strona główna

Aktualności

ZLP w RP - Związkowcy naradzali się

Do podwarszawskiego Sękocina zjechali 27 marca leśnicy z całego kraju zrzeszeni w Związku Leśników Polskich w RP, by przez trzy dni dyskutować o najważniejszych dla leśników sprawach. Niemal 120 delegatów na Zjazd Krajowy reprezentowało 10 tys. związkowców m.in. z LP, parków narodowych, IBL i BULiGL.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne od \"Lasu Polskiego\"

Jaskółek nadziei, wpuszczanych do serca, dni świeżych ja udany początek wiosny wskrzeszanej, srebrnych bazi muskających dobrym nastrojem przez cały rok na czas Świąt Wielkiej Nocy życzy redakcja „Lasu Polskiego”!

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Koniec powoływania?

Grupa posłów (PO i PSL) złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach. Posłowie chcą uchylenia art. 35 ustawy (ust. 1, pkt. 2b), wg którego to nadleśniczy powołuje i odwołuje ze stanowisk zastępców (w uzgodnieniu z dyrektorem RDLP), głównego księgowego nadleśnictwa, inżynierów nadzoru i leśniczych.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Wniosek złożony w Trybunale Konstytucyjnym

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o lasach z 24 stycznia 2014 roku. Reprezentantami tego wniosku w TK będą profesorowie Jan Szyszko (poseł PiS) i Michał Seweryński (senator PiS, prawnik).

Czytaj więcej

Parki narodowe - Smołdzino walczy o odszkodowanie

Gmina Smołdzino od lat walczy o odszkodowanie za brak możliwości czerpania korzyści z terenów zajmowanych przez Słowiński Park Narodowy. Ostatni pozew w tej sprawie oddalił w lutym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Gmina oczekiwała 12 mln zł od Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Inauguracja obchodów 90-lecia LP - Feta w Sejmie

W Sejmie 26 marca zorganizowano konferencję „90-lecie Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi”. Tym samym dokonała się inauguracja obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Leśny tomik Harasymowicza - \"Wszystkie wiersze są w bukach\"

Zbiór wierszy Jerzego Harasymowicza „Wszystkie wiersze są w bukach” zaprezentowano oficjalnie 26 marca w ramach cyklu „Środy literackie” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Czytaj więcej

RDLP w Olsztynie - Nowa szefowa

Małgorzata Błyskun została 27 marca dyrektorem RDLP w Olsztynie. To obecnie jedyna kobieta kierująca RDLP i druga w historii LP na tym stanowisku. Zastąpiła Jana Karetko, który odszedł na emeryturę.

Czytaj więcej

\"Poznaj swoją Naturę\" - Inauguracja z Piaskiem

W warszawskich Łazienkach Królewskich 13 marca oficjalnie rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna „Poznaj swoją Naturę”. Projekt przygotowała GDOŚ w ramach działań zawartych w „Strategii komunikacji na obszarach Natura 2000”, finansowanej przez Life+ i NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Cała w UNESCO?

Od 2010 r. projektowana jest renominacja wpisu Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO. W efekcie to cała puszcza, a nie tylko jej część, stanie się obiektem Światowego Dziedzictwa.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Starościnie - Starościńska tradycja

Koniec zimy to dla uczniów najstarszych klas szkół średnich początek odliczania przed egzaminami maturalnymi. Odliczanie to zaczyna się tradycyjnymi studniówkami. 1 lutego 2014 r. w Technikum Leśnym w Starościnie odbył się właśnie taki Bal Studniówkowy.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych - Jeszcze wiele do zrobienia

Przedsiębiorcy leśni nie ustają w walce o swoje prawa i jak najlepsze warunki prowadzenia zakładów usług leśnych. I choć, jak sami mówią, nie jest to proste, zabiegają o spotkania z przedstawicielami Lasów i dyskutują o najpilniejszych dla nich problemach.

Czytaj więcej

Parki narodowe - Pełny podatek od nieruchomości?

Parki narodowe od 1 stycznia 2012 r. nabyły osobowość prawną – stały się państwowymi osobami prawnymi (zmiana ustawy o ochronie przyrody z 18 sierpnia 2011 r.). Jako osoby prawne straciły jednak podstawę do zwolnienia z podatku od nieruchomości (budynków i gruntów innych niż rolne i leśne).

Czytaj więcej

Pasy przeciwpożarowe - Jeszcze trzy lata na poszerzen

Zatarg kolei i Lasów Państwowych o wykonawstwo pasów przeciwpożarowych ciągnie się latami. Największy zarządca linii, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, stał na stanowisku, że przepisy ustaw o transporcie kolejowym i ochronie przeciwpożarowej nie obligują go do utrzymywania pasów i w ostatnich latach tego poniechał. Wskazywał jednocześnie, że to obowiązek właścicieli gruntów znajdujących się w sąsiedztwie linii. Przeciw takiemu stanowisku oponowały LP.

Czytaj więcej

Straż Leśna - Będą zmiany w rozporządzeniach

Ukazały się dwa projekty rozporządzeń Ministra Środowiska związane z pracą Straży Leśnej. Są to rozporządzenia: 1. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego oraz 2. w sprawie szczegółowych zasad współdziałania Lasów Państwowych z policją.

Czytaj więcej

Projekt NCBR - 500 mln zł na naukę

Aż tyle wynosi budżet w najnowszym programie strategicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – Biostrateg. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na innowacyjne, rozwojowe badania naukowe oraz ich wdrażanie w rolnictwie i leśnictwie, a także rozwój technologii przyjaznych środowisku.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Dekada cennych sortów

Sezon submisji w pełni. W RDLP w Katowicach 21 lutego odbyła się X jubileuszowa submisja. W katowickiej dyrekcji LP submisje odbywają się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jak mówią pracownicy RDLP, submisja jesienna pozwala na poznanie aktualnie panującej na rynku cennego surowca „mody gatunkowej”. Dzięki temu wiadomo, czego się spodziewać i jak się przygotować do submisji wiosennej.

Czytaj więcej

Fotoreportaż - Pobiegli tropem wilka

1 lutego na starcie I edycji zawodów w narciarstwie biegowym „Tropem Wilka” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Cisna stawiło się prawie 100 zawodników. Trasa biegła leśnymi stokówkami u podnóża góry Smerek. Co rusz można było spotkać na niej tropy, świadczące o tym, że nazwa imprezy nie jest przypadkowa.

Czytaj więcej

Wystawa \"Mgnienia z Natury\" - Artystyczna wizja przyrody

„Mgnienia z Natury” to wspólny projekt dwojga malarzy – Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej i Jerzego Kubackiego. Ona – absolwentka ASP, on – leśnik związany z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Połączyło ich wspólne patrzenie na świat. Ich wystawa krąży po Wielkopolsce. Od 24 lutego można ją oglądać w Puszczykowie w Centrum Animizacji Kultury w Bibliotece Miejskiej.

Czytaj więcej

FSC Polska - Dyskusja o Dimilinie trwa

Dimilin 480 SC stał się głównym tematem spotkania, jakie 10 lutego miało miejsce w Warszawie. Brali w nim udział członkowie zarządu FSC Polska, FSC International, DGLP oraz przedstawiciele branży papierniczo-drzewnej.

Czytaj więcej