strona główna

Aktualności

Żołnierze Wyklęci - "Inka" odnaleziona

Jej tragiczną historię zna każdy leśnik, a słowo „Inka” to synonim bohaterstwa. 1 marca br. (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) w Pałacu Prezydenckim rodziny pięciu ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne ekshumowanych krewnych. Wśród zidentyfikowanych jest Danuta Siedzikówna.

Czytaj więcej

Liczenie zwierzyny - Łoś niepoliczalny

Jak można się było spodziewać, znów mamy zamieszanie dotyczące liczenia populacji łosi. Na ternie pięciu RDLP będą liczone „po staremu” (tradycyjnymi pędzeniami próbnymi), w Lublinie – wg metody uwzględniającej losowy wybór powierzchni próbnych.

Czytaj więcej

Ochrona ppoż - Stopień zagrożenia po nowemu

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (z 2006 r., nowelizowane w 2010 r.) wdroży nową metodę prognozowania zagrożenia pożarowego lasu. Ma też obniżyć koszty utrzymania dojazdów pożarowych.

Czytaj więcej

PROW 2007-13 - Premia zalesieniowa spada do 1190 zł

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia, które wprowadza niższą stawkę premii zalesieniowej w PROW 2007–13. Będzie to nie jak dotychczas 1580 zł, ale 1190 zł/ha. Ale bez obaw – dotacje dla osób, które zalesiły grunty w ramach poprzedniego programu, nie powinny się zmniejszyć. Niższą premię uzupełnią jednak płatności bezpośrednie.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - A może odpuścić te plany?

Poseł Dariusz Piątkowski (Prawo i Sprawiedliwość) wskazuje skomplikowaną drogę, jaką musi przejść właściciel lasu, jeśli chce dokonać wycinki przy braku uproszczonego planu. A ponieważ plany są kosztowne, a w wielu regionach kraju ich nie ma, poseł w końcu pyta: po co nam one?

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa roślin - Od 1 marca chronione wszystko

Kilka miesięcy dostaliśmy na zapoznanie się z tą częścią gatunków chronionych, które po raz pierwszy pojawiły się na liście w rozporządzeniu znowelizowanym 17 października ub. roku. Zapoznanie, bowiem część roślin została formalnie objęta ochroną od 1 marca.

Czytaj więcej

Dziki i ASF - Większa pomoc za ubiegłoroczne szkody

Do 31 marca rolnicy z terenów objętych ograniczeniami (a więc głównie ze wschodniej granicy kraju), którzy ucierpieli przez szkody powodowane nadmierną populacją dzików, czy to na skutek zniszczenia upraw, czy też z powodu afrykańskiego pomoru świń w hodowlach, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z kolejnej puli pieniędzy na ten cel.

Czytaj więcej

Protesty rolników - "Zabić dzika nie rolnika"

Dzik stał się jednym z głównych bohaterów protestów rolników. Jednym z głównych postulatów manifestujących stała się konieczność rozwiązania problemu rosnącej populacji i szkód powodowanych przez czarnego zwierza.

Czytaj więcej

LKP "Lasy Bieszczadzkie" - Trzykrotnie większy

Utworzony w 2011 r. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” został w styczniu decyzją dyrektora generalnego Lasów Państwowych powiększony do 69,5 tys. ha. To niemal trzykrotnie więcej niż dotąd zajmował.

Czytaj więcej

Insektycydy - Forester wkracza do akcji

Od 19 grudnia ub. roku pozwolenie na użycie w leśnictwie ma środek Forester 100 EW. Na razie nie został uwzględniony w wykazie publikowanym w opracowaniu „Środki ochrony roślin, środki biobójcze oraz produkty do rozkładu pni drzew leśnych zalecane do stosowania w leśnictwie w roku 2015” (IBL). Ale przyczyna jest prozaiczna – data publikacji wykazu poprzedziła wydanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozwolenia.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Cisna - Znów na wilczych tropach

Już drugi rok z rzędu w środku zimy na bieszczadzkich stokówkach ścigali się miłośnicy narciarstwa biegowego. Na zaproszenie Nadleśnictwa Cisna odpowiedziało ok. 100 narciarzy. Mimo że pogoda nie rozpieszczała, leśnikom udało się przygotować trasę i druga edycja zawodów „Tropem Wilka” mogła się odbyć.

Czytaj więcej

Ochrona grzybów - Dwa razy więcej

Od października 2014 r. obowiązuje zaktualizowane rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Już w marcu nadarzy się okazja do szerszej dyskusji nad wprowadzonymi zmianami.

Czytaj więcej

Wspólnoty gruntowe - RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Nawet 200 tys. zł kary...

…za nielegalne drewno. Tyle może wynosić najwyższa kara za nielegalny handel drewnem. 20 stycznia rząd przyjął kolejny projekt nowelizacji ustawy o lasach. Tym razem zmiana przepisów dotyczyła właśnie obrotu surowcem drzewnym i produktami z drewna.

Czytaj więcej

Technika leśne - Dobre perspektywy

Ukazał się coroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika „Perspektywy”. Klasyfikacja prowadzona jest dla liceów i techników.

Czytaj więcej

Szkody od zwierzyny - Prewencja to podstawa

W parlamencie trwają prace nad opiniowaniem senackiego projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody. W proponowanych poprawkach Skarb Państwa odpowiadałby za wszystkie szkody wyrządzone przez wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry. Bez znaczenia miałoby być, czy szkoda powstała na gruncie leśnym, rolnym, rybackim czy jeszcze innym.

Czytaj więcej

RDLP w Krakowie - Rekrutacje on-line

Koniec ze żmudnym drukowaniem CV, pakowaniem do kopert ton papierów. Koniec z godzinami odstanymi na poczcie i niepewnością. Teraz wystarczy komputer i kilka minut. RDLP w Krakowie po raz pierwszy w Lasach Państwowych umożliwiła aplikowanie na wolne stanowiska pracy za pośrednictwem Internetu.

Czytaj więcej

Sokolnictwo - Polacy w Abu Dhabi

W 3. Międzynarodowym Festiwalu Sokolnictwa w Abu Dhabi (7–14 grudnia) wzięli udział reprezentanci „Gniazda Sokolników” PZŁ. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojechali m.in. czterej leśnicy:Jarosław Przydacz (podleśniczy z Nadleśnictwa Garwolin), Dawid Dudek (absolwent TL w Warcinie), Krzysztof Staniszewski (absolwent WL w Poznaniu), Paweł Wieland(leśniczy z Nadleśnictwa Wolsztyn, na fot.) oraz Michał Pszczółka.

Czytaj więcej

Rajd Leśników - "Warszawa da się lubić"

Pod znanym z piosenki hasłem „Warszawa da się lubić” przebiegać będzie tegoroczny Rajd Leśników. Gospodarze z RDLP w Warszawie w przygotowaniach będą wspierani przez organizatorów rajdu – Związek Leśników Polskich w RP.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Będą (?) zmiany

Trwa kolejna próba przeprowadzenia zmian w ustawie o lasach. Z datą 10 listopada (opublikowano 22 grudnia) Minister Środowiska złożył projekt założeń, które w większości bez skutku „wałkuje się” już od maja 2010 roku. Przypomnijmy je.

Czytaj więcej