strona główna

Aktualności

Polski Związek Łowiecki - Pełne poparcie ministra

Nie trzeba było długo czekać na stanowisko ministra środowiska Jana Szyszko w sprawie wniosku o delegalizację Polskiego Związku Łowieckiego. Ów złożył na ręce premier Beaty Szydło Sławomir Izdebski – przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Zarzucał PZŁ m.in. niedostateczne działania w walce z ASF, przynoszącym rolnikom hodującym trzodę ogromne straty.

Czytaj więcej

ZSL w Rogozińcu - O kształceniu proobronnym

21 października w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu odbyła się konferencja „Innowacje edukacyjne na przykładzie pilotażowego programu edukacji proobronnej w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu”, pod patronatem Andrzeja Koniecznego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Jej celem było zapoznanie uczniów z kształceniem proobronnym, Przysposobieniem Wojskowym Leśników oraz współpracą przyszłych pracowników Lasów Państwowych z wojskiem w razie zagrożenia suwerenności państwa polskiego.

Czytaj więcej

"Las i My" - Targi leśne w Szepietowie

W odbywających się 8 i 9 października w Szepietowie IV Targach Leśnych „Las i My” lasu niestety było niewiele. Choć organizatorzy chwalą się kilkutysięczną grupą odwiedzających targi, trudno oprzeć się wrażeniu, że targi bardziej przyciągają miłośników sadzonek roślin ogrodowych (impreza towarzyszy targom ogrodniczym „Jesień w sadzie i ogrodzie”).

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Wyjątkowe pożegnanie wyjątkowego człowieka

Po ponad 40 latach pracy w strukturach Lasów Państwowych grono leśnych emerytów zasilił Kazimierz Szabla, do niedawna dyrektor RDLP w Katowicach. Z tej okazji podczas uroczystej narady (18 października), poza podsumowaniem dorobku i symbolicznym pożegnaniem, nastąpiło przekazanie dyrektorskich sterów Wiesławowi Kucharskiemu.

Czytaj więcej

Przetargi na usługi leśne - Wszędzie jednakowe zasady

30 września dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wydał decyzję (nr 499) w sprawie jednolitych wzorów dokumentów i postępowań dotyczących zamawiania usług leśnych z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych LP. 

Czytaj więcej

"Nie rób dymu" - Drwal ekspertem od drewna

Trwająca od sierpnia ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie rób dymu”, zachęcająca do ogrzewania gospodarstw domowych drewnem we właściwy sposób, ma nietypowego promotora. W filmach reklamowych akcji wystąpił autentyczny drwal – Kamil Szarmach.

Czytaj więcej

Grzybowe sprostowanie - Złotak powtórzył drogę maślaka czerwonego

Wspomniany w nr. 19/2016 maślak żółty (modrzewiowy) Suillus grevillei (artykuł „Smakowita inwazja w nadmorskich lasach” nt. złotaka wysmukłego) został omyłkowo przedstawiony jako gatunek zawleczony do Europy.

Czytaj więcej

Sejm - Konferencja nt. "Laudato Si"

Sejmowa sala plenarna gościła 15 października międzynarodową konferencję „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si”. Jej organizatorami były Ministerstwo Środowiska i watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Tę drugą reprezentował w Sejmie prefekt Kongregacji kardynał Gerhard Müller. Honorowym patronatem konferencję objął prezydent Andrzej Duda, który skierował do uczestników listowne przesłanie.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Biłgoraju - Na międzynarodowym forum

Trzyosobowa delegacja z TL w Biłgoraju reprezentowała Polskę na XIII Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Leśnym (4–9 września, Sankt Petersburg). Wzięło w nim udział 45 uczestników z 26 krajów, którzy reprezentowali wszystkie kontynenty świata, z wyjątkiem Australii. Przedstawiono 37 leśnych prezentacji.

Czytaj więcej

Prenumerata "Lasu Polskiego" na rok 2017!

Zachęcamy do skorzystania z oferty prenumeraty dwutygodnika "Las Polski" na rok 2017. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w zakładce "Prenumerata".

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Zwierzyniec - Godny pogrzeb ułana

Po 77 latach w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec (RDLP w Lublinie) odprawiono uroczysty pogrzeb ułana Piotra Szpyrki.

Czytaj więcej

Centrum Promocji Leśnictwa - Uroczyste otwarcie w Mucznem

Obchodzone przez podkarpackich leśników 24 września Święto Lasu było okazją do otwarcia nowo powstałego Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Centrum będzie działać w oparciu o zmodernizowany dawny hotel robotniczy i nowy pawilon wystawowy, mieszczący ekspozycję bieszczadzkiej fauny i flory.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Srokowo - Rzeźby w plenerze

Od 4 do 10 września w Nadleśnictwie Srokowo (RDLP w Olsztynie) odbywały się warsztaty rzeźbiarskie. Wzięło w nich udział ośmiu rzeźbiarzy z Polski i jeden z Białorusi. Od świtu do zmierzchu zmagali się z dębowymi kłodami, z których pilarkami, dłutami i strugami wyczarowali istne cuda. Każdy etap ich pracy był fotografowany, a zdjęcia zaprezentowano na wystawie podczas pleneru.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Piwniczna - Leśnicy w MTB

W Wierchomli Małej (Nadleśnictwo Piwniczna, RDLP w Krakowie) odbyły się Mistrzostwa Polski Leśników w maratonie MTB. Odmiana kolarstwa górskiego, polegająca na jednorazowym przejechaniu długiej trasy, ma w regionie już kilkuletnią tradycję.

Czytaj więcej

Inwentaryzacja dzików - Policzą jeszcze raz

Istny galimatias związany z rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń (ASF) i obarczaniem winą za ten stan myśliwych poskutkowały reakcjami obronnymi ze strony Ministerstwa Środowiska.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Celestynów - Pamięć o golgocie leśników

Odsłonięty na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów (RDLP w Warszawie) 18 listopada 2011 r. pomnik „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939–1948” co roku jest miejscem patriotycznych uroczystości, przypominających o tamtych tragicznych wydarzeniach.

Czytaj więcej

BULiGL - Jubileusz z nowym sztandaremi mundurami

Jubileuszowe uroczystości z okazji 60-lecia powstania Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej odbyły się 4 października.

Czytaj więcej

116. Zjazd PTL-u - W trzech odsłonach

W dniach 7–9 września w Cetniewie odbył się 116. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Uczestniczyło w nim prawie 300 osób. To coroczne spotkanie PTL-u zgodnie z tradycją składało się z trzech części: sesji naukowej i terenowej oraz części organizacyjnej.  

Czytaj więcej

XX Pielrzymka Leśników - Chrześcijańskie wartości leśnictwa

17 września główna ulica Częstochowy zazieleniła się od mundurów przeszło 7 tys. leśników. Delegacje m.in. ze wszystkich jednostek Lasów Państwowych, szkół leśnych, parków narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, kombatantów i Ministerstwa Środowiska przybyły na Jasną Górę pod hasłem „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników”.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Dajmy im żubry

Minister środowiska chce pomagać krajom UE w odtwarzaniu ekosystemów leśnych i reintrodukowaniu tam żubrów.

Czytaj więcej