strona główna

Aktualności

Płatności bezpośrednie - Las punktuje w zazielenieniu

W nowych zasadach płatności bezpośrednich po raz pierwszy las zaczyna punktować. Posiadanie obszaru zalesionego w gospodarstwie, które liczy więcej niż 15 ha gruntów ornych, może skutkować przyznaniem tzw. płatności na zazielenienie.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych - Spotkanie z ministerm gospodarki

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych spotkali się z ministrem gospodarki, aby przedstawić mu problemy swojej branży.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2013 - Wałcz z nagrodą \"Lasu Polskiego\"

28 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały nagrody Modernizacja Roku 2013. Do 18. edycji konkursu, w którym nagradzani są inwestorzy, projektanci i wykonawcy inwestycji, zgłoszono 932 obiekty podzielone na 11 kategorii. Spośród nich jury wyłoniło 62 finalistów. W tym gronie aż 11 inwestycji zrealizowały Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Narodowy Program Leśny - \"Rozwój\" - kolejny panel ekspertów

Prace nad Narodowym Programem Leśnym nie ustają. Piąty z zaplanowanych siedmiu paneli ekspertów odbędzie się 17 września w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie k. Warszawy.

Czytaj więcej

Koszęcin (RDLP w Katowicach) - Cietrzewisko 2014

Po raz pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” zagościł na terenie zrewitalizowanego zespołu pałacowo-parkowego przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. V edycja imprezy odbyła się w dniach 9–10 sierpnia pod patronatem honorowym sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego oraz dyrektora RDLP w Katowicach Kazimierza Szabli.

Czytaj więcej

CKPŚ - Lasy odpowiedziały senatorowi

W numerze 15–16 „Lasu Polskiego” informowaliśmy o pytaniu, jakie senator Wojciech Skurkiewicz zadał ministrowi środowiska. Na odpowiedź nie trzeba było zbyt długo czekać. Na ręce wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk-Pozdziej trafiła pięciostronicowa rozpiska przychodów i wydatków Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Sygnował ją zastępca dyrektora generalnego ds. strategii, organizacji i rozwoju Wiesław Krzewina.

Czytaj więcej

Podatki w lasach - Rykoszet z VAT-em

Strzał w kolano. To najkrótszy komentarz do pytania, jakie jedno z nadleśnictw RDLP w Łodzi skierowało do łódzkiej izby skarbowej.

Czytaj więcej

Order Uśmiechu - Kawaler w zielonym

Kawalerem Orderu Uśmiechu może się od 18 lipca tytułować Marian Podlecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród (RDLP w Białymstoku).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - To już 10 lat konkursu!

W Spychowie 8 i 9 sierpnia znów było słychać muzykę myśliwską. Tym razem brzmiała szczególnie podniośle, bo Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zorganizowano już po raz 10. Organizatorzy, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie, sprawili, że program konkursu aż kipiał od atrakcji.  

Czytaj więcej

CKPŚ - Pod lupą Skurkiewicza

Czy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) marnotrawi pieniądze Lasów Państwowych? Takie m.in. pytanie postawił w oświadczeniu senatorskim skierowanym do ministra środowiska Macieja Grabowskiego i dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka senator Wojciech Skurkiewicz (PiS). Senatora zaniepokoiły sygnały o niewłaściwym funkcjonowaniu centrum.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Durowo - Pożegnanie nadleśniczego

– Panie Nadleśniczy, jako współpracownicy dziękujemy za prawie 30 lat wspólnej pracy w Nadleśnictwie Durowo. Jako leśnicy, którym leży na sercu dobro rodzimej przyrody, dziękujemy za 43 lata, jakie z poświęceniem przepracował Pan dla dobra polskich lasów. Tymi słowami pracownicy pożegnali na ostatniej, uroczystej naradzie odchodzącego na emeryturę nadleśniczego Zbysława Thomasa.

Czytaj więcej

SKL - Ciągle aktywne

Stowarzyszenie Kobiet Lasu liczy obecnie blisko 300 członkiń i nie ustaje w aktywnych działaniach. 26 lipca panie zawitały do Pogorzelicy (RDLP w Szczecinie). Miejsce nieprzypadkowe – nadmorska dyrekcja zwyciężyła w rankingu badań prowadzonych w LP metodyką Gender Index.

Czytaj więcej

Krajowa Narada Leśników - Jubileuszowe spotkanie

Od mundurów kilkuset leśników przybyłych z całej Polski na Krajową Naradę Leśników zazieleniła się kielecka hala targowa. Na jubileuszowa naradę, zorganizowaną 17 czerwca, stawili się nadleśniczowie i dyrektorzy RDLP. Charakter spotkania dyktowały obchody 90-lecia LP.

Czytaj więcej

Zalesienia PROW - Będą dopłaty bezpośrednie

Dobra informacja dla osób, które po 2008 r. zalesiły grunty w ramach PROW. Od przyszłego roku mogą liczyć na wzrost wpływów w postaci jednolitej płatności obszarowej (JPO).

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Z Bogiem nad Bugiem

Ok. 300 leśników wraz z rodzinami, z 10 nadleśnictw RDLP w Lublinie i sąsiednich dyrekcji LP, wzięło udział w III Pielgrzymce Leśników Podlasia do sanktuarium maryjnego w Kodniu nad Bugiem. Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania (14 czerwca) było Nadleśnictwo Chotyłów.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Cała na liście UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjął 23 czerwca wniosek Polski i Białorusi w sprawie renominacji Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

90-lecie LP w Szczecinku - Historia i piknik rodzinny

Obchody 90. rocznicy powstania Lasów Państwowych przybierają różne formy – od oficjalnych spotkań leśnej braci, poprzez konferencje, aż po imprezy o charakterze rodzinnym. Nie inaczej jest i w RDLP w Szczecinku.

Czytaj więcej

90-lecie LP w Pile - Kilka pokoleń leśników, jedno lasu

– Podczas 90 lat zmieniło się kilka pokoleń leśników, ale dla lasu nie jest to aż taki długi czas jak dla człowieka. Drzewa osiągnęły zaledwie wiek dojrzały – tymi słowy do zebranych leśników i zaproszonych gości zwrócił się Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile, witając ich na obchodach 90-lecia LP w Pile.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Zadbają o parki narodowe

Trwają konsultacje założeń do projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja ma przede wszystkim doprecyzować przepisy dotyczące funkcjonowania parków narodowych – przynieść oszczędności w funkcjonowaniu i uprościć zasady ich działania.

Czytaj więcej

Referendum w sprawie LP - Kolejne podpisy w Sejmie

A dokładniej 20 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych i polskiej ziemi złożono na ręce marszałek Ewy Kopacz 30 maja. Wcześniej (9 maja) do Sejmu trafiło 2,136 mln podpisów. Czekamy teraz na głosowanie uchwały referendalnej.

Czytaj więcej