strona główna

Aktualności

Puszcza Białowieska - Mity i półprawdy

Blokady harwesterów, protesty na ulicach i ciągła medialna wrzawa wokół Puszczy Białowieskiej sprawiają, że przeciętny zjadacz chleba jest nieco zdezorientowany w sytuacji. By temu zaradzić, podczas zwołanej w PAP konferencji prasowej „Dlaczego musimy ratować Puszczę Białowieską? Jak chcemy to zrobić? Leśnicy obalają mity” (4 czerwca) dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski próbował przedstawić opinii publicznej swoje (i leśników) stanowisko w sprawie Puszczy.

Czytaj więcej

Rajd Leśników 2017 - "Tropem niedźwiedzia" doszli do Sanoka

W sobotę 24 czerwca w Sanoku odbyło się podsumowanie XXIX Rajdu Leśników i spotkanie wszystkich rajdowiczów, którzy przez poprzednie dwa dni przemierzali szlaki Beskidu Niskiego, Pogórza i Bieszczadów. Dla 1,5 tys. pochodzących z całej Polski (i nie tylko) uczestników tegorocznego „Leśnika” przygotowano trasy piesze, konne, rowerowe, motocyklowe, a nawet pontonową. Każda poprowadzona tak, by jak najlepiej pokazać walory Podkarpacia. W tym roku to nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie były gospodarzami imprezy.

Czytaj więcej

Technika leśne - Młodzi ekolodzy w resorcie środowiska

W Ministerstwie Środowiska odbyła się (24 czerwca) I Gala Mistrzów Szkół Leśnych. Wzięła w niej udział setka uczniów z 11 szkół leśnych nadzorowanych przez ministra środowiska. Młodzi mistrzowie osiągnęli w minionym roku szkolnym najwyższe wyniki w nauce i wykazali się sukcesami w sporcie czy kulturze. Wzorowe świadectwa i okolicznościowe dyplomy mistrzów w różnych dziedzinach życia szkolnego wręczał wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Listy środowisk naukowych

Po tym, jak dziekani i prodziekani wydziałów przyrodniczych wystosowali list (9 czerwca; sygnowały go 34 osóby) do prezydenta, premier i ministra środowiska, protestując przeciwko trwającym i planowanym w najbliższej przyszłości, daleko idącym ingerencjom w cenne ekosystemy kraju, w tym w szczególności ekosystemy Puszczy Białowieskiej i bezpowrotnej dewastacji zasobów przyrodniczych, przyszła kolej na odmienne głosy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Durowo (RDLP w Pile) - Las dobrym sąsiedztwem

W Wągrowcu na terenie Nadleśnictwa Durowo 10 czerwca odbyły się regionalne obchody Święta Lasu, organizowane przez RDLP w Pile pod hasłem „Las – dobre sąsiedztwo”.

Czytaj więcej

Sejm RP - Bieszczady w parlamencie

„Bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów” to tytuł wystawy fotograficznej, którą 20 czerwca otwarto w górnym holu gmachu Sejmu RP.  

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Browsk - "Inka" wróciła do domu

11 czerwca w Gruszkach k. Narewki (teren Nadleśnictwa Browsk) odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Jego głównym fundatorem są Lasy Państwowe, w których dziewczyna pracowała podczas wojny. W uroczystościach uczestniczyli m.in. leśnicy z całej Polski na czele z dyrektorem generalnym LP Konradem Tomaszewskim, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, kompania honorowa Wojska Polskiego, młodzi uczestnicy trwającego w tych dniach Ekologicznego Forum Młodzieży oraz okoliczni mieszkańcy. Obecna była także rodzina „Inki” i jej towarzysze broni.

