strona główna

Aktualności

Wielkanoc 2015 - Życzenia od "Lasu Polskiego"

"Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna..."

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Po liczeniu łosi

W nadleśnictwach RDLP w Lublinie zakończyło się liczenie łosi w ramach inwentaryzacji porównawczej, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa środowiska. Wyniki pozwalające na ustalenie całkowitej liczebności łosia trafiły do DGLP. Nie znamy szczegółów, ale już teraz wiadomo, że są znacznie wyższe od ubiegłorocznych.

Czytaj więcej

XVII Mistrzostwa RDLP w Szczecinku w Tenisie Stołowym - Powalczyły również panie

W przeddzień Dnia Kobiet panie pałające zamiłowaniem do tenisa stołowego otrzymały prezent od organizatorów mistrzostw. W zawodach zorganizowanych w Bytowie po raz pierwszy mogły wystartować w boju o zwycięski puchar.

Czytaj więcej

Akcja "Detektor" - Rozbrajanie Puszczy Sandomierskiej

Działania saperów pod kryptonimem „Detektor” objęły 12 marca tereny nadleśnictw Mielec i Tuszyma (RDLP w Krośnie).

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Co się czyta?

W październiku ub. roku posłowie Jan Dziedziczak i Adam Kwiatkowski (PiS) zapytali m.in. Ministra Środowiska o koszty, jakie resort poniósł w związku z publikowaniem w ogólnopolskich mediach ogłoszeń i komunikatów, oraz kwoty wydawane na prenumeraty przez podległe mu jednostki (interpelacja nr 29308) w 2013 roku.

Czytaj więcej

Żołnierze Wyklęci - "Inka" odnaleziona

Jej tragiczną historię zna każdy leśnik, a słowo „Inka” to synonim bohaterstwa. 1 marca br. (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) w Pałacu Prezydenckim rodziny pięciu ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne ekshumowanych krewnych. Wśród zidentyfikowanych jest Danuta Siedzikówna.

Czytaj więcej

Liczenie zwierzyny - Łoś niepoliczalny

Jak można się było spodziewać, znów mamy zamieszanie dotyczące liczenia populacji łosi. Na ternie pięciu RDLP będą liczone „po staremu” (tradycyjnymi pędzeniami próbnymi), w Lublinie – wg metody uwzględniającej losowy wybór powierzchni próbnych.

Czytaj więcej

Ochrona ppoż - Stopień zagrożenia po nowemu

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (z 2006 r., nowelizowane w 2010 r.) wdroży nową metodę prognozowania zagrożenia pożarowego lasu. Ma też obniżyć koszty utrzymania dojazdów pożarowych.

Czytaj więcej

PROW 2007-13 - Premia zalesieniowa spada do 1190 zł

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia, które wprowadza niższą stawkę premii zalesieniowej w PROW 2007–13. Będzie to nie jak dotychczas 1580 zł, ale 1190 zł/ha. Ale bez obaw – dotacje dla osób, które zalesiły grunty w ramach poprzedniego programu, nie powinny się zmniejszyć. Niższą premię uzupełnią jednak płatności bezpośrednie.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - A może odpuścić te plany?

Poseł Dariusz Piątkowski (Prawo i Sprawiedliwość) wskazuje skomplikowaną drogę, jaką musi przejść właściciel lasu, jeśli chce dokonać wycinki przy braku uproszczonego planu. A ponieważ plany są kosztowne, a w wielu regionach kraju ich nie ma, poseł w końcu pyta: po co nam one?

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa roślin - Od 1 marca chronione wszystko

Kilka miesięcy dostaliśmy na zapoznanie się z tą częścią gatunków chronionych, które po raz pierwszy pojawiły się na liście w rozporządzeniu znowelizowanym 17 października ub. roku. Zapoznanie, bowiem część roślin została formalnie objęta ochroną od 1 marca.

Czytaj więcej

Dziki i ASF - Większa pomoc za ubiegłoroczne szkody

Do 31 marca rolnicy z terenów objętych ograniczeniami (a więc głównie ze wschodniej granicy kraju), którzy ucierpieli przez szkody powodowane nadmierną populacją dzików, czy to na skutek zniszczenia upraw, czy też z powodu afrykańskiego pomoru świń w hodowlach, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z kolejnej puli pieniędzy na ten cel.

Czytaj więcej

Protesty rolników - "Zabić dzika nie rolnika"

Dzik stał się jednym z głównych bohaterów protestów rolników. Jednym z głównych postulatów manifestujących stała się konieczność rozwiązania problemu rosnącej populacji i szkód powodowanych przez czarnego zwierza.

Czytaj więcej

LKP "Lasy Bieszczadzkie" - Trzykrotnie większy

Utworzony w 2011 r. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” został w styczniu decyzją dyrektora generalnego Lasów Państwowych powiększony do 69,5 tys. ha. To niemal trzykrotnie więcej niż dotąd zajmował.

Czytaj więcej

Insektycydy - Forester wkracza do akcji

Od 19 grudnia ub. roku pozwolenie na użycie w leśnictwie ma środek Forester 100 EW. Na razie nie został uwzględniony w wykazie publikowanym w opracowaniu „Środki ochrony roślin, środki biobójcze oraz produkty do rozkładu pni drzew leśnych zalecane do stosowania w leśnictwie w roku 2015” (IBL). Ale przyczyna jest prozaiczna – data publikacji wykazu poprzedziła wydanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozwolenia.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Cisna - Znów na wilczych tropach

Już drugi rok z rzędu w środku zimy na bieszczadzkich stokówkach ścigali się miłośnicy narciarstwa biegowego. Na zaproszenie Nadleśnictwa Cisna odpowiedziało ok. 100 narciarzy. Mimo że pogoda nie rozpieszczała, leśnikom udało się przygotować trasę i druga edycja zawodów „Tropem Wilka” mogła się odbyć.

Czytaj więcej

Ochrona grzybów - Dwa razy więcej

Od października 2014 r. obowiązuje zaktualizowane rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Już w marcu nadarzy się okazja do szerszej dyskusji nad wprowadzonymi zmianami.

Czytaj więcej

Wspólnoty gruntowe - RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Nawet 200 tys. zł kary...

…za nielegalne drewno. Tyle może wynosić najwyższa kara za nielegalny handel drewnem. 20 stycznia rząd przyjął kolejny projekt nowelizacji ustawy o lasach. Tym razem zmiana przepisów dotyczyła właśnie obrotu surowcem drzewnym i produktami z drewna.

Czytaj więcej

Technika leśne - Dobre perspektywy

Ukazał się coroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika „Perspektywy”. Klasyfikacja prowadzona jest dla liceów i techników.

Czytaj więcej