strona główna

Aktualności

RDLP w Krośnie - Zwierzyna policzona

Leśnicy z RDLP w Krośnie podsumowali tegoroczną inwentaryzację zwierzyny. W podkarpackich lasach bytuje prawie 10tys. jeleni, 36 tys. saren, 7,9 tys. dzików oraz prawie 340 łosi. Populacja tych ostatnich w ciągu minionych trzech lat wzrosła dwukrotnie.

Czytaj więcej

Techniku leśne w Starościnie - Aktywna młodzież

Sporo się dzieje w Technikum Leśnym w Starościnie. 18 i 19 marca odbyły się tam IV Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w piłce ręcznej chłopców. W tych dniach młodzież zmagała się również w II Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych (uczestnicy na zdjęciu).

Czytaj więcej

Mistrzostwa nadleśnictw w piłce siatkowej - Leśnicy pod siatką

XV Mistrzostwa Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o puchar dyrektora RDLP w Lublinie odbyły się 17 i 18 marca w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju. Mistrzowski tytuł wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Włodawa (nafot.). Wystartowało 14 drużyn LP oraz reprezentacja BULiGL w Lublinie.

Czytaj więcej

Seminaria w IBL - Gdzie rósł las?

Jaka była historyczna lesistość Polski? Odpowiedzi na to pytanie starają się poszukiwać badacze z Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii PAN. Problemy, z jakimi się mierzą, były 25 marca tematem seminarium w IBL.

Czytaj więcej

"Polskie prawo leśne" - kompendium wiedzy

Właśnie ukazała się publikacja poświęcona jest podstawowym konstrukcjom polskiego prawa leśnego. Punkt centralny tej dziedziny regulacji prawnej stanowi ustawa o lasach z 1991 r., jednak istotne dla leśnictwa unormowania znajdują się także w innych aktach prawnych. Autorzy postulują zmiany w ustawodawstwie – od ustawy o lasach ku ustawie Prawo leśne, który to akt powinien objąć to, co jest teraz niepotrzebnie rozproszone w wielu innych aktach.

Czytaj więcej

Konkurs na 95-lecie "Lasu Polskiego - Zostań prorokiem na puszczy

Konkurs polega na jak najtrafniejszym wytypowaniu wielkości siedmiu podanych wskaźników dotyczących leśnictwa i przyrody na koniec 2016 roku. Trzy osoby, które okażą się najlepszymi prorokami i wskażą najbliższe prawdzie wartości, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora - firmę GRUBE o łącznej wartości 850 zł. Na odpowiedzi czekamy do końca kwietnia 2016 roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2017 roku. Strona konkursu >>

Czytaj więcej

KSPL NSZZ "Solidarność" - Nowy przewodniczący

10 i 11 marca w Nadleśnictwo Chojnów (RDLP w Warszawie), w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sękocińskich, odbyło się XXI Walne Zebranie Delegatów leśnej „Solidarności”.

Czytaj więcej

Bieg Piastów - 40 edycji za nami

W lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba (RDLP w Krośnie) 4 marca 89 leśników rywalizowało na dystansie 25 km w jubileuszowym 40. Biegu Piastów. Towarzyszyły mu XX Bieg Leśników i XIII Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Porozumienia Sękocińskie - 35-lecie przełomu

Drugi dzień (11 marca) XXI Walnego Zebrania Delegatów KSPL NSZZ „Solidarność” wypełniły uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sękocinskich.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom - 2 mln 900 tys. zł przez 15 lat

14 marca w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odbyło się posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Pomoc Leśnikom. W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Las Narodowy

Instytut Badawczy Leśnictwa, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu wydały wspólne stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Pierwokup na rzecz Lasów

Projekt nowelizacji ustawy o lasach przedstawiony 10 marca przez Ministerstwo Środowiska to przede wszystkim zapowiadana już idea pierwokupu lasów i gruntów do zalesień na rzecz LP. Nowelizacja zmieni treść obecnego art. 37 (zakup gruntów), a zasady pierwokupu uregulują nowe artykuły 37a–j.

Czytaj więcej

Nowelizacje - Fundusz leśny i PROP

Nowelizacja ustawy o lasach, dotycząca wykorzystania środków funduszu leśnego, 11marca została przegłosowana przez Sejm, a 17 marca przyjął ją Senat.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Pamięci niezłomnych leśników

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.

Czytaj więcej

Rada Naukowa Leśnictwa - Doradzą premier

Premier Beata Szydło powołała 18 lutego Radę Naukową Leśnictwa, własny organ doradczo-konsultacyjny w sprawach naukowych, dotyczących gospodarki leśnej oraz funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - 100 dni podsumowane

26 lutego rząd podsumował pierwsze sto dni urzędowania. Także w Ministerstwie Środowiska kierownictwo resortu, z ministrem Janem Szyszko na czele, zaprezentowało owoce swoich działań.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne 2016

Rześkich poranków, świeżych pomysłów, wiosennych klimatów i radości z pobudki przyrody z okazji Świąt Wielkanocnych życzy redakcja "Lasu Polskiego"

Czytaj więcej

Szachowe mistrzostwa leśników - Rozgrywki w Janowie

XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Leśników w Szachach Klasycznych odbyły się w Janowie Lubelskim w dniach 25–28 lutego. Imprezę zorganizowały Związek Leśników Polskich w RP oraz RDLP w Lublinie.

Czytaj więcej

Borelioza - Chorzy apeluja do ministra zdrowia

Na portalu petycjeonline.com trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia w zakresie leczenia boreliozy. Adresatem wniosku jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To oddolna inicjatywa pacjentów chorych na boreliozę, którzy miesiącami a nawet latami szukali pomocy w zdiagnozowaniu i leczeniu zakażenia.

Czytaj więcej

Submisje 2016 - Dąb nadal górą

Rozstrzygnięto submisje drewna w Zielonej Górze, Krośnie, Szczecinie, Białymstoku i we Wrocławiu.

Czytaj więcej