strona główna

Aktualności

Bieg Piastów - 40 edycji za nami

W lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba (RDLP w Krośnie) 4 marca 89 leśników rywalizowało na dystansie 25 km w jubileuszowym 40. Biegu Piastów. Towarzyszyły mu XX Bieg Leśników i XIII Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Porozumienia Sękocińskie - 35-lecie przełomu

Drugi dzień (11 marca) XXI Walnego Zebrania Delegatów KSPL NSZZ „Solidarność” wypełniły uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sękocinskich.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom - 2 mln 900 tys. zł przez 15 lat

14 marca w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odbyło się posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Pomoc Leśnikom. W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Las Narodowy

Instytut Badawczy Leśnictwa, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu wydały wspólne stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Pierwokup na rzecz Lasów

Projekt nowelizacji ustawy o lasach przedstawiony 10 marca przez Ministerstwo Środowiska to przede wszystkim zapowiadana już idea pierwokupu lasów i gruntów do zalesień na rzecz LP. Nowelizacja zmieni treść obecnego art. 37 (zakup gruntów), a zasady pierwokupu uregulują nowe artykuły 37a–j.

Czytaj więcej

Nowelizacje - Fundusz leśny i PROP

Nowelizacja ustawy o lasach, dotycząca wykorzystania środków funduszu leśnego, 11marca została przegłosowana przez Sejm, a 17 marca przyjął ją Senat.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Pamięci niezłomnych leśników

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.

Czytaj więcej

Rada Naukowa Leśnictwa - Doradzą premier

Premier Beata Szydło powołała 18 lutego Radę Naukową Leśnictwa, własny organ doradczo-konsultacyjny w sprawach naukowych, dotyczących gospodarki leśnej oraz funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - 100 dni podsumowane

26 lutego rząd podsumował pierwsze sto dni urzędowania. Także w Ministerstwie Środowiska kierownictwo resortu, z ministrem Janem Szyszko na czele, zaprezentowało owoce swoich działań.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne 2016

Rześkich poranków, świeżych pomysłów, wiosennych klimatów i radości z pobudki przyrody z okazji Świąt Wielkanocnych życzy redakcja "Lasu Polskiego"

Czytaj więcej

Szachowe mistrzostwa leśników - Rozgrywki w Janowie

XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Leśników w Szachach Klasycznych odbyły się w Janowie Lubelskim w dniach 25–28 lutego. Imprezę zorganizowały Związek Leśników Polskich w RP oraz RDLP w Lublinie.

Czytaj więcej

Borelioza - Chorzy apeluja do ministra zdrowia

Na portalu petycjeonline.com trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia w zakresie leczenia boreliozy. Adresatem wniosku jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To oddolna inicjatywa pacjentów chorych na boreliozę, którzy miesiącami a nawet latami szukali pomocy w zdiagnozowaniu i leczeniu zakażenia.

Czytaj więcej

Submisje 2016 - Dąb nadal górą

Rozstrzygnięto submisje drewna w Zielonej Górze, Krośnie, Szczecinie, Białymstoku i we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Wspomnienia Kazimierza Orłosia - Saga rodziny z leśnictwem w tle

18 lutego w IBL w Sękocinie pisarz Kazimierz Orłoś spotkał się z czytelnikami. Jego najnowsza książka „Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy” to międzywojenne wspomnienia rodziców i własne. IBL zaprosił literata, bowiem jego ojcem był znany fitopatolog Henryk Orłoś, współorganizator IBL, autor m.in. niezwykle popularnego „Atlasu grzybów jadalnych i trujących”.

Czytaj więcej

ASF i dziki - Będzie odstrzał sanitarny

Mimo że aktywiści skupieni wokół organizacji WWF Polska i koalicji „Niech Żyją!” tym razem wzięli na sztandary dzika (o planach wprowadzenia odstrzału sanitarnego 40 tys. osobników przy wschodniej granicy kraju pisaliśmy w numerze 3/2016), wobec projektu rozporządzenia w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego tego gatunku na wschodzie kraju negatywnie wypowiedziała się PROP (a ściślej Komisja ds. Zwierząt tego organu, na której czele stoi dr Sabina Pierużek-Nowak, szefowa SdN „Wilk”), minister rolnictwa dokument najprawdopodobniej podpisał (poinformował o tym wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski na Krajowym Kongresie Rolnictwa RP 20 lutego br. – do dnia oddania tego numeru „Lasu Polskiego” do druku rozporządzenie nie zostało opublikowane).

Czytaj więcej

Zmiany nadleśniczych - Bilans trzech miesięcy

Od kiedy zmieniło się kierownictwo Lasów, doszło do zmiany szefów prawie 50 nadleśnictw (dane z okresu od 17 listopada do 17 lutego).

Czytaj więcej

Spotkanie medialne w Szczecinku - Białowieża i wyrównanie krzywd

Pierwsze spotkanie dyrektora Andrzeja Modrzejewskiego z przedstawicielami mediów zdominował temat terytorialnie dość odległy – nowy/stary szef RDLP opowiadał bowiem o Białowieży.

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o lasach - więcej dla parków i starostów

Projektowana nowelizacja przede wszystkim rozszerza katalog uprawnień do korzystania ze środków funduszu leśnego przez parki narodowe. Będą one uprawnione do finansowania infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody w lasach realizowanej metodami gospodarki leśnej.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Polemika ministrów

Po bilansie otwarcia w resorcie środowiska, który minister Jan Szyszko zaprezentował na konferencji 22 stycznia, dwa tygodnie później wspólną ripostę wygłosili jego czterej poprzednicy z lat 2007–15: Maciej Grabowski, Andrzej Kraszewski, Marcin Korolec i Maciej Nowicki (relacjonowaliśmy oba wystąpienia w poprzednim numerze). Swemu następcy z PiS zarzucali, żebilans to element walki politycznej.

Czytaj więcej

Biostrateg II - Kto dostał grant?

„Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – Biostrateg to strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych, przygotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dofinansowanie pojedynczych projektów to przeciętnie kilkanaście milionów złotych, gdyż całkowity budżet obecnej, drugiej edycji wynosi 200 mln zł.

Czytaj więcej