strona główna

Aktualności

Reintrodukcja dropia - Wielki powrót do Polski

Uznany za gatunek wymarły w Polsce drop zwyczajny ma szansę na powrót zawitać do wykazu rodzimej fauny. Wszystko za sprawą projektu „Reintrodukcja dropia zwyczajnego Otis tarda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Ma on być realizowany w latach 2018–26 przez jednostki LP przy współudziale Uniwersytetu Zielonogórskiego, Parku Narodowego Ujście Warty, wybranego wielkomiejskiego ogrodu zoologicznego oraz wybranej organizacji pozarządowej.

Czytaj więcej

Konwencja Ramsarska - Trzy nowe obszary

Do prowadzonej w ramach Konwencji Ramsarskiej listy obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym na wniosek Polski 10 stycznia dodano trzy nowe obszary: Torfowiska Doliny Izery, Stawy Przemkowskie oraz Ujście Wisły. Tym samym po-wierzchnia obszarów na terenie naszego kraju, podlegających ochronie na mocy porozumienia, wzrosła do niemal 152 tys. ha.

Czytaj więcej

"Kredki zamiast kwiatka" - Inicjatywa studentów z Poznania

Poznański wydział leśny już po raz trzeci zaprasza wszystkich, którzy mają bronić swoich prac dyplomowych, do udziału w akcji charytatywnej, mającej na celu wspomożenie dzieci z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Pomoc ta przybiera dość niecodzienną postać – studenci przekazują dzieciakom kredki, które zastępują oklepane już kwiaty wręczane promotorom podczas obron prac magisterskich.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie - spotkanie konsultacyjne

19 stycznia w Ministerstwie Środowiska zorganizowano konsultacje ws. nowelizacji Prawa łowieckiego z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka (na zdj. po lewej) oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego (z prawej). W trakcie spotkania minister Kowalczyk przedstawił nowego dyrektora generalnego LP (mianowanego na to stanowisko zaledwie trzy godziny wcześniej) – Andrzeja Koniecznego. Dyrektor zabrał głos na temat ASF-u – stwierdził, że najważniejsze zadanie przy zwalczaniu tej choroby wiąże się z namierzaniem rezerwuaru wirusa, a są nim padłe dziki.

Czytaj więcej

Budżet obywatelski - Mieszkańcy wsparli zwierzęta

Urząd Miasta Łodzi ogłosił wyniki dotyczące zadań budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Na ich realizację miasto przeznaczyło kwotę 40mln zł. O losach środków, które zostały przeznaczone na projekty tzw. osiedlowe i szersze – ponadosiedlowe, mieszkańcy zadecydowali w głosowaniu (od 16 września do 18 października 2017 roku).

Czytaj więcej

Ranking szkół ponadgimnazjalnych - Tuchola najlepsza!

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 20. opublikował rankingi najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Zestawiono w nim 500 najlepszych liceów ogólnokształcących (z 1248 liceów z całego kraju branych pod uwagę przez kapitułę konkursu) i 300 techników (z 1164). My przyjrzeliśmy się, jak w rankingu techników poradziły sobie szkoły kształcące leśników

Czytaj więcej

OKL w Gołuchowie - Poszukiwani leśni artyści

Wraz z rozpoczęciem nowego roku Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej, 11. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników. Impreza odbywa się od 1988 r. co trzy lata i z każdą kolejną odsłoną gromadzi coraz większą rzeszę leśników-artystów, chcących publicznie zaprezentować swoje dzieła. Dotychczas w OPTAL wzięło udział 461 autorów, którzy zaprezentowali blisko 5 tys. prac.

Czytaj więcej

DGLP - Nowy szef lasów

Po odwołaniu 18 stycznia ze stanowiska dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego (pełnił tę funkcję od 17 listopada 2015 r.) dzień później nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk (jego sylwetkę prezentujemy obok) powołał na szefa Lasów Andrzeja Koniecznego.

Czytaj więcej

ROLP - Dziękują ministrowi Szyszko

Ruch Obrony Lasów Polskich podziękował ministrowi Janowi Szyszko za dwa lata współpracy, składając pisemne wyrazy uznania (opublikowane na stronie internetowej Ruchu). – Dziękuję za dotychczasową współpracę. Jednocześnie życzę dużo zdrowia i kontynuowania tej dobrej, szlachetnej pracy dla dobra polskich lasów, szczególnie dla dobra Puszczy Białowieskiej i dobra Polski – mówi przewodniczący ROLP Henryk Pargieła.

Czytaj więcej

Siedziba DGLP - Hołd dla prof. Szujeckiego

Zmarłego w październiku ub. roku prof. Andrzeja Szujeckiego, wybitnego entomologa, uhonorowano w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie tablicą pamiątkową, która zawisła w holu na czwartym piętrze siedziby kierownictwa LP.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Resort do likwidacji?

