Aktualności
Pszczelarstwo - „Zielony parasol” w trosce o pasieki
O wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół mówili naukowcy i praktycy podczas I Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która odbyła się w piątek 15 marca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie zgromadziło prawie 200 uczestników, wśród nich wielu leśników na czele z Grażyną Zagrobelną, dyrektor RDLP w Krośnie.
Czytaj więcejWydarzenia sportowe - Lubelscy leśnicy pod siatką
Już po raz 18. odbyły się Mistrzostwa Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Lublinie. W tegorocznych rozgrywkach, odbywających się 14 i 15 marca w Biłgoraju, wzięło udział 21 zespołów: 19 drużyn z nadleśnictw, biura RDLP i lubelskiego oddziału BULiGL-u. Po raz czwarty z rzędu mistrzowski tytuł wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Włodawa i do niej powędrował mistrzowski puchar.
Czytaj więcejOchrona środowiska - „Najpierw natura, później matura”
Zgodnie z zapowiedziami w piątek 15 marca uczniowie zamiast do szkół wyszli na ulice, by w 123 krajach zamanifestować troskę o swoją przyszłość – czyli o klimat. Akcja dzieci i młodzieży miała na celu zwrócenie uwagi dorosłym, a przede wszystkim rządzącym, że to właśnie skandujące na ulicach pokolenie będzie się borykało z konsekwencjami decyzji podejmowanych przez swoich rodziców. Zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia, lub nie, emisji gazów cieplarnianych.
Czytaj więcejTechnika leśne - Mistrzostwa szczypiornistów
Duch sportowej rywalizacji zagościł 15–16 marca w starościńskim technikum leśnym, gdzie odbyły się VII Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w piłce ręcznej chłopców. Patronat nad imprezą objęli nadleśniczy Nadleśnictwa Rzepin (RDLP w Szczecinie) oraz burmistrz Rzepina. Do zawodów przystąpiło pięć szkół leśnych, a rozgrywki odbywały się w hali widowiskowo-sportowej w Rzepinie w systemie grupowym „każdy z każdym”.
Czytaj więcejOchrona przyrody - Polskie i europejskie drzewa roku
Drzewa – niby takie same, a jednak wyjątkowe, często otoczone szacunkiem i legendą, niekiedy jednak po prostu mijane bez uwagi w pośpiechu codziennego dnia. Na te najbardziej wyjątkowe zwraca uwagę konkurs na Drzewo Roku, organizowany zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej.
Czytaj więcejUsługi leśne - Zule jak Business Centre Club
Na polskiej scenie organizacji zrzeszających przedsiębiorców sektora leśno-drzewnego od 8 lutego oficjalnie figuruje Polski Związek Pracodawców Leśnych. Początki organizacji sięgają jednak 5 października ub. roku, kiedy to w Dobieszowie pod Łodzią miało miejsce zebranie założycielskie Związku.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Szkolenie z UNESCO
W cieniu prasowych przecieków dotyczących raportu UNESCO nt. stanu Puszczy Białowieskiej 6 marca leśnicy z puszczańskich nadleśnictw i Białowieskiego Parku Narodowego spotkali się na szkoleniu dotyczącym zarządzania obiektem światowego dziedzictwa. W siedzibie BPN-u poprowadzili je prof. Marek Konarzewski– przedstawiciel Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Anna Marconi-Betka – kierownik zespołu ds. światowego dziedzictwa w Narodowym Instytucie Dziedzictwa orazRafał Zubkowicz reprezentujący DGLP.
Czytaj więcejParki narodowe - O współpracy z samorządami
Parki narodowe w Polsce są niewątpliwie najpiękniejszymi i najważniejszymi ostojami ojczystej przyrody. Spełniając różnorodne funkcje, w tym ochronne, muszą jednak funkcjonować w otoczeniu lokalnych społeczności, których interesy są często odmienne od celów statutowych parku.
Czytaj więcejSzkolnictwo - Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki
Od 6 kwietnia rusza pierwszy semestr w nowo powstałej Polskiej Szkole Dendrologii i Arborystyki. W programie jej nauczania znalazły się takie przedmioty jak: dendroflora terenów historycznie cennych, ekologia miasta i lasów, urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, organizacja procesu inwestycyjnego czy ochrona drzew w procesie inwestycyjnym.
Czytaj więcejWspółpraca z LP - Leśnicy wspomogą ratowników górskich
W trosce o bezpieczeństwo turystów i miłośników gór Nadleśnictwo Limanowa (RDLP w Krakowie) i Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zawarły 4 stycznia porozumienie o współpracy.
Czytaj więcejGospodarka wodna - Plan przeciwdziałania skutkom suszy
Jednym z najważniejszych działań postawionych przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jest reagowanie na suszę. Nie od dziś wiadomo, że woda staje się w Polsce towarem deficytowym, i chociaż dla przeciętnego Polaka problem jest jeszcze niedostrzegalny, to sektory gospodarki od niej uzależnione od lat alarmują o pogłębiającym się problemie.
