strona główna

Aktualności

Mundur leśnika - Na nowe sorty jeszcze poczekamy

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska (wersja z 6 listopada br.) opublikowanym w portalu Rządowego Centrum Legislacji, nowe wzory mundurów, których testy terenowe trwały przez rok (od maja 2016 r. do kwietnia 2017 r.) mają zostać zaakceptowane i trafić do produkcji 1 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej

Manifestacja poparcia - Leśnicy znów przed Sejmem

Naukowcy, rolnicy, samorządowcy i mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, ale przede wszystkim leśnicy, (w sumie kilka tysięcy osób) wzięli udział w manifestacji przed Sejmem (22 listopada). Mimo niesprzyjającej aury plac przed Parlamentem zazielenił się od setek mundurów. Manifestacja po raz kolejny (podobne odbyły się 22 i 23 marca) miała być dowodem poparcia dla działań podejmowanych przez włodarzy m.in. w Puszczy Białowieskiej. Zgromadzenie odbywało się pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła! Prawda i normalność”.

Czytaj więcej

ASF - Wirus przekracza Wisłę

Tempo rozprzestrzeniania się ASF nabrało w ostatnim czasie dynamiki. Stało się tak za sprawą dwóch dzików padłych w okolicach podwarszawskiego Legionowa, u których 18 listopada potwierdzono zakażenie wirusem. Od najbliższego stwierdzonego przypadku u dzików dzieliło je ok. 100 km. Jak się dowiadujemy z Głównego Inspektoratu Weterynarii, wystąpienie choroby u kilku osobników w tym samym czasie sugeruje, że do jej przeniesienia mogło dojść drogą naturalną. Migracja mogła zostać zapoczątkowana intensywnymi polowaniami zbiorowymi. Nie można jednak wykluczyć udziału człowieka.

Czytaj więcej

RDLP w Krakowie - Szkolenie leśnych fotografów

W małopolskiej miejscowości Rytro odbyło się szkolenie (9–11 października) z zakresu fotografii, skierowane do leśników – pracowników biurowych i terenowych – z nadleśnictw RDLP w Krakowie. Adepci sztuki fotograficznej spotkali się już po raz trzeci i oprócz udziału w zajęciach teoretycznych pracowali również w terenie – w lasach Beskidu Sądeckiego.

Czytaj więcej

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - Pamiątki leśnictwa w skansenie

Zabytkowa leśniczówka, pochodząca z XIX w. wyłuszczarnia nasion, suszarnia runa leśnego, tartak i inne obiekty gospodarcze – pamiątki dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej – są rekonstruowane w ramach osobnego sektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (teren RDLP w Krośnie). To pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim muzealnictwie.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports 2017 - Srebrni Polacy!

W norweskim Lillehammer po raz pierwszy w historii Polacy wywalczyli wicemistrzostwo świata w sportowym cięciu drewna podczas Mistrzostw Świata Stihl Timbersports 2017. Dokonało tego trzech zawodników: Arkadiusz Drozdek – aktualny mistrz Polski i kapitan drużyny, Jacek Groenwald i Krystian Kaczmarek. Mimo niepełnego składu (pozostałe liczyły od czterech do pięciu bądź sześciu zawodników) Polacy ulegli w finale tylko grupie z Nowej Zelandii.

Czytaj więcej

Lasy państwowe na świecie - Wynagrodzenia szefów

Reakcja szefa Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego na artykuł zamieszczony 30 paź-dziernika przez dziennik „Super Express” była błyskawiczna. Tabloid w artykule „Kuzyn Kaczyńskiego dał sobie 70 tys. zł nagród” donosił o miesięcznych zarobkach i premiach szefa Lasów. W opublikowanym jeszcze tego samego dnia sprostowaniu Konrad Tomaszewski pokusił się o porównanie swoich zarobków do prezesów spółek Skarbu Państwa. To bodaj pierwszy taki przypadek w historii dyskusji o zarobkach w LP.

Czytaj więcej

DGLP - Z lasu do biurowca

Pracownicy DGLP nie będą miło wspominali czwartku 9 listopada. Pracę od rana zakłócali im działacze Obozu dla Puszczy, którzy wtargnęli do biurowca przy ul. Grójeckiej 127 w Warszawie.

Czytaj więcej

Moratorium na łosia - Minister się wycofał?

25 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadzające zmiany w okresie polowań na zwierzęta łowne. Jego zapisy znosiły obowiązujące od 2011 r. moratorium na łosie.

