strona główna

Aktualności

"Polskie prawo leśne" - kompendium wiedzy

Właśnie ukazała się publikacja poświęcona jest podstawowym konstrukcjom polskiego prawa leśnego. Punkt centralny tej dziedziny regulacji prawnej stanowi ustawa o lasach z 1991 r., jednak istotne dla leśnictwa unormowania znajdują się także w innych aktach prawnych. Autorzy postulują zmiany w ustawodawstwie – od ustawy o lasach ku ustawie Prawo leśne, który to akt powinien objąć to, co jest teraz niepotrzebnie rozproszone w wielu innych aktach.

Czytaj więcej

Konkurs na 95-lecie "Lasu Polskiego - Zostań prorokiem na puszczy

Konkurs polega na jak najtrafniejszym wytypowaniu wielkości siedmiu podanych wskaźników dotyczących leśnictwa i przyrody na koniec 2016 roku. Trzy osoby, które okażą się najlepszymi prorokami i wskażą najbliższe prawdzie wartości, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora - firmę GRUBE o łącznej wartości 850 zł. Na odpowiedzi czekamy do końca kwietnia 2016 roku. Rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2017 roku. Strona konkursu >>

Czytaj więcej

KSPL NSZZ "Solidarność" - Nowy przewodniczący

10 i 11 marca w Nadleśnictwo Chojnów (RDLP w Warszawie), w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sękocińskich, odbyło się XXI Walne Zebranie Delegatów leśnej „Solidarności”.

Czytaj więcej

Bieg Piastów - 40 edycji za nami

W lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba (RDLP w Krośnie) 4 marca 89 leśników rywalizowało na dystansie 25 km w jubileuszowym 40. Biegu Piastów. Towarzyszyły mu XX Bieg Leśników i XIII Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Porozumienia Sękocińskie - 35-lecie przełomu

Drugi dzień (11 marca) XXI Walnego Zebrania Delegatów KSPL NSZZ „Solidarność” wypełniły uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sękocinskich.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom - 2 mln 900 tys. zł przez 15 lat

14 marca w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odbyło się posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Pomoc Leśnikom. W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Las Narodowy

Instytut Badawczy Leśnictwa, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu wydały wspólne stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Pierwokup na rzecz Lasów

Projekt nowelizacji ustawy o lasach przedstawiony 10 marca przez Ministerstwo Środowiska to przede wszystkim zapowiadana już idea pierwokupu lasów i gruntów do zalesień na rzecz LP. Nowelizacja zmieni treść obecnego art. 37 (zakup gruntów), a zasady pierwokupu uregulują nowe artykuły 37a–j.

Czytaj więcej

Nowelizacje - Fundusz leśny i PROP

Nowelizacja ustawy o lasach, dotycząca wykorzystania środków funduszu leśnego, 11marca została przegłosowana przez Sejm, a 17 marca przyjął ją Senat.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Pamięci niezłomnych leśników

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.

Czytaj więcej

Rada Naukowa Leśnictwa - Doradzą premier

Premier Beata Szydło powołała 18 lutego Radę Naukową Leśnictwa, własny organ doradczo-konsultacyjny w sprawach naukowych, dotyczących gospodarki leśnej oraz funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - 100 dni podsumowane

26 lutego rząd podsumował pierwsze sto dni urzędowania. Także w Ministerstwie Środowiska kierownictwo resortu, z ministrem Janem Szyszko na czele, zaprezentowało owoce swoich działań.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne 2016

Rześkich poranków, świeżych pomysłów, wiosennych klimatów i radości z pobudki przyrody z okazji Świąt Wielkanocnych życzy redakcja "Lasu Polskiego"

Czytaj więcej

Szachowe mistrzostwa leśników - Rozgrywki w Janowie

XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Leśników w Szachach Klasycznych odbyły się w Janowie Lubelskim w dniach 25–28 lutego. Imprezę zorganizowały Związek Leśników Polskich w RP oraz RDLP w Lublinie.

Czytaj więcej

Borelioza - Chorzy apeluja do ministra zdrowia

Na portalu petycjeonline.com trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia w zakresie leczenia boreliozy. Adresatem wniosku jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To oddolna inicjatywa pacjentów chorych na boreliozę, którzy miesiącami a nawet latami szukali pomocy w zdiagnozowaniu i leczeniu zakażenia.

Czytaj więcej

Submisje 2016 - Dąb nadal górą

Rozstrzygnięto submisje drewna w Zielonej Górze, Krośnie, Szczecinie, Białymstoku i we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Wspomnienia Kazimierza Orłosia - Saga rodziny z leśnictwem w tle

18 lutego w IBL w Sękocinie pisarz Kazimierz Orłoś spotkał się z czytelnikami. Jego najnowsza książka „Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy” to międzywojenne wspomnienia rodziców i własne. IBL zaprosił literata, bowiem jego ojcem był znany fitopatolog Henryk Orłoś, współorganizator IBL, autor m.in. niezwykle popularnego „Atlasu grzybów jadalnych i trujących”.

Czytaj więcej

ASF i dziki - Będzie odstrzał sanitarny

Mimo że aktywiści skupieni wokół organizacji WWF Polska i koalicji „Niech Żyją!” tym razem wzięli na sztandary dzika (o planach wprowadzenia odstrzału sanitarnego 40 tys. osobników przy wschodniej granicy kraju pisaliśmy w numerze 3/2016), wobec projektu rozporządzenia w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego tego gatunku na wschodzie kraju negatywnie wypowiedziała się PROP (a ściślej Komisja ds. Zwierząt tego organu, na której czele stoi dr Sabina Pierużek-Nowak, szefowa SdN „Wilk”), minister rolnictwa dokument najprawdopodobniej podpisał (poinformował o tym wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski na Krajowym Kongresie Rolnictwa RP 20 lutego br. – do dnia oddania tego numeru „Lasu Polskiego” do druku rozporządzenie nie zostało opublikowane).

Czytaj więcej

Zmiany nadleśniczych - Bilans trzech miesięcy

Od kiedy zmieniło się kierownictwo Lasów, doszło do zmiany szefów prawie 50 nadleśnictw (dane z okresu od 17 listopada do 17 lutego).

Czytaj więcej

Spotkanie medialne w Szczecinku - Białowieża i wyrównanie krzywd

Pierwsze spotkanie dyrektora Andrzeja Modrzejewskiego z przedstawicielami mediów zdominował temat terytorialnie dość odległy – nowy/stary szef RDLP opowiadał bowiem o Białowieży.

Czytaj więcej