strona główna

Aktualności

Technika leśne - Moc natury kontra mistrzowskie rżnięcie

11 kwietnia zakończyły się VII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych, zorganizowane przez TL w Rogozińcu (lubuskie). Przez cztery dni 13 pięcioosobowych drużyn, członków stowarzyszenia EUROPEA – Polska, rywalizowało o tytuł Mistrza Polski i wyjazd na Mistrzostwa Europy w Estonii.

Czytaj więcej

Danina LP - Gdzie się podziała?

Co chwilę coraz to nowe osoby dopytują rząd o los pieniędzy, które trafiły do budżetu państwa z daniny nałożonej na LP (do tej pory 1 mld zł). Na początku marca odpowiedź ministra środowiska otrzymali senatorowie Wojciech Skurkiewicz, Stanisław Karczewski i Bogdan Pęk (PiS).

Czytaj więcej

ZLP w RP - Stypendia dla najlepszych

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowała, by wesprzeć najlepszych absolwentów techników leśnych. Decyzją z grudnia ub. roku przeznaczono 15 tys. zł na jednorazowe stypendia dla uczniów średnich szkół leśnych podległych ministrowi środowiska.

Czytaj więcej

Technika leśne - Leśni poligloci

W Technikum Leśnym w Starościnie 20 marca odbył się I Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych. Celem było nie tylko promowanie doskonalenia umiejętności językowych, ale też integrowanie społeczności szkół leśnych z całego kraju.

Czytaj więcej

Stenogram z debaty: Lasy Państwowe - firma czy instytucja publiczna?

Lasy Państwowe - firma czy instytucja publiczna? Nad tym zagadnieniem dyskutowano w Warszawie 6 maja w siedzibie Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”. Wstęp na panel był otwarty i bezpłatny. Oto stenogram ze spotkania.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2014 - przedłużony termin zgłoszeń

Do 28 maja 2015 r. można zgłaszać modernizacje do Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2014".

Czytaj więcej

Kampania prezydencka - Sprzeciw wobec zakusów

Spotkanie z Andrzejem Dudą, kandydatem PiS na prezydenta RP, zorganizował specjalnie dla leśników Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. 11 kwietnia (sobota) w Spale ok. 100 osób z jednostek LP i parków narodowych usłyszało nt. Lasów: – To jedno z lepszych polskich przedsiębiorstw o charakterze państwowym i jakiekolwiek zmiany tutaj są niepotrzebne.

Czytaj więcej

Kampania prezydencka - Zaczął od Białowieży

Bronisław Komorowski, znany z myśliwskich pasji (zawieszonych na czas prezydentury), od wizyty w Puszczy Białowieskiej rozpoczął serię przedwyborczych „Debat o Polsce”. O 15.00 w poniedziałek 23 marca, po odwiedzinach u kolejarzy w Hajnówce, prezydent znalazł czas na rozmowę z leśnikami w białowieskim hotelu Żubrówka.

Czytaj więcej

Wilki w Senacie - Czy strzelać?

Nieczęsty to przypadek, kiedy Senat organizuje konferencję, na której politycy, leśnicy, naukowcy, działacze ekologiczni i myśliwi zasiadają do dyskusji nad jednym z rodzimych drapieżników. Konferencję „Przyszłość wilka w Polsce” (9 kwietnia) zorganizowano za przyczynkiem m.in. senackiej i sejmowej komisji środowiskowych. I choć pokonferencyjna konkluzja była jedna – wilk wymaga ochrony, to już z wizjami tejże było różnie.

Czytaj więcej

Leśnicy-kombatanci - Szabla w dowód uznania

Z rąk ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka specjalne wyróżnienie odebrał płk Zbigniew Zieliński. Na początku marca otrzymał zdobioną szablę za wybitny dorobek w służbie wojskowej oraz czyny świadczące o ofiarności i odwadze w walce o niepodległość Państwa Polskiego.

Czytaj więcej

Przydrożne drzewa - NIK skarży sie do Trybunału

Ok. 400 osób rocznie ginie w zderzeniach aut z przydrożnymi drzewami (to średnio 14% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych). Statystyki skłoniły Najwyższą Izbę Kontroli do sprawdzenia przepisów dotyczących usuwania drzew wzdłuż dróg.

Czytaj więcej

RDLP w Radomiu - Tradycje z XIX wieku

Radomska dyrekcja LP świętowała jubileusz 135-lecia w towarzystwie premier Ewy Kopacz.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Zdroje - Mistrzowie narciarstwa alpejskiego

W Dniu Kobiet odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Leśników Dolnego Śląska w narciarstwie alpejskim. Podczas wręczenia nagród dyrektor Grzegorz Pietruńko zapowiedział, że wydarzenie ma szansę stać się początkiem cyklicznej imprezy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski - Emerytura to nie koniec bycia leśnikiem

W atmosferze kończącego się jubileuszu 70-lecia lubelskich Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski odbyło się niecodzienne spotkanie. Ponad 40-osobowa grupa emerytowanych pracowników jednostki spotkała się z kierownictwem nadleśnictwa, przedstawicielami związków zawodowych oraz leśniczymi z wszystkich 11 leśnictw.

Czytaj więcej

50. Wszechnica Biebrzańska - 15 lat wspólnego odkrywania przyrody

W weekend 21 i 22 marca w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy odbyło się 50. spotkanie z cyklu Wszechnica Biebrzańska.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Lasów - O polskich lasach w Genewie

Pierwszy dzień wiosny to od 2012 r. także Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą było podnoszenie wiedzy mieszkańców globu o lasach i ich znaczeniu dla człowieka, zachęcanie do szczególnej troski o lasy i zrównoważonego użytkowania ich zasobów.

Czytaj więcej

Wycinka w zadrzewianiach - Jeszcze mniejsze opłaty

Zmiany ustawy o ochronie przyrody w zakresie stawek za wycinkę drzew na gruntach nieleśnych wymaga wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W lipcu ub. roku TK zakwestionował automatyzm kary, tj. nakładanie jej bez względu na okoliczności (np. drzewo martwe czy zniszczone bez wiedzy właściciela).

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Trzecie konsultacje PZO

Do 1 kwietnia trwają konsultacje społeczne projektów planów zadań ochronnych dla Puszczy Białowieskiej. To już trzecie od 2011 r. podejście białostockiej RDOŚ do uchwalenia planów.

Czytaj więcej

Wielkanoc 2015 - Życzenia od "Lasu Polskiego"

"Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna..."

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Po liczeniu łosi

W nadleśnictwach RDLP w Lublinie zakończyło się liczenie łosi w ramach inwentaryzacji porównawczej, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa środowiska. Wyniki pozwalające na ustalenie całkowitej liczebności łosia trafiły do DGLP. Nie znamy szczegółów, ale już teraz wiadomo, że są znacznie wyższe od ubiegłorocznych.

Czytaj więcej