strona główna

Aktualności

Ustawa o lasach - Wniosek złożony w Trybunale Konstytucyjnym

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o lasach z 24 stycznia 2014 roku. Reprezentantami tego wniosku w TK będą profesorowie Jan Szyszko (poseł PiS) i Michał Seweryński (senator PiS, prawnik).

Czytaj więcej

Parki narodowe - Smołdzino walczy o odszkodowanie

Gmina Smołdzino od lat walczy o odszkodowanie za brak możliwości czerpania korzyści z terenów zajmowanych przez Słowiński Park Narodowy. Ostatni pozew w tej sprawie oddalił w lutym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Gmina oczekiwała 12 mln zł od Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Inauguracja obchodów 90-lecia LP - Feta w Sejmie

W Sejmie 26 marca zorganizowano konferencję „90-lecie Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi”. Tym samym dokonała się inauguracja obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Leśny tomik Harasymowicza - \"Wszystkie wiersze są w bukach\"

Zbiór wierszy Jerzego Harasymowicza „Wszystkie wiersze są w bukach” zaprezentowano oficjalnie 26 marca w ramach cyklu „Środy literackie” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Czytaj więcej

RDLP w Olsztynie - Nowa szefowa

Małgorzata Błyskun została 27 marca dyrektorem RDLP w Olsztynie. To obecnie jedyna kobieta kierująca RDLP i druga w historii LP na tym stanowisku. Zastąpiła Jana Karetko, który odszedł na emeryturę.

Czytaj więcej

\"Poznaj swoją Naturę\" - Inauguracja z Piaskiem

W warszawskich Łazienkach Królewskich 13 marca oficjalnie rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna „Poznaj swoją Naturę”. Projekt przygotowała GDOŚ w ramach działań zawartych w „Strategii komunikacji na obszarach Natura 2000”, finansowanej przez Life+ i NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Cała w UNESCO?

Od 2010 r. projektowana jest renominacja wpisu Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO. W efekcie to cała puszcza, a nie tylko jej część, stanie się obiektem Światowego Dziedzictwa.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Starościnie - Starościńska tradycja

Koniec zimy to dla uczniów najstarszych klas szkół średnich początek odliczania przed egzaminami maturalnymi. Odliczanie to zaczyna się tradycyjnymi studniówkami. 1 lutego 2014 r. w Technikum Leśnym w Starościnie odbył się właśnie taki Bal Studniówkowy.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych - Jeszcze wiele do zrobienia

Przedsiębiorcy leśni nie ustają w walce o swoje prawa i jak najlepsze warunki prowadzenia zakładów usług leśnych. I choć, jak sami mówią, nie jest to proste, zabiegają o spotkania z przedstawicielami Lasów i dyskutują o najpilniejszych dla nich problemach.

Czytaj więcej

Parki narodowe - Pełny podatek od nieruchomości?

Parki narodowe od 1 stycznia 2012 r. nabyły osobowość prawną – stały się państwowymi osobami prawnymi (zmiana ustawy o ochronie przyrody z 18 sierpnia 2011 r.). Jako osoby prawne straciły jednak podstawę do zwolnienia z podatku od nieruchomości (budynków i gruntów innych niż rolne i leśne).

Czytaj więcej

Pasy przeciwpożarowe - Jeszcze trzy lata na poszerzen

Zatarg kolei i Lasów Państwowych o wykonawstwo pasów przeciwpożarowych ciągnie się latami. Największy zarządca linii, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, stał na stanowisku, że przepisy ustaw o transporcie kolejowym i ochronie przeciwpożarowej nie obligują go do utrzymywania pasów i w ostatnich latach tego poniechał. Wskazywał jednocześnie, że to obowiązek właścicieli gruntów znajdujących się w sąsiedztwie linii. Przeciw takiemu stanowisku oponowały LP.

Czytaj więcej

Straż Leśna - Będą zmiany w rozporządzeniach

Ukazały się dwa projekty rozporządzeń Ministra Środowiska związane z pracą Straży Leśnej. Są to rozporządzenia: 1. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego oraz 2. w sprawie szczegółowych zasad współdziałania Lasów Państwowych z policją.

Czytaj więcej

Projekt NCBR - 500 mln zł na naukę

Aż tyle wynosi budżet w najnowszym programie strategicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – Biostrateg. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na innowacyjne, rozwojowe badania naukowe oraz ich wdrażanie w rolnictwie i leśnictwie, a także rozwój technologii przyjaznych środowisku.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Dekada cennych sortów

Sezon submisji w pełni. W RDLP w Katowicach 21 lutego odbyła się X jubileuszowa submisja. W katowickiej dyrekcji LP submisje odbywają się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jak mówią pracownicy RDLP, submisja jesienna pozwala na poznanie aktualnie panującej na rynku cennego surowca „mody gatunkowej”. Dzięki temu wiadomo, czego się spodziewać i jak się przygotować do submisji wiosennej.

Czytaj więcej

Fotoreportaż - Pobiegli tropem wilka

1 lutego na starcie I edycji zawodów w narciarstwie biegowym „Tropem Wilka” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Cisna stawiło się prawie 100 zawodników. Trasa biegła leśnymi stokówkami u podnóża góry Smerek. Co rusz można było spotkać na niej tropy, świadczące o tym, że nazwa imprezy nie jest przypadkowa.

Czytaj więcej

Wystawa \"Mgnienia z Natury\" - Artystyczna wizja przyrody

„Mgnienia z Natury” to wspólny projekt dwojga malarzy – Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej i Jerzego Kubackiego. Ona – absolwentka ASP, on – leśnik związany z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Połączyło ich wspólne patrzenie na świat. Ich wystawa krąży po Wielkopolsce. Od 24 lutego można ją oglądać w Puszczykowie w Centrum Animizacji Kultury w Bibliotece Miejskiej.

Czytaj więcej

FSC Polska - Dyskusja o Dimilinie trwa

Dimilin 480 SC stał się głównym tematem spotkania, jakie 10 lutego miało miejsce w Warszawie. Brali w nim udział członkowie zarządu FSC Polska, FSC International, DGLP oraz przedstawiciele branży papierniczo-drzewnej.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Niedźwiedzie nie chcą spać

W Bieszczadach coraz częściej można natrafić na tropy niedźwiedzi, jak również spotkać się z nimi oko w oko. Wysokie temperatury i brak śniegu sprawiają, że niedźwiedzie nie zapadły w dłuższy letarg. Wędrują po leśnych stokówkach – w Nadleśnictwie Stuposiany praktycznie przez całą zimę zaglądały na karmy, uprzedzając w żerowaniu jelenie i dziki. Łupem drapieżników w leśnych paśnikach staje się głównie kukurydza.

Czytaj więcej

Submisje i aukcje - W Krotoszynie po raz 23.

Jak co roku w trzeci czwartek stycznia odbyła się XXIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Na sprzedaż wystawiono 280 m3drewna dębowego jakości okleinowej WA1 (ATF) oraz drewno tartaczne klasy B, C, D (w sumie 655 m3). Drewno zostało zlokalizowane na czterech placach ekspozycyjnych, które przygotowano w leśnictwach Jelonek i Sokołówka na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, na Składnicy w Biadkach oraz w leśnictwie Bytyń na terenie Nadleśnictwa Pniewy. Wykaz losów umieszczony był na stronie internetowej dyrekcji.

Czytaj więcej

Submisje i aukcje - Drewno z Podlasia trzyma się mocno

Znamy już wyniki niektórych submisji. W siedzibie Nadleśnictwa Nurzec 10 i 11 lutego nastąpiło rozstrzygnięcie II Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2014”.

Czytaj więcej