Czytaj więcejLeśnik Roku 2018 - Dyrektor uhonorowany
Podczas XX posiedzenia Kapituły „Przeglądu Leśniczego” 22 stycznia w Poznaniu wyróżniono kolejne osoby i instytucje leśne. Tytułem „Leśnika Roku” i Dębową Statuetką „Przeglądu Leśniczego” wyróżniono Piotra Kacprzaka, zastępcę dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP w Radomiu. Nagroda stanowi wyraz uznania dla jego bogatej i ponadprzeciętnej działalności zawodowej, społecznej oraz dorobku publikacyjnego z zakresu historii leśnictwa.
Czytaj więcejZłoty Inżynier 2018 - Leśnicy ponownie wyróżnieni
Znamy już 25 laureatów XXV Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego” na najlepszych inżynierów w Polsce. W Pałacu Prezydenckim 27 lutego statuetkę i tytuł „Złotego Inżyniera 2018” w kategorii „Jakość” z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy otrzymał Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, „Srebrnym Inżynierem 2018” został zaś Janusz Bańkowski z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu. Było to wyróżnienie w kategorii „Ekologia”.
Czytaj więcejPolityka ekologiczna państwa - Leśnictwo wśród celów strategicznych
Projekt Polityki ekologicznej państwa 2030, jednego z dokumentów mających nadać kierunek rozwoju polskiej gospodarki w średniookresowej perspektywie, w styczniu wrócił z konsultacji społecznych. Wśród strategicznych projektów PEP2030 znalazły się: adaptacja do zmian klimatu, audyty krajobrazowe, budownictwo drewniane, czyste powietrze, GreenEvo – akcelerator zielonych technologii, kompleksowy program adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatycznych do roku 2020 i Leśne Gospodarstwa Węglowe.
Czytaj więcejASF - Na Pomorzu o pomorze
W przedostatni dzień lutego do szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych zjechali leśnicy, lekarze weterynarii i myśliwi, by omówić strategię walki z afrykańskim pomorem świń. Wśród uczestników znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele już dotkniętych problemem olsztyńskiej i lubelskiej dyrekcji LP, a także reprezentacja Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
Czytaj więcejZielona energia - Cechy drewna energetycznego
Minister Środowiska przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego, który od 30 stycznia widnieje w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Przepisy mają wreszcie doprecyzować ustawową definicję drewna energetycznego mówiącą o surowcu drzewnym, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie.
Czytaj więcejNadleśnictwo Toruń - Zakup równiarki
Historia zdaje się zataczać koło. Jeszcze niedawno nadleśnictwa pozbywały się ciężkiego sprzętu w związku z przemianami rynkowymi, a obecnie ten sam rynek wymusza powrót do starych rozwiązań. Przykład tego można znaleźć w Nadleśnictwie Toruń, którego park maszynowy końcem ub. roku wzbogacił się o równiarkę HBM – NOBAS BG 190 TA-5 S.
Czytaj więcejDziałalność społeczna - Las książek dla bibliotek
W nadleśnictwach zaczęła rozkwitać nowa i godna pochwały idea „leśnych regałów”, czyli wzbogacania lokalnych bibliotek o książki przyrodnicze. Pionierem w tym zakresie było Nadleśnictwo Złotów (RDLP w Pile), dzięki któremu uatrakcyjniły się zasoby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotowie. W ślad za dobrym przykładem ruszyło Nadleśnictwo Hajnówka (RDLP w Białymstoku). Na półkach hajnowskiej czytelni zagościły pozycje o żubrach, roślinach, zachowaniu zwierząt i owadach, zarówno te naukowe, jak i przeznaczone dla młodszych moli książkowych. Należy mieć nadzieję, że podobną inicjatywą wykażą się inne jednostki Lasów Państwowych. SLV.
Czytaj więcejTechnika leśne - Szansa na praktyki w Irlandii
Już po raz trzeci uczniowie Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi będą mogli odbyć czterotygodniowe praktyki zawodowe w Irlandii. Sposobność ku temu stwarza program „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor „Kształcenie i szkolenia zawodowe”.
Czytaj więcejTurystyka - Na jednym forum o PTTK i leśnictwie
Dzięki leśnikom przewodnicy turystyczni z całej Polski zrzeszeni w PTTK mieli się okazję zapoznać z lasami Podkarpacia. Trwające 8–10 lutego IX Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych PTTK przebiegało pod hasłem „NATURAlnie LAS – misja leśnika i przewodnika”. Jak podkreślają zebrani, brać leśna wykazała się nie lada zaangażowaniem i profesjonalizmem w przygotowaniu prelekcji i zajęć terenowych.
Czytaj więcej