strona główna

Aktualności

Żerkowsko-Czeszewski PK - Stempel na 20. rocznicę

W wyjątkowy sposób postanowiono uczcić 20. rocznicę utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Od 17 października przez 28 dni w jarocińskim urzędzie pocztowym używano okolicznościowego datownika. Hasło na stemplu: 1994–2014 Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy 17.10.2014 Jarocin Poznański 1.

Czytaj więcej

TL w Starościnie - Wyprawa na Łysą

Młodzież z technikum wyruszyła na kolejną terenową wyprawę organizowaną w ramach tzw. „Terenowych Konferencji Zawodowych” (impreza cykliczna odbywająca się corocznie w październiku). To długie wędrówki, podczas których sami uczniowie przygotowują referaty, omawiając spotykane na trasie zagadnienia.

Czytaj więcej

Leśnicy kombatanci - 70. rocznica walk batalionu "Las"

12 października br. w Radkowie (woj. świętokrzyskie) odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę zwycięskich pięciodniowych walk partyzanckich batalionu „Las” 74 Pułku AK.

Czytaj więcej

Gatunki obce - Unijne rozporządzenie

29 września Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie zapobiegania i kontrolowania rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (wcześniej rozporządzenie zaakceptował PE). Rozporządzenie wejdzie w życie – także w Polsce, bez konieczności transponowania do prawa krajowego – z początkiem stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej

Orzełek zostaje!

Orzeł zostaje definitywnie! Oto ilustracje z najnowszego projektu rozporządzenia mundurowego dla leśników (17 XI). I to nie jako "stylizowany wizerunek" tylko godło leśników, identyczne w metalowym tłoczeniu i hafcie. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na portali Facebook.

Czytaj więcej

Fotoreportaż - Grzybowe łowy

W ostatni dzień lata w Puszczy Drawskiej odbyły się IX Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. W imprezie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej rywalizowało aż 112 osób. Leśnictwo Jaźwiny powitało wszystkich prawdziwie letnią, słoneczną, wręcz upalną aurą. Miłośnicy grzybobrania w ciągu trzech godzin przemierzali leśne ostępy po obu stronach rzeki Korytnicy, na terenie nadleśnictw Głusko i Drawno.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - "Zaporowy Maraton" w bieszczadzkim lesie

300 uczestników zgromadził „Zaporowy Maraton” – rywalizacja triatlonistów, maratończyków i miłośników marszów nordic walking. Znaczącą grupę stanowili leśnicy – rozegrano I Mistrzostwa Polski Leśników w Półmaratonie Górskim i Zawody Nordic Walking z klasyfikacją leśników. W organizację przedsięwzięcia mocno włączyli się pracownicy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Czytaj więcej

"Wolność jest w Naturze" - Pobiegli w Lubartowie

Do rywalizacji na trasie o długości 8,8 km stanęło 240 osób oraz 88 najmłodszych biegaczy, którzy mieli do pokonania odcinek 200 m. – Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Sprzymierzeńcem imprezy była słoneczna pogoda – podkreśla Piotr Kiszczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów (RDLP w Lublinie), organizatora imprezy w ramach akcji „Wolność jest w Naturze”.

Czytaj więcej

Parki narodowe - Chcą podwyżek i jednoznacznych deklaracji

Pensje pracowników parków narodowych (osób prawnych) nie drgnęły od 2008 roku. Nic dziwnego, że niezadowolenie narasta, tym bardziej że kierownictwo Ministerstwa Środowiska przekazuje sprzeczne komunikaty. Parkowi związkowcy mówią „dość!” i ślą pismo do premier Ewy Kopacz i ministra Macieja Grabowskiego.

Czytaj więcej

NIK o pzp - Zapomniana Natura 2000

Nie dość, że planów zagospodarowania przestrzennego (pzp) brakuje, to często są nieaktualne – powszechnie ignorują istnienie sieci Natura 2000. Kontrola NIK wykazała, że zaniedbując planowanie przestrzenne, działania administracji samorządowej nie zapewniają warunków gwarantujących właściwą ochronę obszarom o wyróżniających się walorach przyrodniczych.

