strona główna

Aktualności

Seminaria IBL - Rak jodły - szkoda realna czy wizualna?

Nad „Możliwościami ochrony upraw i młodników jodłowych przed chorobami i szkodnikami owadzimi w południowej Polsce” zastanawiano się podczas seminarium (26 listopada) w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Czytaj więcej

Statystyka leśna - Kłopotliwa lesistość

W końcu listopada ukazały się roczniki GUS "Leśnictwo" i "Ochrona środowiska", podające dane nt. lesistości kraju. Jak się one mają do lesistości rzeczywistej?

Czytaj więcej

Lasy Państwowe - Zmian ciąg dalszy

Uzupełniając informację z poprzedniego numeru, przedstawiamy kolejne zmiany kadrowe w kierownictwie Lasów Państwowych, jakie miały miejsce od 24 listopada.

Czytaj więcej

Rada Konsultacyjna przy dyrektorze generalnym LP - Nowa lista doradców

Zarządzeniem nr 88/2015 dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski powołał Radę Konsultacyjną.

Czytaj więcej

X Kongres Obywatelski - Możemy być lepsi!

„Polska jutra. Możemy być lepsi!” – pod takim hasłem 7 listopada w gmachu Politechniki Warszawskiej odbywał się jubileuszowy Kongres Obywatelski. Jedną z 10 sesji panelowych zatytułowano „Las – źródło tożsamości, edukator i kreator więzi”.

Czytaj więcej

Wystawa w Białowieży - In memoriam Adama Loreta

9 listopada w Zakładzie Lasów Naturalnych IBL odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Adam Loret, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych”.

Czytaj więcej

Stihl Timbersports Series - Drwale wyczynowcy

Ryk pilarek o mocy dochodzącej do 80 KM, wióry lecące spod trzykilogramowych siekier, 120 najlepszych zawodników z całego świata w sporcie nawiązującym do tradycyjnej pracy drwali, dopingowanych przez rozentuzjazmowanych kibiców – tak wyglądały widowiskowe Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports, których gospodarzem po raz pierwszy była Polska.

Czytaj więcej

XVI Mistrzostwa w Tenisie Stołowym - Coraz więcej zawodników

12–13 listopada w Łebie odbywały się XVI Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. O ile w pierwszych mistrzostwach wzięło udział tylko 39 zawodników, w tym roku było ich 84.

Czytaj więcej

Wydział Lesny PB w Hajnówce - Na miarę światowych badań

10 listopada uroczyście otwarto w Hajnówce Centrum Naukowo-Badawcze Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych, nauki, studentów i pracowników uczelni.

Czytaj więcej

Lasy Państwowe - Zmiany w kierownictwie

Kadrowe tornado przetoczyło się w ostatnim czasie nad Lasami Państwowymi. Ledwie w poniedziałek (16 listopada) został zaprzysiężony rząd, następnego dnia doszło do zmiany dyrektora generalnego LP. W miejsce odwołanego Adama Wasiaka (kierował LP od 7 lutego 2012 r.) minister Jan Szyszko powołał Konrada Tomaszewskiego.

Czytaj więcej

"Czas leśnych kurierów" - Film o bohaterskich leśnikach

W lasach Beskidu Niskiego i Bieszczadów trwają zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Czas leśnych kurierów”.

Czytaj więcej

CKPŚ - Pieniądze na projekty

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych ogłosiło pierwszy w nowej perspektywie konkurs projektów w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, podtypu 2.4.1 działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. To element POIiŚ na lata 2014–20.

Czytaj więcej

Rada Leśnictwa 2015-18 - Nowy skład

Rzutem na taśmę ustępujący minister środowiska powołał (zarządzeniem z 9 października) Radę Leśnictwa. Jej pierwsze, inauguracyjne spotkanie odbyło się w ministerstwie 28 października. Wówczas wiceminister Katarzyna Kępka wręczyła członkom Rady akty powołania.

Czytaj więcej

Sejm 2015-19 - Leśnicy w VIII kadencji

W wyborach do Sejmu wystartowało 31 leśników (osoby, które jako zawód wskazały „leśnik”). Vox populi zadecydował, że w poselskich ławach zasiądzie ich czworo – ponownie Jerzy Gosiewski, Jan Szyszko, Dariusz Bak i debiutująca w parlamencie Małgorzata Golińska, wszyscy z list PiS. Prócz nich kojarzony z LP Wojciech Skurkiewicz, rzecznik LP w latach 2006–2007, w poprzedniej kadencji senator PiS, jako kandydat wskazał zawód dziennikarza.

Czytaj więcej

Targi leśne "Las i my" - Udana trzecia edycja

Trzeci raz na terenie Nadleśnictwa Rudka (RDLP w Białymstoku), w Szepietowie, zorganizowano targi leśne „Las i my”. Dwa dni (10 i 11 października) pod hasłem „Las miejscem wypoczynku” obfitowały w atrakcje nie tylko dla leśników, ale także dla miłośników lasów.

Czytaj więcej

RDLP w Gdańsku - Ruszył audyt RPL

Na terenie RDLP w Gdańsku trwają audyty w ramach programu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Oferta zula, który uzyska poświadczenie wypełniania standardów RPL, otrzyma 20% punktów w najbliższej turze przetargów.

Czytaj więcej

Zalesianie PROW - Dopłaty jedynie dla 614 producentów

Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa prowadziła nabór wniosków zalesieniowym przez dwa miesiące, do 17 sierpnia. W tym okresie złożono 1074 wnioski.

Czytaj więcej

Powiat lubaczowski - Drzewa za odpady

16 października przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie odbył się I Piknik Ekologiczny pod hasłem „Zamień odpady na drzewa Lubaczów 2015”. Organizatorzy to Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Wydział Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. Partnerem imprezy i dostawcą sadzonek były nadleśnictwa Lubaczów, Narol i Oleszyce.

Czytaj więcej

Rada Leśnictwa - Kontrowersyjne zarządzenie

Minister Środowiska Maciej Grabowski podpisał 9 października nowe zarządzenie w sprawie Rady Leśnictwa. Jest ona powoływana jako organ pomocniczy Ministra Środowiska.

Czytaj więcej