strona główna

Aktualności

116. Zjazd PTL-u - W trzech odsłonach

W dniach 7–9 września w Cetniewie odbył się 116. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Uczestniczyło w nim prawie 300 osób. To coroczne spotkanie PTL-u zgodnie z tradycją składało się z trzech części: sesji naukowej i terenowej oraz części organizacyjnej.  

Czytaj więcej

XX Pielrzymka Leśników - Chrześcijańskie wartości leśnictwa

17 września główna ulica Częstochowy zazieleniła się od mundurów przeszło 7 tys. leśników. Delegacje m.in. ze wszystkich jednostek Lasów Państwowych, szkół leśnych, parków narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, kombatantów i Ministerstwa Środowiska przybyły na Jasną Górę pod hasłem „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników”.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Dajmy im żubry

Minister środowiska chce pomagać krajom UE w odtwarzaniu ekosystemów leśnych i reintrodukowaniu tam żubrów.

Czytaj więcej

Afrykański pomór świń - Większy odstrzał w całym kraju

Minister Środowiska zmienił zalecenia dla myśliwych i podjął decyzję o rozrzedzeniu populacji dzików w całym kraju. Do 1 września zalecenia obowiązywały tylko na wschód od Wisły.

Czytaj więcej

Aplikacja do rozpoznawania drzew - Czyj to liść?

CKPŚ przygotował elektroniczny klucz do rozpoznawania wybranych, najczęściej spotykanych w polskich lasach gatunków drzew i krzewów. Kierowany jest do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z botaniką, ale chcieliby bardziej świadomie z nią obcować.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Dzień Leśnika

9 września w podlubelskich Jakubowicach w Dworze „Anna” leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie obchodzili Dzień Leśnika. Uroczystość, która odbyła się w podlubelskich Jakubowicach Konińskich, rozpoczęła się mszą, którą w intencji leśnej braci sprawował ks. Tomasz Duszkiewicz, generalny duszpasterz leśników.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2015 - Złotoryja nagrodzona przez "Las Polski"

24 sierpnia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie poznaliśmy laureatów jubileuszowego, XX Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. Na gali po raz trzeci przyznaliśmy też specjalną nagrodę naszego dwutygodnika.

Czytaj więcej

Wycinka drzew i krzewów - Taniej, ale czy prościej?

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody w zakresie wycinki drzew (pisaliśmy o zmianach w nr. 17/2016), tymczasem od 29 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo - "Leśna Brać" znów na topie

XII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego znów przyciągnął do Spychowa rzesze miłośników dźwięków rogów. 13 sierpnia w położonym nad brzegiem jeziora amfiteatrze wyłoniono najlepszych leśnych trębaczy. A konkurencja była niemała – w cieszącym się od lat dużą popularnością konkursie wystartowało 150 sygnalistów grających zarówno w 20 zespołach, jak i solo.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Gołąbki - Uczcili aż 220-lecie!

29 lipca Nadleśnictwo Gołąbki uroczyście świętowało 220-lecie istnienia. W spotkaniu uczestniczyli obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictwa, samorządowcy, lokalne zakłady przerobu drewna i usług leśnych, myśliwi, przedstawiciele mediów, uczelni i sąsiadujących jednostek LP. Wśród ponad setki zgromadzonych znaleźli się m.in. Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Roman Dobrzyński, zastępca dyrektora RDLP w Toruniu.

Czytaj więcej

Pogrzeb Danuty Siedzikówny - Leśnicy pamiętają o bohaterach

Dwoje żołnierzy antykomunistycznego podziemia – Feliks Selmanowicz „Zagończyk” i Danuta Siedzikówna „Inka” – zostali oficjalnie pochowani. Trumny ze szczątkami spoczęły na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 28sierpnia, w 70. rocznicę ich rozstrzelania.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Cisna - Na rowerach za wilkiem

Co łączy jedną z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, prawie setkę rowerzystów, leśników oraz… gitarę? Z pozoru niewiele, jednak w sobotę 27 sierpnia właśnie taką mieszankę udało się stworzyć organizatorom zawodów rowerowych „Tropem wilka i rowerów kilka”.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Obcięty "Program dla Puszczy"

O zmniejszeniu finansowania „Programu Zintegrowanego Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy” o blisko 120mlnzł stało się głośno za sprawą dociekliwości posła Platformy Obywatelskiej, przewodniczącego Regionu Podlaskiego PO Roberta Tyszkiewicza.

Czytaj więcej

Lasy Państwowe i BOŚ - Dokapitalizowanie

Lasy Państwowe wzięły udział w przeprowadzonej w czerwcu prywatnej ofercie akcji Banku Ochrony Środowiska. Ich udział w kapitale banku wzrósł przez to do 6,8%.

Czytaj więcej

Plan Morawieckiego - Stawiamy na leśną biomasę

Ministerstwo Rozwoju opublikowało „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dokument, będący rozwinięciem zaprezentowanego w lutym „Planu Morawieckiego”, rolę lasów widzi przede wszystkim w ochronie klimatu.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Samorządy zdecydują o drzewach

7 lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw. Zaproponowane przez resort zmiany dotyczą m.in. kwestii drzew i krzewów poza terenami leśnymi. Chodzi o wydawanie zezwoleń, wyznaczanie opłat i kar za nielegalną wycinkę oraz wskazywanie nasadzeń kompensacyjnych. Kompetencje w zakresie regulacji w tym zakresie, zostaną przeniesione na poziom lokalny (samorząd gminny).

Czytaj więcej

Zespół etyków - Wyjaśni wątpliwości i załagodzi spory

9 czerwca weszło w życie zarządzenie nr 28, w którym dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski powołał Zespół Etyków ds. określania aksjologicznych podstaw leśnictwa. Zespół ma funkcjonować jako ciało opiniodawczo-doradcze Dyrektora Generalnego LP. Jego zadaniem będzie konsultowanie i wydawanie opinii w niełatwej i często delikatnej materii dotyczącej m.in. idei funkcjonowania takiej organizacji jak LP.

Czytaj więcej

Sprzedaż drewna - Zmiany sa konieczne

W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych trwają prace nad usprawnieniem zasad sprzedaży drewna. Jakie najważniejsze zapisy znajdą się w nowym, liczącym przeszło 30 stron projekcie? O to zapytaliśmy dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego.

Czytaj więcej

32. Mistrzpostwa Świata Drwali - Powalczą w Wiśle

Najlepsi drwale z całego świata zmierzą się w Wiśle. 8–11 września odbędą się tam 32. Mistrzostwa Świata Drwali. Na gospodarza zmagań wybrano Polskę, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali (IALC) organizację wydarzenia powierzyło Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego (od 2007 r. członek IALC).

Czytaj więcej

Światowe Dni Młodzieży - Zaangażowani leśnicy

Światowe Dni Młodzieży przyciągnęły do Polski setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Kilka dni przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem spędzili oni w różnych regionach Polski. Także leśnicy otworzyli przed nimi gościnne progi i wspierali ich podczas kulminacji krakowskiego święta młodzieży.

Czytaj więcej