Czytaj więcej

Senat - W obronie polskiego modelu łowiectwa

„Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju” była przedmiotem konferencji zorganizowanej 30 maja br. przez senacką Komisję Środowiska. Zgromadziła ona względnie niewielu słuchaczy, głównie reprezentantów zaledwie kilku ZO PZŁ i RDLP. W trakcie spotkania z ust ministra środowiska padły znane z niedawnej konferencji toruńskiej odniesienia do integralności leśnictwa, rolnictwa oraz polskiego modelu łowiectwa. Związana z nimi kultura użytkowania zasobów przyrody, jak argumentował, nie doprowadziła do uszczuplenia bogactwa gatunkowego naszego kraju. Mało tego, działania myśliwych i leśników skutkują wzrostem liczebności niektórych rzadkich taksonów.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Durowo - Podpalacz ujęty dzieki fotopułpace

Nadleśnictwo Durowo (RDLP w Pile) od kilku lat wiodło prym w mało chlubnych statystykach pożarów powstałych wskutek celowego podpalenia. Na szczęście większość z nich, dzięki szybkim informacjom o dymie od osób postronnych i natychmiastowym reakcjom straży pożarnej z terenu PSP Wągrowiec, była gaszona w zarodku. Frustrację powodowała jednak niemożność ustalenia sprawcy. Mimo wielu rozmów w wytypowanych wsiach i patroli sprawca pozostawał bezkarny.

Czytaj więcej

Ekologiczne Forum Młodzieży - Pierwsze spotkanie

I Ekologiczne Forum Młodych gościło przez trzy dni (9–11 czerwca) na terenie Puszczy Białowieskiej. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym”. – To hasło jest wpojone w polskie dziedzictwo przyrodnicze. Użytkujemy zasoby przyrodnicze, mają nam one służyć, ale również muszą trwać. O to trwanie tutaj walczymy, i o to trwanie chcemy walczyć w układzie europejskim i świata – mówił, otwierając forum w amfiteatrze miejskim w Hajnówce, minister środowiska prof. Jan Szyszko. – Cieszę się, że pójdziecie do Puszczy, zobaczycie, jak ona wygląda, specjaliści pokażą wam, skąd biorą się jej zasoby, jaka jest jej historia. Wnioski z waszego Forum powinny być dostępne dla młodzieży całego świata. Trzeba mówić prawdę, odkłamać historię – dodawał.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - VI pielgrzymka leśników i myśliwych Podlasia

Mimo niesprzyjającej pogody ponad 700 leśników i myśliwych z rodzinami oraz zaproszeni goście przybyli 17 czerwca do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu nad Bugiem. Pielgrzymom w zielonych mundurach towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych: Straży Granicznej, policji, straży pożarnej oraz samorządowcy. W odczytanym przesłaniu bp. Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników, znalazło się odwołanie do św. brata Alberta Chmielowskiego. Eucharystii przewodniczyli duszpasterze lubelskich leśników: ks. Wiesław Oleszek i ks. Ryszard Podpora. Oprawę muzyczną przygotował zespół sygnalistów myśliwskich działający przy lubelskiej dyrekcji LP.

Czytaj więcej

XXX konkurs "Mój Las" - Las oczyma młodzieży

Ponad 2,3 tys. prac zgłosili uczniowie na jubileuszową edycję konkursu „Mój Las”, organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Do drugiego, ogólnopolskiego etapu zakwalifikowały się 152 prace. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych (klasy I–III, IV–V, gimnazja, szkoły licealne i zawodowe), których nagrodziło atrakcyjnymi nagrodami (m.in. tablety, laptopy).

Czytaj więcej

OKL w Gołuchowie - Bajarze uskrzydlonego żubra

Po raz 11. Sala Kolumnowa Starej Powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie stała się areną zmagań miłośników pięknego słowa, walczących o laury konkursu Bajarze z Leśnej Polany im. red. Andrzeja Zalewskiego. 18 maja w szranki o statuetki uskrzydlonego żubra stanęło 27 krasomówców.

Czytaj więcej

Seminaria IBL - Pożary pod lupą badaczy

Każdego roku w Polsce powstaje od kilku do kilkunastu tysięcy pożarów. Tylko na terenie LP w latach 2007–16 doszło do 27 tys. (objęły powierzchnię prawie 9 tys. ha). Dziś leśnikom i strażakom coraz lepiej udaje się rozpoznawać zarzewia pożarów, problemem pozostaje określenie, z jakim rodzajem pożaru będziemy mieć do czynienia.

Czytaj więcej

Nagroda Magellana - Leśna aplikacja doceniona

Od dziewięciu lat redakcja „Magazynu Literackiego Książki”, miesięcznika poświęconego zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, przyznaje Nagrody Magellana. Wyróżnia w ten sposób wydawców wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, albumów, map czy atlasów), odznaczających się starannością o jakość treści, rozbudzających pasję podróżowania i wychowujących nowe pokolenia globtroterów. Nagroda została ustanowiona w 2008 roku. W tym roku do rywalizacji stanęły 54 tytuły, zgłoszone przez 25 wydawnictw i jednostki samorządowe.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Powtórka z Rospudy?

Aktywiści blokują prace leśne na terenie Puszczy Białowieskiej i zakładają obóz, chcąc skutecznie przerwać prace, które prowadzą białowieskie nadleśnictwa. Do bezprecedensowego wydarzenia doszło 24 maja, kiedy protestujący zablokowali harwestera i forwardera pracujące na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Do maszyny przykuli się łańcuchami, na drzewach rozwiesili transparenty: „Cała puszcza parkiem narodowym”, „Puszcza to nie plantacja” i „Stop wycince”. Domagają się zaprzestań używania ciężkiego sprzętu i cięć w drzewostanach ponadstuletnich. Ekolodzy zostali wylegitymowani przez Straż Leśną i policję. Po wycofaniu harwestera ze zrębu także oni opuścili las. Tak zaczęły się protesty w Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Jubileuszowa Konferencja Studentów Leśnictwa - O edukacji i promocji

20–23 kwietnia w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem odbyła się X Jubileuszowa Ogólno-polska Konferencja Studentów Leśnictwa pt. „Rola edukacji społeczeństwa w promocji zrównoważonej gospodarki leśnej”. Jej organizatorami byli studenci WL Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a uczestniczyli w niej studenci z WL Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i WL SGGW. Przyszłych leśników powitał prodziekan dr hab. inż. Krzysztof Słowiński z WL w Krakowie. Głos zabrali również: nadleśniczy Jan Mazur z Nadleśnictwa Stuposiany, dr inż. Robert Tomusiak, opiekunKNL WL w Warszawie, a także Zdzisław Spendel z BULiGL w Krakowie.

Czytaj więcej

Konferencja w Toruniu - Leśnictwo filarem polskiej suwerenności

Konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” zgromadziła 13 maja w grodzie Kopernika kilka tysięcy leśników i myśliwych (ze znaczną przewagą tych pierwszych), przybyłych, jak to określił o. Tadeusz Rydzyk, na wezwanie ministra Szyszko. Toruńska hala Arena wypełniła się po brzegi, wobec czego podawana w mediach liczba 8 tys. uczestników wydaje się prawdopodobna. Jak zauważył prezydent miasta Michał Zaleski, drugą okazją tak dużej frekwencji jest spotkanie słuchaczy Radia Maryja.

Czytaj więcej

ZLP w RP - Stypendia dla najlepszych

Związek Leśników Polskich w RP po raz trzeci przyznał stypendia uczniom szkół leśnych. 36 wyróżniających się adeptów leśnictwa z 13 szkół podzieliło się pulą 19 500 zł. Co ciekawe, w tym roku stypendia trafiły także do uczniów dwóch szkół leśnych nienadzorowanych przez Ministra Środowiska – ZSL w Rucianem-Nidzie i ZS w Tułowicach.

Czytaj więcej

RDLP w Szczecinku - Jak prowadzić letni odstrzał jeleni?

Od kwietnia w obwodach łowieckich zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Szczecinku, Toruniu, Pile i Gdańsku oraz UP w Poznaniu prowadzi się tzw. odstrzał letni jeleni i danieli. Jest on realizowany w ramach programu badawczego koordynowanego przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu poznańskiego wydziału leśnego. Szkolenie z tego zakresu odbyło się 10 kwietnia w RDLP w Szczecinku. Przeprowadzili je dr hab. Maciej Skorupski, dr hab. Robert Kamieniarz oraz dr Grzegorz Górecki.

Czytaj więcej