Czytaj więcej

Europejski Kongres Edukacji Leśnej - Zrównoważona przyszłość edukacji lesnej

W tym roku Kongres po raz pierwszy zawitał do Polski (Łagów Lubuski, 10–12 września). W dziewiątej edycji wzięło udział 120 osób z: Finlandii, Bułgarii, Włoch, Luksemburga, Norwegii, Szkocji, Słowacji, Czech, Łotwy, Szwajcarii, Niemiec, ale przede wszystkim z kraju.

Czytaj więcej

Technikum w Goraju - Ślubowanie z Dębem Wolności

Jeden z 25 dębów, sadzonych z okazji 25-lecia wolnej Polski, znalazł swe miejsce w cieniu potężnego buka, rosnącego tuż przed Zespołem Szkół Leśnych w Goraju. Jeszcze w cieniu, ale, jak mówił dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio, kiedyś zajmie jego miejsce i na stałe wrośnie w tradycje szkoły.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Gidle - 70. rocznica bitwy w lasach cielętnickich

70 lat temu żołnierze Batalionu „Las” 74. Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczyli z okupantem bitwę, w której poległo 13 partyzantów. W lasach cielętnickich, miejscu tych wydarzeń, mieściła się tzw. baza leśnych ludzi, czyli leśniczówka, gajówka i zabudowania pofolwarczne, spalona przez Niemców. Obecnie znajdują się tam dwa pomniki – poległych leśników i partyzantów.

Czytaj więcej

Handel grzybami - Tylko (?) z atestem

Żeby sprzedawać świeże grzyby, trzeba posiadać atest, potwierdzający ich świeżość i przynależność do gatunku. Praktyka pokazuje, że sprzedawcom trudno stosować się do przepisów.

Czytaj więcej

Białowieski Park Narodowy - Symboliczny powrót symbolu

Żubr odlany z brązu stanął na terenie Osady Zwierzyniec k. Białowieży, w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Odsłonięty pomnik (18 września br.) to dosłowna kopia posągu, którym upamiętniono w 1862 r. polowanie cara Aleksandra II.

Czytaj więcej

Podatek leśny - Likwidacja ulgi w Sejmie

Zniesienie preferencyjnej stawki podatku leśnego (50%) dla lasów ochronnych, którym aktualnie zajmuje się Sejm, może oznaczać, że do gmin wpłynie o 54 mln zł więcej. I o tyle więcej zapłacą Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Armata znaleziona w lesie

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów trwają intensywne prace związane z porządkowaniem lasu po klęskach oblodzenia, które wystąpiło w tym i ub. roku. Podczas orki na jednej z odnawianych powierzchni pług zaczepił o wystający z ziemi kawałek metalu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Cisna i Baligród - Tropem wilka na rowerach

W zorganizowanych przez nadleśnictwa Cisna i Baligród zawodach w kolarstwie górskim „Tropem wilka i rowerów kilka”, po leśnych drogach ścigało się 50 zawodników. Trasy, o długości 20 km (senior) i 4 km (junior), nie były proste. Szutrowa nawierzchnia, ostre zakręty, a przede wszystkim profil trasy dały się we znaki wszystkim zawodnikom. Trudy rekompensowała piękna pogoda i niesamowite widoki, których nie brakuje w tym jednym z najpiękniejszych zakątków Bieszczadów.

Czytaj więcej

Lasy w TVP - Bioróżnorodność z gwiazdami

Plejada gwiazd w 11 odcinkach filmu „Ocalony świat” wspina się na drzewa, karmi żubry czy zagląda do gniazd i budek lęgowych. Cykl przedstawiający najcenniejsze gatunki zwierząt i siedliska przyrodnicze w LP, a także sposoby ich czynnej ochrony, można oglądać od 6 września na antenie TVP.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Doprecyzowanie \"wyjątków\"

Praca nad zapisem nt. lasów w Konstytucji trwa w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzeniu 10 września wnioskodawcy zmian w ustawie zasadniczej przedstawili poprawkę w stosunku do tekstu, który wpłynął do Sejmu 13 marca.

Czytaj więcej