Aktualności
Parki narodowe - Promocja marki
Rusza projekt „Promocja polskich parków narodowych jako marki”. Umowę w tej sprawie podpisały 19 maja Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To element PO Infrastruktura i Środowisko, a pierwsze prace z nim związane ruszyły już w marcu i potrwają do końca 2019 roku.
Czytaj więcejRDLP w Lublinie - Z wizytą we Freiburgu
Trwająca od ponad 20 lat współpraca między leśnikami z RDLP w Lublinie i kolegami z Freiburga w Badenii-Wirtembergii w Niemczech będzie kontynuowana – tak zgodnie orzekli polscy i niemieccy leśnicy. Krótką, dwudniową wizytę u niemieckich kolegów złożyła 14 kwietnia trzyosobowa delegacja leśników z lubelskiej dyrekcji, na czele z nowym dyrektorem Jerzym Sądelem.
Czytaj więcejZwiązek Leśników Polskich w RP - Stypendia wręczone
Związek Leśników Polskich w RP po raz drugi przyznał stypendia dla uczniów techników leśnych.Wręczono je uroczyście wyróżniającym się uczniom 11 szkół leśnych podległych Ministrowi Środowiska podczas zakończenia roku szkolnego ostatnich klas 29 kwietnia i 6 maja.
Czytaj więcejNadleśnictwo Celestynów - Pamięć o golgocie leśników
12 kwietnia w Nadleśnictwie Celestynów odbyła się uroczystość „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939–48”. Rozpoczęła się mszą św., poprzedzoną wprowadzeniem pocztów sztandarowych.
Czytaj więcejInwentaryzacja w LP - Czas na zabytki
Trwa inwentaryzacja przyrodnicza w Puszczy Białowieskiej, niebawem ruszy podobna w Puszczy Karpackiej. W planach jest inwentaryzacja dotycząca antropogenicznych elementów lasów – zabytków i innych obiektów i pozostałości historycznych zlokalizowanych na gruntach Lasów Państwowych.
Czytaj więcejPROP - Zmiana składu
10 maja do skrzynek z pocztą elektroniczną 32 z 39 członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody trafiły odwołania. Minister środowiska Jan Szyszko skorzystał tym samym z kompetencji, jakie dała mu znowelizowana 11 marca ustawa o ochronie przyrody. Przed nowelizacją w PROP obowiązywała kadencyjność, bez możliwości odwołania w jej trakcie. Odwołany skład miał urzędować do 2019 r. (powołany został 24października 2014 r.).
Czytaj więcejMInisterstwo Środowiska - Audyt poczynań poprzedników
Audyt podsumowujący osiem lat rządów PO-PSL nie ominął resortu środowiska. 11maja minister Jan Szyszko w sejmowym wystąpieniu wypunktował (głównie przewiny) poprzedników.
Czytaj więcejKNLiTD PAN - Komitety ostatecznie połączone
W numerze 11/2015 „Lasu Polskiego” pisaliśmy o restrukturyzacji Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk, skutkującej zmniejszeniem liczby poszczególnych komitetów i ograniczeniem ich specjalizacji. Poprzez połączenie z Komitetem Technologii Drewna miał przestać samodzielnie istnieć Komitet Nauk Leśnych.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Zawiadomienie do prokuratury
Minister środowiska Jan Szyszko 13 kwietnia złożył do prokuratury wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. w sprawie dopuszczenia do degradacji siedlisk w Puszczy Białowieskiej za czasów poprzedniej koalicji rządzącej.
Czytaj więcejStudia podyplomowe SGGW - Zarządzanie jakością w Lasach
Trwa rekrutacja na drugą edycję studiów podyplomowych Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW Systemy Zarządzania Jakością w Lasach Państwowych, które rozpoczną się w październiku br. Nabór potrwa do końca września, o przyjęciu na studia zdecyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej ich liczby możliwe jest skrócenie terminu rekrutacji. Uruchomienie edycji uzależnione jest od zgłoszenia minimalnej liczby kandydatów.
