. Nowy z datą 24 stycznia 2014 r. i jeszcze do 10 lutego MRiRW przyjmuje uwagi w jego sprawie. W projekcie nie znajdziemy już odtwarzania potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy, obecnego w PROW 2007–13. Są za to rzeczy nowe, jak prowadzenie kursów, na które środki będą mogły uzyskać np. szkoły leśne. Pojawia się także działanie, które miałoby umożliwić zaangażowanie 350 „bezrobotnych” doradców leśnych (bezrobotnych, bo przeszkoleni ze środków PROW 2007–13, nie udzielą porady ani jednemu właścicielowi lasu). Teraz pojawia się działanie, które może zaowocować stworzeniem i realizacją programu doradczego dla właściciela lasu.

Czytaj więcej