strona główna

Aktualności

Klęska – Wsparcie na odbudowę lasu

Sierpniowa nawałnica, która w 2017 r. uszkodziła 68 tys. ha lasów, dotknęła w równym stopniu zarówno państwowych leśników, jak i właścicieli lasów prywatnych. Ci drudzy musieli uporać się ze zniszczeniami i odbudową drzewostanów we własnym zakresie, ale nie pozostali bez wsparcia państwa.

Czytaj więcej

Innowacje – Dla bezpieczeństwa kierowców

Łukasz Kunat i Kamil Skałbania, uczniowie Zespołu Szkół w Połańcu, opracowali innowacyjną metodę informowania kierowców o obecności zwierząt w pasie drogowym. Pomysł zrodził się po kolizji ze zwierzyną, w jakiej uczestniczył jeden z młodych wynalazców. Po przeanalizowaniu całego zdarzenia, doszli do wniosku, że po wtargnięciu zwierzęcia na jezdnię kierowca ma niewiele czasu na reakcję, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Opracowali więc system, który informuje o pojawieniu się zagrożenia w pasie drogowym.

Czytaj więcej

Ranking szkół – Spadki w jakości nauczania?

Jak co roku miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” opublikowały wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. W plebiscycie zestawiono osobno tysiąc najlepszych liceów ogólnokształcących i 500 techników. W przypadku tych drugich ocenie podlegały sukcesy uczniów w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (po 20%), matury z przedmiotów dodatkowych i egzaminu zawodowego (po 30%).

Czytaj więcej

Ochrona środowiska – „Ekościema” pod lupą

Komisja Europejska i krajowe organy odpowiedzialne za egzekwowanie praw konsumentów opublikowały wyniki przeglądu stron internetowych, który jest przeprowadzany co roku w celu wykrycia naruszeń unijnego prawa ochrony konsumentów na platformach handlowych online. Tym razem, po raz pierwszy w historii, przedmiotem zainteresowania inspektorów był „pseudoekologiczny marketing”, tj. praktyka polegająca na tym, że przedsiębiorstwa twierdzą, że robią dla środowiska więcej niż w rzeczywistości.

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny „Moja najciekawsza przygoda w lesie”

Kochane Dzieci! W lesie przygody nigdy się nie kończą. Pewnie nie raz przydarzyło Wam się w lesie coś niesamowitego, niezwykle ciekawego bądź zaskakującego?Może coś wywołało u Was dreszczyk emocji? Było to tajemnicze? Magiczne? A może groźne? W lesie przygody nigdy się nie kończą i dlatego zachęcamy Was do udziału w konkursie plastycznym pt. „Moja najciekawsza przygoda w lesie”. Kto może w nim wystartować? Każdy, kto ma nie więcej niż 14 lat. Co zrobić, by wziąć w nim udział?

Czytaj więcej

Opinie społeczne – Polacy a zmiany klimatu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wyniki badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu, przeprowadzonego w listopadzie minionego roku. Za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo ankieterzy dotarli do respondentów w wieku 15 lat i więcej. Próba została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo).

Czytaj więcej

Polskie Towarzystwo Leśne – Rzeczowa konferencja

17 grudnia PTL zorganizowało seminarium naukowe „Korzystanie z zasobów przyrody oraz ich ochrona”, na którym prelegenci próbowali rozwikłać przyczyny konfliktów między współczesnymi przyrodnikami.

Czytaj więcej

Opinie społeczne – Jak ważna jest zieleń dla Polaków?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło wyniki badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej. W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie minionego roku wzięło udział nieco ponad 1 000 osób w wieku 15 i więcej lat, z losowo dobranej próby reprezentatywnej ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Celem było poznanie stanu wiedzy, poziomu świadomości oraz postaw wobec zazielenienia przestrzeni lokalnej.

Czytaj więcej

Niecodzienne zjawiska – Mamut w lesie!

Na niecodzienne znalezisko natknęli się leśnicy w Nadleśnictwie Sławno (RDLP w Szczecinku). Jeszcze w listopadzie ub. roku spotkali w lesie… mamuta!

Czytaj więcej

Fundacja „Pomoc Leśnikom” – Wsparcie z dobrego serca

W tym roku mija 20 lat od powołania do życia Fundacji „Pomoc Leśnikom”, która w ciągu tych dwóch dekad przyniosła wsparcie prawie 1 100 osobom z całej Polski (pracownikom leśnictwa i członkom ich rodzin) w trudnych sytuacjach zdrowotnych oraz 60 osobom w zdarzeniach losowych, głównie związanych z pożarami domów. Najbardziej dramatyczne prośby spływają od rencistów i emerytów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodów zdrowotnych i losowych, oraz w przypadku ciężkich chorób dzieci pracowników. Takich pism tylko w 2020 r. było kilkadziesiąt.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody – Polska ponownie przed Trybunałem

3 grudnia Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie naruszeń dyrektywy ptasiej i siedliskowej, stanowiących podstawę funkcjonowania sieci Natura 2000. Jest to pokłosie skarg dotyczących obu tematów, które zostały złożone w 2016 i 2017 r. przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, Fundację Frank Bold i WWF, Client Earth, Fundację Las Naturalny i Fundację Dzika Polska.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Kobiet Lasu – Walka o równość szans

15 grudnia Stowarzyszenie Kobiet Lasu podsumowało swoją działalność w minionym roku oraz przedstawiło plany na przyszłość. Zorganizowane zdalnie seminarium pokazuje, jak podobne organizacje muszą radzić sobie w trudnych czasach – między wiosennym, a jesiennym lockdownem leśniczkom udało się przeprowadzić walne zgromadzenie, jednak to za mało, by skutecznie funkcjonować. – Jako stowarzyszenie musimy lepiej działać na rzecz naszej rozpoznawalności – wiele kobiet w ogóle nie wie, że SKL istnieje – zauważyła w trakcie wykładu prezeska SKL Izabela Pigan.

