strona główna

Aktualności

BHP w lesie - PIP o bezpieczeństwie pracy w zulach

Państwowa Inspekcja Pracy podała dane z kontroli przestrzegania bezpieczeństwa w zulach przeprowadzanej w latach 2014–16. Zbadała w tym okresie 128 wypadków, w których poszkodowane zostały 133 osoby, a 45 poniosło śmierć. Oznacza to wzrost liczby wypadków przy pracach w lesie względem lat ubiegłych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Szklarska Poręba - Narciarscy mistrzowie

Narciarstwo biegowe to jeden z popularniejszych sportów zimowych. W Nadleśnictwie Szklarska Poręba (RDLP we Wrocławiu) 4 marca dano temu wyraz, organizując już 42. Bieg Piastów, a w jego ramach XXII Bieg Leśników oraz XV Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Oleszyce (RDLP w Krośnie) - Hołd powstańcom

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji do powstania styczniowego odbyła się 15 marca na terenie Nadleśnictwa Oleszyce. Tego dnia w 1863 r. z tutejszych lasów pod dowództwem płk. Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników.

Czytaj więcej

Film animowany o Włodzimierzu Korsaku - Upamiętnili przyrodnika

Uczennice ZSO nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim, działające w ramach Pracowni Filmoteki Szkolnej, stworzyły film animowany „Z Korsakiem przez las”. Nad jego powstawaniem czuwała Małgorzata Miszczak, opiekun koła filmowego.

Czytaj więcej

Raport NIK - O zieleni w miastach

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat utrzymania zieleni w miastach. Audytowi, obejmującemu okres od 2015 r. do I kwartału 2017 r., poddano dziewięć urzędów miast (w Warszawie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowskich Górach, Katowicach, Krakowie i Nowym Sączu) i osiem jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie zieleni.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Dymisje wiceministrów

Główny Konserwator Przyrody, wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski, złożył dymisję. Obowiązków nie pełni od początku marca (jednak o rezygnacji resort poinformował oficjalnie dopiero 8 marca).

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach i Krośnie - Pracodawcy przyjaźni pracownikom

Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach i Krośnie znalazły się w gronie 27 firm, przedsiębiorstw i instytucji w Polsce nagrodzonych w prestiżowej X jubileuszowej edycji konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”. Odbywa się on pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a organizatorem jest NSZZ „Solidarność”.

Czytaj więcej

Kongres Europejskiej Federacji Bowhuntingu w Polsce (6-8 kwietnia)

Myślistwo łucznicze (ang. bowhunting) to cicha i bezpieczna metoda polowania, którą z powodzeniem można stosować na terenach położonych w bezpośredniej bliskości obszarów zurbanizowanych. Udane miejskie projekty bowhuntingu w Europie zachodniej, potwierdzają potencjał programów zarządzania dzikimi populacjami na obrzeżach miast za pomocą nowoczesnego łuku myśliwskiego.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie - Cios w łowczych

7 marca Sejm przegłosował (221 głosami partii rządzącej) nowelizację Prawa łowieckiego. Wśród zmian znalazły się m.in. zakaz udziału w polowaniach osób niepełnoletnich.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - BHP i współzawodnictwo

IX edycja „Święta Drwala”, czyli zorganizowanej przez nadleśnictwo we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami leśnymi imprezy promującej BHP przy pozyskaniu drewna, odbyła się 23 lutego.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Uczcili bohaterów

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z kierownictwem resortu uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – obchodzone jest 1 marca, począwszy od 2011 roku. Data nawiązuje do rozstrzelania siedmiu działaczy antykomunistycznego podziemia w więzieniu na warszawskim Mokotowie w 1951 roku. Celem święta jest upamiętnienie żołnierzy polskich walczących z sowietami po upadku III Rzeszy.  

Czytaj więcej

DGLP - Spotkanie z przedsiębiorcami

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, spotkał się 20 lutego z przedstawicielami Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (reprezentowane przez prezesa Tadeusza Ignaciuka oraz Radosława Raczkowskiego, Waldemara Spychalskiego i Wojciecha Szczotkę) i Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej (reprezentowana przez prezydenta Izby Alicję Stryszyk oraz Wojciecha Wójtowicza i Rafała Jajora).

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Augustów i Płaska - Tworzą nowe stado żubrów

Do zagrody adaptacyjnej na terenie Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku) w lutym, w kilku turach, przywieziono pozyskane z natury dwa byki i pięć samic żubrów mające dać początek nowemu stadu wolnościowemu. Docelowo stado w ciągu 15–20 lat ma liczyć 50 zwierząt – taką liczebność wskazują przeprowadzone wcześniej badania pojemności siedliska. Po odbyciu kwarantanny i uzyskaniu zgody służb weterynaryjnych oraz koordynatora projektu prof. Wandy Olech dotychczas sprowadzone żubry zostaną wypuszczone na wolność.

Czytaj więcej

Handel detaliczny - Za drewno zapłacisz kartą

Jakim ułatwieniem jest opcja płacenia kartą, nie trzeba chyba nikomu mówić. Kawałek plastiku, który zdominował nasze codzienne zakupy, jest nie tylko poręczną, ale także w miarę bezpieczną formą przeprowadzania operacji finansowych.

Czytaj więcej

Kilometrówka - Petycja w sprawie podwyżki

Pod koniec maja 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zadeklarowało przyspieszenie prac nad zmianą stawki przysługującej za kilometr użytkowania auta prywatnego w celach służbowych (tzw. kilometrówki). Jerzy Szmit, ówczesny podsekretarz stanu w resorcie, zapewniał wtedy, że intencją ustawy nie jest dawanie przedsiębiorcom dowolności w kształtowaniu stawki kilometrówki, gdyż prowadziłoby to do nadużyć i mogłoby działać na szkodę pracownika.

Czytaj więcej

Rajd Leśników - Jubileuszowa trzydziestka

24 trasy i 2 tys. miejsc przygotowali dla uczestników XXX Ogólnopolskiego Rajdu Leśników organizatorzy: RDLP w Łodzi i Związek Leśników Polskich w RP. Jubileuszowa edycja rajdu pod hasłem „Na pokładzie przygody” odbędzie się od 30 sierpnia do 1 września.

Czytaj więcej

SPL – List do dyrektora generalnego LP

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych wystosowało 4 lutego list otwarty do dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Zwróciło w nim uwagę na trzy ważkie dla przedsiębiorców problemy.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie – Niespodziewana dezubekizacja PZŁ

Prace podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu zmiany Prawa łowieckiego, które na początku grudnia ub. roku zostały reaktywowane po blisko rocznej przerwie, szczęśliwie sfinalizowano na posiedzeniu 24 stycznia. Konsekwentnie w toku kolejnych posiedzeń odrzucano postulaty zgłaszane przez stronę społeczną za pośrednictwem posłów opozycji.

Czytaj więcej

Certyfikacja – FSC – reaktywacja!

Ruszyły prace nad rewizją Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. Pierwsze spotkanie grupy pracującej nad normą powstałą w 2013 r. miało miejsce 23 tycznia w Warszawie.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska – Nowa wiceminister

Posłanka PiS Małgorzata Golińska została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego (na wniosek ministra środowiska Henryka Kowalczyka) na stanowisko wiceministra środowiska. Do jej kompetencji jako podsekretarza stanu będzie należał nadzór nad Lasami Państwowymi.

Czytaj więcej