strona główna

Aktualności

RDLP w Lublinie - Dzień Leśnika

9 września w podlubelskich Jakubowicach w Dworze „Anna” leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie obchodzili Dzień Leśnika. Uroczystość, która odbyła się w podlubelskich Jakubowicach Konińskich, rozpoczęła się mszą, którą w intencji leśnej braci sprawował ks. Tomasz Duszkiewicz, generalny duszpasterz leśników.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2015 - Złotoryja nagrodzona przez "Las Polski"

24 sierpnia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie poznaliśmy laureatów jubileuszowego, XX Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. Na gali po raz trzeci przyznaliśmy też specjalną nagrodę naszego dwutygodnika.

Czytaj więcej

Wycinka drzew i krzewów - Taniej, ale czy prościej?

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody w zakresie wycinki drzew (pisaliśmy o zmianach w nr. 17/2016), tymczasem od 29 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo - "Leśna Brać" znów na topie

XII Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego znów przyciągnął do Spychowa rzesze miłośników dźwięków rogów. 13 sierpnia w położonym nad brzegiem jeziora amfiteatrze wyłoniono najlepszych leśnych trębaczy. A konkurencja była niemała – w cieszącym się od lat dużą popularnością konkursie wystartowało 150 sygnalistów grających zarówno w 20 zespołach, jak i solo.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Gołąbki - Uczcili aż 220-lecie!

29 lipca Nadleśnictwo Gołąbki uroczyście świętowało 220-lecie istnienia. W spotkaniu uczestniczyli obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictwa, samorządowcy, lokalne zakłady przerobu drewna i usług leśnych, myśliwi, przedstawiciele mediów, uczelni i sąsiadujących jednostek LP. Wśród ponad setki zgromadzonych znaleźli się m.in. Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Roman Dobrzyński, zastępca dyrektora RDLP w Toruniu.

Czytaj więcej

Pogrzeb Danuty Siedzikówny - Leśnicy pamiętają o bohaterach

Dwoje żołnierzy antykomunistycznego podziemia – Feliks Selmanowicz „Zagończyk” i Danuta Siedzikówna „Inka” – zostali oficjalnie pochowani. Trumny ze szczątkami spoczęły na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 28sierpnia, w 70. rocznicę ich rozstrzelania.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Cisna - Na rowerach za wilkiem

Co łączy jedną z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, prawie setkę rowerzystów, leśników oraz… gitarę? Z pozoru niewiele, jednak w sobotę 27 sierpnia właśnie taką mieszankę udało się stworzyć organizatorom zawodów rowerowych „Tropem wilka i rowerów kilka”.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Obcięty "Program dla Puszczy"

O zmniejszeniu finansowania „Programu Zintegrowanego Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy” o blisko 120mlnzł stało się głośno za sprawą dociekliwości posła Platformy Obywatelskiej, przewodniczącego Regionu Podlaskiego PO Roberta Tyszkiewicza.

Czytaj więcej

Lasy Państwowe i BOŚ - Dokapitalizowanie

Lasy Państwowe wzięły udział w przeprowadzonej w czerwcu prywatnej ofercie akcji Banku Ochrony Środowiska. Ich udział w kapitale banku wzrósł przez to do 6,8%.

Czytaj więcej

Plan Morawieckiego - Stawiamy na leśną biomasę

Ministerstwo Rozwoju opublikowało „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dokument, będący rozwinięciem zaprezentowanego w lutym „Planu Morawieckiego”, rolę lasów widzi przede wszystkim w ochronie klimatu.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Samorządy zdecydują o drzewach

7 lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw. Zaproponowane przez resort zmiany dotyczą m.in. kwestii drzew i krzewów poza terenami leśnymi. Chodzi o wydawanie zezwoleń, wyznaczanie opłat i kar za nielegalną wycinkę oraz wskazywanie nasadzeń kompensacyjnych. Kompetencje w zakresie regulacji w tym zakresie, zostaną przeniesione na poziom lokalny (samorząd gminny).

Czytaj więcej

Zespół etyków - Wyjaśni wątpliwości i załagodzi spory

9 czerwca weszło w życie zarządzenie nr 28, w którym dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski powołał Zespół Etyków ds. określania aksjologicznych podstaw leśnictwa. Zespół ma funkcjonować jako ciało opiniodawczo-doradcze Dyrektora Generalnego LP. Jego zadaniem będzie konsultowanie i wydawanie opinii w niełatwej i często delikatnej materii dotyczącej m.in. idei funkcjonowania takiej organizacji jak LP.

Czytaj więcej

Sprzedaż drewna - Zmiany sa konieczne

W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych trwają prace nad usprawnieniem zasad sprzedaży drewna. Jakie najważniejsze zapisy znajdą się w nowym, liczącym przeszło 30 stron projekcie? O to zapytaliśmy dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego.

Czytaj więcej

32. Mistrzpostwa Świata Drwali - Powalczą w Wiśle

Najlepsi drwale z całego świata zmierzą się w Wiśle. 8–11 września odbędą się tam 32. Mistrzostwa Świata Drwali. Na gospodarza zmagań wybrano Polskę, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali (IALC) organizację wydarzenia powierzyło Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego (od 2007 r. członek IALC).

Czytaj więcej

Światowe Dni Młodzieży - Zaangażowani leśnicy

Światowe Dni Młodzieży przyciągnęły do Polski setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Kilka dni przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem spędzili oni w różnych regionach Polski. Także leśnicy otworzyli przed nimi gościnne progi i wspierali ich podczas kulminacji krakowskiego święta młodzieży.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie - Szkody na barkach wojewodów

22 lipca br. w dzienniku ustaw (Dz.U. 2016 nr 0 poz. 1082) została opublikowana nowelizacja ustawy Prawo łowieckie, zmieniająca obowiązujące reguły szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Zwierzyniec - Relikwie patrona leśników

Relikwie św. Jana Gwalbera trafiły 16 lipca do kościoła pw. św. Jana Nepomucena (zwanego kościołem na wodzie) w Zwierzyńcu. To drugie (obok parafii w Stanach na terenie Puszczy Sandomierskiej) miejsce w Polsce, w którym znajdują się relikwie świętego, którego papież Pius XII w 1951 r. ogłosił patronem strażników leśnych i ludzi lasu.

Czytaj więcej

Forum ekologiczne - Trudny dialog

Pierwsze spotkanie Forum Ekologicznego odbyło się 20 lipca w siedzibie DGLP. Forum powołano na mocy zarządzenia nr 2, które dyrektor Konrad Tomaszewski przedstawił na początku roku (choć w zasadzie reaktywowano, bo do pierwszego spotkania tego typu doszło już w grudniu 2000 r.).

Czytaj więcej

Targi EKO-Las - Leśne show już jesienią

1–3 września Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią las w Janowie Lubelskim w spektakularne i jedyne w naszym kraju widowisko z dynamicznymi pokazami maszyn wykorzystywanych do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna. Wydarzenie po raz 15. stanie się okazją do prezentacji aktualnych trendów, technologii i nowości produktowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Chotyłów - Leśnicy i myśliwi w Kodniu

Ponad 300 leśników i myśliwych uczestniczyło w V Pielgrzymce Leśników i Myśliwych Podlasia oraz ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu (18 czerwca). Organizatorem jest Nadleśnictwo Chotyłów wraz z ojcami oblatami, a w tym roku także Zarząd Okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej. Wśród pielgrzymów znalazły się oficjalne delegacje Straży Granicznej i pożarnej, policji oraz Służby Więziennej.

Czytaj więcej