Przez cały ub. rok resort środowiska nie miał dobrej prasy, głównie za sprawą Puszczy Białowieskiej. Tuż przed końcem roku media obiegła pogłoska, jakoby ministerstwo po rekonstrukcji rządu (zapowiadanej na styczeń) miałby przestać istnieć.

Czytaj więcej

100-lecie niepodległości Polski - Kalendarz dla Niepodległej

Z dumą i nowymi nadziejami wkroczyliśmy w nowy 2018 rok. Wielka nadzieja towarzyszyła też niewątpliwie rodakom, którzy w 1918 r., po 123 latach zaborów, uczestniczyli 11 listopada w przełomowym dla Polski i Europy wydarzeniu. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. Tego samego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Pamiątką tamtych chwil jest obchodzone jesienią Narodowe Święto Niepodległości.

Czytaj więcej

RDLP w Radomiu - W zwartym szyku z policjantami

Wspólne działania mające na celu zatrzymanie sprawców kradzieży drewna, stroiszu i choinek oraz kłusownictwa. Udostępnianie przez LP zapisów monitoringu wizyjnego w sytuacjach podejrzenia popełnienia przestępstw i wykroczeń oraz udział pracownika Służby Leśnej jako przewodnika podczas policyjnych akcji poszukiwawczych na terenach leśnych. Korzystanie przez strażników leśnych z nowoczesnych policyjnych strzelnic oraz ze specjalistycznej wiedzy funkcjonariuszy z zakresu zasad użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego.

Czytaj więcej

Zwalczanie ASF - Urlop na odstrzał dzików

Walka z ASF przybiera coraz poważniejszy obrót. Po tym jak w drugiej połowie listopada zakażone dziki nieoczekiwanie zdiagnozowano pod Warszawą, ok. 100 km od najbliższego przypadku choroby u tego gatunku, pojawiła się zapowiedź zaprzężenia żołnierzy WP nie tylko do poszukiwania padłych zwierząt, ale i do realizacji odstrzału sanitarnego.

Czytaj więcej

Dobre z lasu - Pierwszy sklep otwarty

8 grudnia przy siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie (przy ul. Grójeckiej 127) otwarto pierwszy sklep „Dobre z lasu”. To element projektu rozwojowego LP „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma on wypromować korzystanie ze zdrowych produktów z naszych lasów w codziennej diecie Polaków, a także inicjować powstawanie nowych miejsc pracy w lokalnych przedsiębiorstwach trudniących się produkcją zdrowej żywności.

Czytaj więcej

Exposé premiera - O roli lasów i leśników

W wygłoszonym 12 grudnia exposé powołany dzień wcześniej na prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (w rządzie Beaty Szydło minister finansów) wiele uwagi poświęcił sprawom środowiska. – Lasy są naszym bogactwem. To najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję. Ich działania w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje także miały na celu dbałość o polską przyrodę. Chcę w to wierzyć. Ale ponieważ szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to postąpimy zgodnie z jego wyrokiem – mówił Morawiecki.

Czytaj więcej

"Nowe" nadleśnictwo w Szczecinku - Biuro zamiast garaży

Nadleśnictwo Szczecinek od 20 listopada ma nowo wybudowaną siedzibę, która mieści się przy ul. Polnej 22. Budynek biurowy o powierzchni użytkowej 980 m2, dwukondygnacyjny z technicznym poddaszem użytkowym, został wykonany w technologii tradycyjnej, z dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną. Poza biurowcem, gdzie na co dzień, jak mówi nadleśniczy Janusz Rautszko, pracuje 25 osób, na działce, która niegdyś była placem warsztatowym z garażami, znajduje się także budynek garażowo-magazynowy, 36 miejsc parkingowych (w tym dwa dla niepełnosprawnych) i maszt antenowy o wysokości 28 m.

Czytaj więcej

COP23 - O klimacie w Bonn

Od 6 do 17 listopada w Bon trwała 23. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. szczyt klimatyczny ONZ COP23). Prezydencję nad tegoroczną konferencją sprawowało Fidżi. Polskiej delegacji przewodniczył minister środowiska Jan Szyszko.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - 700 drzewek na 700-lecie

700 sadzonek sosny, buka, dębu, modrzewia i jarzębiny trafiło do mieszkańców Lublina, którzy 16 listopada przyszli na plac przy Centrum Spotkania Kultur. W ten sposób leśnicy z tutejszej RDLP oraz samorządowcy z lubelskiego urzędu marszałkowskiego uczcili przypadający w tym roku jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Czytaj więcej

Mundur leśnika - Na nowe sorty jeszcze poczekamy

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska (wersja z 6 listopada br.) opublikowanym w portalu Rządowego Centrum Legislacji, nowe wzory mundurów, których testy terenowe trwały przez rok (od maja 2016 r. do kwietnia 2017 r.) mają zostać zaakceptowane i trafić do produkcji 1 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej