Aktualności
Nadleśnictwo Zielona Góra - Zielna polana
Rok temu 21 maja grupa miłośników ziół wybrała się na spacer do lasu w poszukiwaniu dzikich roślin jadalnych. Spacer zorganizowali aktywiści z Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta (ZTUP), znani z szeregu akcji ochrony zieleni w przestrzeni miejskiej Zielonej Góry. Podczas „spaceru roślinożerców” społecznicy dotarli do polany śródleśnej, gdzie występuje wiele ziół i roślin leczniczych.
Czytaj więcejWybory samorządowe - Apel Ruchu Obrony Lasów Polskich
Zbliżają się wybory do samorządów, trwają rozmowy i działania przygotowujące do głosowania, ustalane są listy kandydatów. 13–15 marca 2018 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyła się X edycja Zimowej Szkoły Leśnej. W sesjach wzięło udział wielu leśniczych, nadleśniczych, dyrektorów, profesorów i gości, dzięki czemu wydarzenie spełniło rolę narady. Uczestnicy byli zgodni, że w społeczeństwie wiedza o lasach jest niepełna, często wypaczona.
Czytaj więcejLas dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie
W całym kraju odbywają się (i przez dłuższy czas wciąż będą) akcje sadzenia drzew dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I tak np. leśnicy z pilskiej dyrekcji, na czele z jej dyrektorem Ryszardem Standio, kapelanem pilskich leśników i nadleśniczymi zasadzili aleję złożoną z rodzimych gatunków drzew liściastych. Wydarzenie upamiętni kamienna tablica.
Czytaj więcejBiałowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy
Białowieski Park Narodowy, we współpracy z lokalnymi placówkami oświatowymi, prowadzi działania z zakresu edukacji przyrodniczej mające na celu ochronę płazów. Na zajęciach uczniowie w różnym wieku poznają sekrety życia tych wodno-lądowych zwierząt. Zajęcia są dostosowane do wieku uczniów. Najmłodsi wiedzę zdobywają poprzez zabawę i zajęcia plastyczne, podczas których mogą samodzielnie np. ulepić żabę czy kijankę.
Czytaj więcejPrawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany
Posłowie z klubu Nowoczesna postanowili wprowadzić zmiany w dwóch ważnych dla leśników aktach prawnych. W tym celu 17 kwietnia złożyli w Sejmie projekty zmian w ustawie o lasach i ustawie o ochronie przyrody. W założeniu pomysłodawców oba akty miałyby korespondować ze sobą bardziej niż dotychczas.
Czytaj więcejRDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne
Zastępczyni prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Ewa Król i dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio 13 kwietnia podpisali umowę na dofinansowanie działalności edukacyjnej w ramach POIiŚ na lata 2014–20.
Czytaj więcejTrybunał Sprawiedliwości UE - Decyzja w sprawie Puszczy Białowieskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał (wyrok poznaliśmy 17 kwietnia), że prowadzona w Puszczy Białowieskiej zwiększona wycinka drzew naruszyła europejskie prawo i w całości uwzględnił skargę wniesioną w lipcu ub. roku przez Komisję Europejską. Zdaniem Trybunału strona Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Prowadzone w Puszczy Białowieskiej działania skutkowały zanikiem części obszaru Natura 2000. Wyrok odczytał w języku polskim Marek Safjan, polski sędzia Trybunału.
Czytaj więcejJedlnia-Letnisko (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich
Odsłonięciem obelisku ku czci leśników pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej radomscy leśnicy zainaugurowali regionalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Na obelisku zamieszczono sentencję: „Płacz łzami całego świata, kiedy już wiesz o Katyniu (…)” – Piero Onifiani. W hołdzie leśnikom zamordowanym na nieludzkiej ziemi w Katyniu, Miednoje, Kuropatach. Chwała Bohaterom. Obelisk został odsłonięty w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 12 kwietnia br. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Tym samym leśnicy z RDLP w Radomiu zainaugurowali obchody 100-lecia niepodległości Polski.
Czytaj więcejPowstanie Wielkopolskie - Poszukiwania leśników
Zbliża się 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego (1918–19), w którym wzięło także udział wielu leśników. Prof. Władysław Chałupka poszukuje śladów tych z nich, którzy uczestniczyli w walkach. Dotychczas udało mu się zebrać 67 nazwisk, ale ta lista jest z pewnością znacznie dłuższa. Za pośrednictwem „Lasu Polskiego” prof. Chałupka zwraca się więc z prośbą do Czytelników o przesyłanie wszelkich udokumentowanych informacji biograficznych nt. znanych im nazwisk leśników-powstańców, formacji powstańczych i miejsc, w których walczyli. Prosi także o udostępnienie posiadanych materiałów w postaci dobrych jakościowo kopii zdjęć i dokumentów lub oryginałów, które zostaną zwrócone po wykorzystaniu. Informacje można przesyłać na adres: prof. dr hab. Władysław Chałupka, ul. Parkowa 3/2, 62-035 Kórnik, e-mail: wrchalupka[at]gmail.com. Red.
Czytaj więcejRatujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników
„Godzina dla Ziemi”, happeningi, zbiórki, celebryci, a nad tym szeroko zakrojona przez WWF akcja o enigmatycznej nazwie „Ratujmy Serce Karpat”. Fundacja zbiera głosy i przekonuje Polaków, głównie mieszkańców miast, że dla ochrony przyrody Karpat bezwzględnie konieczne jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.
Czytaj więcejEXPOHunting w Sosnowcu - Targi w cieniu zmian
Według organizatorów targi EXPOHunting (dziewiąta edycja odbywała się od 16 do 18 marca w Sosnowcu) zgromadziły w sumie 230 wystawców z ośmiu krajów, reprezentujących ponad 400 marek, i przyciągnęły ponad 13 tys. odwiedzających. Ci ostatni mogli nasycić swe oczy niezwykle bogatą ofertą, na którą składali się nie tylko producenci i dystrybutorzy broni, optyki czy amunicji, ale też wszelkiej maści sprzedawcy ubrań, broni białej, a także galanterii skierowanej do czworonożnych towarzyszy myśliwych. Nie zabrakło także ofert gastronomicznych czy też organizacji polowań w kraju i za granicą.
Czytaj więcejParki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych
W Centrum Szkolenia Policji w podwarszawskim Legionowie zakończył się zorganizowany i sfinansowany przez Ministerstwo Środowiska kurs dla funkcjonariuszy Straży Parków Narodowych. W pierwszej pięciotygodniowej turze zostało przeszkolonych 20 strażników, a w ramach kolejnych turnusów szkolenie obejmie wszystkich przedstawicieli tej formacji.
Czytaj więcejMiędzynarodowy Dzień Lasów - Lasy i zrównoważone miasta
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów miały swą inaugurację 20 marca w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przez Lasy Państwowe z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Środowiska, Lasów Miejskich Warszawa oraz Kampinoskiego Parku Narodowego. Wybór takich partnerów był nieprzypadkowy – tegoroczne obchody MDL zostały bowiem poświęcone znaczeniu lasów i zieleni w miastach oraz wokół nich, a tak się składa, że Warszawa jest nie tylko otoczona przez lasy znajdujące się pod różnymi zarządami, ale tego typu lasy znajdują się także w samym mieście.
Czytaj więcejSPL - Nowy zarząd główny
27 marca br. w Gołuchowie odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Po sprawozdaniu komisji rewizyjnej udzielono absolutorium kończącemu kadencję zarządowi głównemu. Następnie odbyły się wybory na kolejną kadencję. Funkcję prezesa powierzono Tadeuszowi Ignaciukowi. Do zarządu głównego zostali wybrani Wojciech Szczotka (wiceprezes), Witold Pasternak (sekretarz), Alicja Stryszyk (skarbnik), Waldemar Spychalski oraz Zenon Kasprzak.
Czytaj więcejNadleśnictwo Lubartów - 70 drzew na minutę
6 i 7 kwietnia Nadleśnictwo Lubartów wspólnie z RDLP w Lublinie po raz piąty zorganizowało akcję „Posadź swoje drzewo”. Ponad 520 jej uczestników posadziło ponad 8 tys. sadzonek drzew. Organizatorzy policzyli, że tempo pracujących wynosiło 70 drzew na minutę. Las został posadzony nieopodal parkingu leśnego „Stary Tartak”.
Czytaj więcejXI Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka
Nadleśnictwo Jedwabno już 19 maja zaprasza na kolejną wystawę najciekawszych trofeów łowieckich z sezonu 2017/2018 z Warmii i Mazur. Oprócz wyeksponowanych najpiękniejszych trofeów łowieckich zapewniamy wiele atrakcji dla każdego - zarówno starszych jak i młodszych. Wielbicieli wszystkich czworonogów na pewno zainteresuje pokaz ras psów myśliwskich a fanów skrzydlatych przyjaciół i sokolnictwa ucieszy profesjonalny pokaz sokolnictwa.
Czytaj więcejBHP w lesie - PIP o bezpieczeństwie pracy w zulach
Państwowa Inspekcja Pracy podała dane z kontroli przestrzegania bezpieczeństwa w zulach przeprowadzanej w latach 2014–16. Zbadała w tym okresie 128 wypadków, w których poszkodowane zostały 133 osoby, a 45 poniosło śmierć. Oznacza to wzrost liczby wypadków przy pracach w lesie względem lat ubiegłych.
Czytaj więcejNadleśnictwo Szklarska Poręba - Narciarscy mistrzowie
Narciarstwo biegowe to jeden z popularniejszych sportów zimowych. W Nadleśnictwie Szklarska Poręba (RDLP we Wrocławiu) 4 marca dano temu wyraz, organizując już 42. Bieg Piastów, a w jego ramach XXII Bieg Leśników oraz XV Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych.
Czytaj więcejNadleśnictwo Oleszyce (RDLP w Krośnie) - Hołd powstańcom
Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji do powstania styczniowego odbyła się 15 marca na terenie Nadleśnictwa Oleszyce. Tego dnia w 1863 r. z tutejszych lasów pod dowództwem płk. Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników.
Czytaj więcejFilm animowany o Włodzimierzu Korsaku - Upamiętnili przyrodnika
Uczennice ZSO nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim, działające w ramach Pracowni Filmoteki Szkolnej, stworzyły film animowany „Z Korsakiem przez las”. Nad jego powstawaniem czuwała Małgorzata Miszczak, opiekun koła filmowego.
Czytaj więcej