Czytaj więcej

Zawody drwali – Mamy mistrza!

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny Mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium, wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczne zawody odbyły się w nietypowej formule, a ich przeprowadzenie do samego końca stało pod znakiem zapytania. W ostatniej chwili organizatorom udało się wypracować rozwiązanie umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Ekipa realizacyjna wraz z sędziami przez pierwsze dwa tygodnie grudnia jeździła po Starym Kontynencie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego nagrywała występy 14 najlepszych europejskich drwali, m.in. z Niemiec, Francji, Czech, Włoch i oczywiście również z Polski. Zawodnikom zapewniono takie same warunki startu, a także ten sam rodzaj drewna, pochodzący z jednej plantacji. Nagrania pierwszy raz zostały zestawione ze sobą podczas oficjalnej transmisji 27 grudnia 2020 roku.

Czytaj więcej

Prezydenckie weto – Działy administracji rządowej do poprawki

Z nowym rokiem szykowała się rewolucja w nadzorze nad Lasami Państwowymi, które miały trafić pod pieczę resortu rolnictwa i leśnictwa. Tymczasem, 8 stycznia, prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Jednym z głównych powodów podjęcia takiej decyzji, o której głowa państwa informowała obóz rządzący i premiera Mateusza Morawieckiego już wcześniej, jest właśnie brak zgody na zmiany dotyczące leśnictwa i łowiectwa.

Czytaj więcej

Edukacja przyrodnicza – Nie siedź w domu!

Białostocka Szkoła Puszczyk – pierwsza szkoła leśna w Polsce, przygotowała atrakcyjną propozycję zagospodarowania czasu dzieci w okresie ferii. Z myślą o wszystkich uczniach z Białegostoku i okolic zorganizowano w niej autorski program „Wyrwij dziecko z online!”. Jest on remedium na oczy i kręgosłupy zmęczone siedzeniem przed komputerem i odpowiedzią na naturalną u dzieci szkolnych potrzebę ruchu oraz eksplorowania otaczającego je świata. – Akcję nazwaliśmy trochę prowokacyjnie, ale to odzwierciedla obecną sytuację dzieci, dla których obostrzenia są szczególnie trudne. Gubią się w tym relacje z rówieśnikami, chcieliśmy je z tego wyrwać – wyjaśnia Agnieszka Kudraszow, jedna z pomysłodawczyń Leśnej Szkoły Puszczyk.

Czytaj więcej

Polityka klimatyczna – Ambitne porozumienie

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej w czasie zebrania Rady Europejskiej zatwierdzili porozumienie dot. wdrożenia jeszcze ambitniejszych niż dotychczas celów polityki klimatycznej – kraje członkowskie do 2030 r. zmniejszą emisję CO2 o co najmniej 55%. Jest to postanowienie śmielsze niż dotychczasowe założenia mówiące o redukcji o 40%. 10–11 grudnia Polskę na szczycie unijnym reprezentowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody – Starania wynagrodzone

Jeszcze nie tak dawno świętowaliśmy 90-lecie rozpoczęcia restytucji żubra w Polsce (o którym szerzej pisaliśmy w nr. 23/2019), spoglądając na przyszłość tego gatunku z troską i nadzieją. Jak widać, niemal wiek starań nie poszedł na marne, bo-wiem w grudniu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zmieniła status największego lądowego ssaka Europy w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Żubry nie są już więc narażone na wyginięcie, ale wciąż pozostają bliskie zagrożeniu. Wraz z nim status zmieniono także 25 innym zwierzętom, jednak należy pamiętać, że wciąż wydłuża się lista gatunków uznanych za wymarłe.

Czytaj więcej

Program LIFE – Polskie propozycje mało atrakcyjne

16 grudnia ubiegłego roku w ramach wstępu do kolejnego naboru w Programie LIFE oraz początku nowej perspektywy finansowej (2021–2027) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował webinarium „Europejskie i krajowe wyzwania z zakresu ochrony przyrody”. Było ono skierowane do pracowników wszystkich instytucji i podmiotów w Polsce zaangażowanych w sprawy ochrony przyrody, czyli potencjalnych beneficjentów programu. W wykładach omówiono kierunki, w jakich LIFE będzie realizowany w kolejnej siedmioletniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, która weszła w życie wraz z początkiem stycznia.

Czytaj więcej

Technika leśna – Stihl chce działać dla klimatu

Niemiecki producent sprzętu leśnego i ogrodniczego postawił przed sobą ambitne cele – fabryki Stihl w RFN (w Waiblingen, Fellbachu, Ludwigsburgu, Weinsheim, Wiechs nad Renem oraz centrum dystrybucyjne w Dieburgu) mają stać się neutralne klimatycznie już w tym roku. W tym celu władze przedsiębiorstwa wyznaczyły cele krótko, średnio i długookresowe, kładąc nacisk na ograniczenie pośrednich i bezpośrednich emisji CO2. Warto nadmienić, że wśród wszystkich zakładów grupy to właśnie te niemieckie są największym emitentem dwutlenku węgla (ok. 40 tys. t rocznie).

Czytaj więcej

Losy leśników – Pamięć o ofiarach hitleryzmu

16 listopada miała miejsce premiera sfinansowanej przez Lasy Państwowe „Księgi Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940–1944”. Okazją ku temu stała się uroczystość upamiętniająca brać leśną pomordowaną w niemieckich fabrykach śmierci. Zarówno to wydarzenie, jak i wydanie książki są wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcji Generalnej LP.

Czytaj więcej