Czytaj więcejInwentaryzacja przyrodnicza - Początek w Puszczy Białowieskiej
W Puszczy Białowieskiej rozpoczęła się inwentaryzacja przyrodnicza. To wstęp do dużej, ogólnopolskiej operacji.
Czytaj więcejKOŚZNiL - Dezyderat o ratowaniu Puszczy Białowieskiej
Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (38 posłów, 21 z PiS) 31 marca uchwaliła dezyderat, kierowany do premier Beaty Szydło. Akt z postulatami dotyczy ratowania Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcejSeminaria IBL - Czego szukają jelenie?
W sękocińskim Instytucie Badawczym Leśnictwa 7 kwietnia odbyło się kolejne z cyklu seminarium naukowe. Tym razem dotyczyło szkód powodowanych przez jeleniowate w buczynach („Identyfikacja przyczyn spałowania drzewostanów bukowych przez jeleniowate oraz propozycje działań ochronnych”).
Czytaj więcejSGGW w Warszawie - Wspomnienie o wspaniałym człowieku
Od 12 kwietnia sala nr 90, służąca jako pracownia Samodzielnego Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa w gmachu Wydziału Leśnego SGGW, nosi imię dr. Marka Kellera. Przed wejściem do pracowni zawisła pamiątkowa tablica, upamiętniająca „wspaniałego człowieka, ornitologa, wykładowcę akademickiego”.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Greenpeace znów na gmachu Ministerstwa Środowiska
Aktywiści z Greenpeace nie odpuszczają ministrowi środowiska niedawnej decyzji o zwiększeniu pozyskania na terenie Puszczy Białowieskiej (nr 7/2016 „Lasu Polskiego”). 12 kwietnia zaskoczyli resort kolejną akcją – wdrapali się na dach gmachu Ministerstwa Środowiska i rozwiesili ogromny transparent z apelem: „Cała Puszcza parkiem narodowym”.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Program działań podpisany
„Program dla Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO oraz obszaru sieci Natura 2000 opracowany przez Ministra Środowiska prof. dr. hab. Jana Szyszko i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. Konrada Tomaszewskiego”. Dokument o takim tytule podpisali oficjalnie jego autorzy podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska w Wielki Piątek.
Czytaj więcejSzkody od zwierząt chronionych - Kosztowny gryzoń
Blisko 17,2 mln zł kosztowały szkody wyrządzone w 2015 r. w Polsce przez bobry. Spośród odszkodowań wypłacanych za straty spodowane przez zwierzęta chronione (bobry, żubry, rysie, wilki, niedźwiedzie) to właśnie bobry generują najwięcej strat (93%).
Czytaj więcejRDLP w Krośnie - Zwierzyna policzona
Leśnicy z RDLP w Krośnie podsumowali tegoroczną inwentaryzację zwierzyny. W podkarpackich lasach bytuje prawie 10tys. jeleni, 36 tys. saren, 7,9 tys. dzików oraz prawie 340 łosi. Populacja tych ostatnich w ciągu minionych trzech lat wzrosła dwukrotnie.
Czytaj więcejTechniku leśne w Starościnie - Aktywna młodzież
Sporo się dzieje w Technikum Leśnym w Starościnie. 18 i 19 marca odbyły się tam IV Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w piłce ręcznej chłopców. W tych dniach młodzież zmagała się również w II Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych (uczestnicy na zdjęciu).
Czytaj więcejMistrzostwa nadleśnictw w piłce siatkowej - Leśnicy pod siatką
XV Mistrzostwa Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o puchar dyrektora RDLP w Lublinie odbyły się 17 i 18 marca w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju. Mistrzowski tytuł wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Włodawa (nafot.). Wystartowało 14 drużyn LP oraz reprezentacja BULiGL w Lublinie.
Czytaj więcej