Czytaj więcej

Lasy tropikalne - Wielki emiter CO2

Lasy tropikalne zostały tak bardzo zdegradowane, że zamiast pochłaniać CO2, stały się jego znaczącym emiterem – donoszą w magazynie „Science” (wydanie 358 z 13 października) badacze z Uniwersytetu w Bostonie i centrum badawczego Woods Hole. Wszystko za sprawą rosnącej deforestracji.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łopuchowo - Jubileusz 70-cio lecia

22 września w Nadleśnictwie Łopuchówko mieliśmy okazję złożyć hołd dorobkowi wielu pokoleń leśników pracujących na tych terenach – oprócz okrągłego jubileuszu istnienia nadleśnictwa obchodziliśmy 200-lecie administracji Lasów Państwowych na tych terenach.

Czytaj więcej

Targi Las i Mmy - Rynek pilarek i targowe nagrody

Główną atrakcją drugiego dnia targów „Las i My” w Szepietowie (RDLP w Białystoku) były zawody drwali. Startowało dziesięciu zawodników, po dwóch najlepszych pilarzy z pięciu firm leśnych świadczących usługi dla Nadleśnictwa Rudka. W rolę sędziów wcielili się leśnicy tejże jednostki. W ramach zmagań rozegrano pięć konkurencji: ścinka i obalanie dłużycy na palik, wymiana łańcucha tnącego, okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna i tor drwala.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Kolejne wysłuchanie w TSUE

Drugie wysłuchanie w sprawie przestrzegania zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej odbyło się 17 października przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zakaz to tzw. środek tymczasowy nałożony na Polskę w lipcu.

Czytaj więcej

Pomniki przyrody - Będą kryteria

W portalu rządowego procesu legislacyjnego 26 września opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Wskazuje ono minimalne obwody drzew mierzone na pierśnicy (w zależności od gatunku), kwalifikujące je na pomniki przyrody oraz walory wyróżniające drzewo lub drzewa, pozwalające je uznać za pomnik przyrody (np. zaawansowany wiek, unikatowy pokrój, walory kulturowe). Niezmiennie to rady miast lub gmin poprzez uchwałę ustanawiałyby pomnik przyrody.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Kliniska (RDLP w Szczecinie) - Maraton i grzybobranie

W słoneczną sobotę 30 września w jesiennej scenerii Puszczy Goleniowskiej na terenie Nadleśnictwa Kliniska już po raz piąty odbyła się impreza edukacyjno-sportowa „Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej”, przygotowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team oraz Goleniowskim Domem Kultury. 

Czytaj więcej

Zmarł prof. Andrzej Szujecki - Żegnamy wybitnego naukowca

W poniedziałek 9 października w wieku 88 lat zmarł prof. Andrzej Szujecki, entomolog, którego badania przez lata transponowane były do praktyki leśnej.

Czytaj więcej

Zule - Są przedsiębiorcami czy nie?

W nr. 13–14/2017 informowaliśmy o pytaniu, jakie Polska Leśna Izba Gospodarcza skierowała do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zapytano wówczas (19 lipca) ministra rozwoju i finansów, czy przedsiębiorcy leśni podlegają ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Chodziło o wyjaśnienie wątpliwości, jakie towarzyszą przyznawaniu dotacji z PROW na lata 2014–20 (poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”).

Czytaj więcej

GIS w leśnictwie - Python w lasach

Dzięki współpracy SGGW w Warszawie oraz firmy EnviroSolutions 28 i 29 września w Centrum Wodnym SGGW zorganizowano szkolenie dla pracowników służb leśnych„Warsztaty Python – wykorzystanie w QGIS”. Bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli Lasów Państwowych, parków narodowych oraz pracowników naukowych uczelni było gestem solidarności z poszkodowanymi przez sierpniowe nawałnice, a także zapowiedzią cyklu warsztatów o tematyce GIS w lesie.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Biegam, bo lubię lasy

Mimo niesprzyjającej pogody ok. 650 osób wzięło udział w czwartej edycji imprezy „Biegam, bo lubię lasy”. 8 października na trasie biegowej „Kopanina”, położonej w malowniczych Lasach Kozłowieckich Nadleśnictwa Lubartów, o puchar dyrektora RDLP w Lublinie Jerzego Sądla walczyli zawodnicy w kilku grupach wiekowych.

Czytaj więcej

Parki narodowe - 20 mln na nowe technologie

Parki narodowe dostaną 20 mln zł na wykorzystanie nowoczesnych technologii. O pieniądze na inwestycje, mające na celu ocenę stanu zasobów przyrodniczych w parkach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych, mogą się starać w unijnym konkursie.

Czytaj więcej