strona główna

Aktualności

RDLP w Lublinie - Biegam, bo lubię lasy

Mimo niesprzyjającej pogody ok. 650 osób wzięło udział w czwartej edycji imprezy „Biegam, bo lubię lasy”. 8 października na trasie biegowej „Kopanina”, położonej w malowniczych Lasach Kozłowieckich Nadleśnictwa Lubartów, o puchar dyrektora RDLP w Lublinie Jerzego Sądla walczyli zawodnicy w kilku grupach wiekowych.

Czytaj więcej

Parki narodowe - 20 mln na nowe technologie

Parki narodowe dostaną 20 mln zł na wykorzystanie nowoczesnych technologii. O pieniądze na inwestycje, mające na celu ocenę stanu zasobów przyrodniczych w parkach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych, mogą się starać w unijnym konkursie.

Czytaj więcej

Cietrzewisko 2017 - Sygnaliści vs. drwale

VIII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” składał się z dwóch części: zmagań sygnalistów i pilarzy oraz pokazów strażaków. Dźwięki rogów niosły się po pałacowych błoniach od samego rana, a słuchacze mogli zapoznać się z prezentacjami zarówno tych, którzy wykonywali muzykę myśliwską, jak i tych, którzy próbowali swych sił w sygnałach.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Poeci pisali o lesie

Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Piękno przyrody polskiej. Las, ptak, łąka”, zorganizowany przez Oddział Związku Literatów Polskich w Rzeszowie i RDLP w Krośnie. Jury w składzie: dr Hanna Krupińska-Łyp (przewodnicząca), Małgorzata Żurecka z rzeszowskiego oddziału ZLP oraz Roman Zielonka z Nadleśnictwa Cisna podczas obrad w siedzibie Nadleśnictwa Strzyżów oceniło ponad 200 wierszy z całej Polski.

Czytaj więcej

Gatunki inwazyjne w UE - 12 nowych

Od 2 sierpnia lista inwazyjnych gatunków obcych, uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii Europejskiej, została rozszerzona. Niektóre występują w Polsce.

Czytaj więcej

GDOŚ i RDOŚ - Zmiana struktury

Pod koniec sierpnia ukazał się projekt nowelizacji tzw. ustawy ocenowej, który prowadzi do istotnych zmian w strukturze organów ochrony środowiska. Chodzi o scentralizowanie dotychczas odrębnych RDOŚ (16 jednostek) i GDOŚ w jedną jednostkę budżetową – Dyrekcję Ochrony Środowiska. Projekt to propozycja Ministerstwa Środowiska.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Baligród i Cisna - Zawody Tropem Wilka i Rowerów Kilka

Frekwencji, jaka towarzyszyła IV edycji zawodów, chyba nikt się nie spodziewał. Tegoroczna odsłona zawodów odbyła się u podnóża góry Smerek. Widok tego bieszczadzkiego szczytu podziwiali uczestnicy na 10 km trasie zawodów, a juniorzy tylko na 3 km, co i tak było dla nich nie lada wyzwaniem.

Czytaj więcej

BHP - Zul wysokiego ryzyka

Rada Ochrony Pracy przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie ograniczenia zagrożeń wypadkowych w zul przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Środowiska.

Czytaj więcej

Polowania na łosie - Na razie ostrzał ekologów

W portalu Rządowego Procesu Legislacyjnego pojawił się datowany na 24 sierpnia projekt rozporządzenia Ministra Środowiska zmieniający rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Przywraca on okresy polowań na łosie. Mają one być możliwe w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim – na wschód od linii Wisły oraz na terenie województwa lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Solidarni z poszkodowanymi

20 sierpnia przez Puszczę Białowieską przeszedł marsz leśników. Zorganizowany wspólnie z Caritas happening był gestem solidarności z poszkodowanymi przez nawałnice, które przetoczyły się przez kraj w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Czytaj więcej

NSZZ Solidarność - XXXVII rocznica powstania

19 sierpnia odbyły się uroczystości 37-lecia powstania NSZZ „Solidarność”, zorganizowane przez Międzyregionalną Sekcję Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” przy RDLP we Wrocławiu oraz „Solidarność” Ziemi Kłodzkiej.

Czytaj więcej

Zawody Super Drwal - Pół żartem, pół serio

Super Drwal, impreza promująca zawód drwala, doczekała się czwartej odsłony. To doskonały przykład na to, że chcieć, to móc i że nawet nieco żartobliwa forma zmagań potrafi wywołać nie lada emocje.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Mojej Woli - Pamięć trwa

Rzadko która szkoła leśna może poszczycić się tak wiernymi i oddanymi wychowankami jak technikum w Mojej Woli. Ich przywiązanie do swoistej Alma Mater wydaje się niezwykłe. Szkoła rozpoczęła działalność w 1951 r. i do 1975 r. wykształciła 1419 absolwentów.

Czytaj więcej

Raport NIK - Zapobieganie katastrofom w lasach

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych”. Izba sprawdzała celowość i skuteczność podejmowanych przez nadleśnictwa działań oraz oceniła gospodarność wydatkowanych środków.

Czytaj więcej

Bory Tucholskie - Relacja świadka huraganu

Wszystko zaczęło się niewinnie. Zwyczajny, ciepły piątek. W nasze Kaszubskie tereny ściągali turyści planujący pojeździć na rowerach, popływać kajakami czy też w inny sposób skorzystać z walorów okolicy. Zapowiadane na wieczór burze miały oczyścić powietrze i dać nam na chwilę odpocząć od upałów. Gdzieniegdzie ogłoszano ostrzeżenia, że mogą być one bardziej intensywne niż zazwyczaj, ale nie było to nic szczególnego – w ostatnich tygodniach działo się podobnie. 

Czytaj więcej

Huragan nad lasami - Siła wyższa

16 sierpnia dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski ogłosił stan siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia. Ta decyzja jest niezbędna, żeby leśnicy mogli przystąpić do sprzątania zniszczonych terenów.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - pozew już w Trybunale UE

Tuż po tym, jak obradujące w Krakowie zgromadzenie UNESCO nakazało zaprzestania wycinek drzew w Puszczy Białowieskiej (5 lipca), komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Karmenu Vella poinformował (13 lipca) o skierowaniu przeciwko Polsce pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE. 25 marca 2016 r. władze polskie podjęły decyzję pozwalającą na trzykrotne zwiększenie pozyskiwania drewna w Nadleśnictwie Białowieża, jak również na cięcia na obszarach, które były dotychczas wyłączone spod wszelkiej interwencji – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. Działania te zdaniem KE stanowią poważne zagrożenie dla integralności tego obszaru Natura 2000.

Czytaj więcej

Zjazd PTL - Dyskusja o społecznych oczekiwaniach

Wielkimi krokami zbliża się 117. Zjazd Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego. Tym razem PTL organizuje go w Gnieźnie (6–8 września), we współpracy z RDLP w Poznaniu. Zjazdowi towarzyszy sesja pt. „Gospodarka i ochrona przyrody w lasach w oczekiwaniach społecznych”.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports - Mistrz z rekordem

Po raz dziewiąty tytuł Mistrza Polski wywalczył podczas odbywających się 15 lipca w Ostródzie XIV Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników Stihl Timbersports 2017Arkadiusz Drozdek. Strażak z Zielonej Góry pobił też rekord Polski w konkurencji underhand chop. Uzyskał rewelacyjny czas 19,14 sek.

Czytaj więcej

Interpelacje poselskie - Nowy znak dla leśników?

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) złożył na początku lipca interpelację poselską do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wnioskuje w niej o wprowadzenie dodatkowego oznakowania na drogach publicznych, które zwiększy bezpieczeństwo kierujących w czasie natężonych prac polowych. Dodatkowe oznakowanie ma pomóc rolnikom i leśnikom zadbać o bezpieczeństwo na drogach, w obrębie których poruszają się maszyny wolnobieżne.

Czytaj więcej