strona główna

Aktualności

Kongres Europejskiej Federacji Bowhuntingu w Polsce (6-8 kwietnia)

Myślistwo łucznicze (ang. bowhunting) to cicha i bezpieczna metoda polowania, którą z powodzeniem można stosować na terenach położonych w bezpośredniej bliskości obszarów zurbanizowanych. Udane miejskie projekty bowhuntingu w Europie zachodniej, potwierdzają potencjał programów zarządzania dzikimi populacjami na obrzeżach miast za pomocą nowoczesnego łuku myśliwskiego.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie - Cios w łowczych

7 marca Sejm przegłosował (221 głosami partii rządzącej) nowelizację Prawa łowieckiego. Wśród zmian znalazły się m.in. zakaz udziału w polowaniach osób niepełnoletnich.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - BHP i współzawodnictwo

IX edycja „Święta Drwala”, czyli zorganizowanej przez nadleśnictwo we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami leśnymi imprezy promującej BHP przy pozyskaniu drewna, odbyła się 23 lutego.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska - Uczcili bohaterów

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z kierownictwem resortu uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – obchodzone jest 1 marca, począwszy od 2011 roku. Data nawiązuje do rozstrzelania siedmiu działaczy antykomunistycznego podziemia w więzieniu na warszawskim Mokotowie w 1951 roku. Celem święta jest upamiętnienie żołnierzy polskich walczących z sowietami po upadku III Rzeszy.  

Czytaj więcej

DGLP - Spotkanie z przedsiębiorcami

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, spotkał się 20 lutego z przedstawicielami Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (reprezentowane przez prezesa Tadeusza Ignaciuka oraz Radosława Raczkowskiego, Waldemara Spychalskiego i Wojciecha Szczotkę) i Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej (reprezentowana przez prezydenta Izby Alicję Stryszyk oraz Wojciecha Wójtowicza i Rafała Jajora).

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Augustów i Płaska - Tworzą nowe stado żubrów

Do zagrody adaptacyjnej na terenie Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku) w lutym, w kilku turach, przywieziono pozyskane z natury dwa byki i pięć samic żubrów mające dać początek nowemu stadu wolnościowemu. Docelowo stado w ciągu 15–20 lat ma liczyć 50 zwierząt – taką liczebność wskazują przeprowadzone wcześniej badania pojemności siedliska. Po odbyciu kwarantanny i uzyskaniu zgody służb weterynaryjnych oraz koordynatora projektu prof. Wandy Olech dotychczas sprowadzone żubry zostaną wypuszczone na wolność.

Czytaj więcej

Handel detaliczny - Za drewno zapłacisz kartą

Jakim ułatwieniem jest opcja płacenia kartą, nie trzeba chyba nikomu mówić. Kawałek plastiku, który zdominował nasze codzienne zakupy, jest nie tylko poręczną, ale także w miarę bezpieczną formą przeprowadzania operacji finansowych.

Czytaj więcej

Kilometrówka - Petycja w sprawie podwyżki

Pod koniec maja 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zadeklarowało przyspieszenie prac nad zmianą stawki przysługującej za kilometr użytkowania auta prywatnego w celach służbowych (tzw. kilometrówki). Jerzy Szmit, ówczesny podsekretarz stanu w resorcie, zapewniał wtedy, że intencją ustawy nie jest dawanie przedsiębiorcom dowolności w kształtowaniu stawki kilometrówki, gdyż prowadziłoby to do nadużyć i mogłoby działać na szkodę pracownika.

Czytaj więcej

Rajd Leśników - Jubileuszowa trzydziestka

24 trasy i 2 tys. miejsc przygotowali dla uczestników XXX Ogólnopolskiego Rajdu Leśników organizatorzy: RDLP w Łodzi i Związek Leśników Polskich w RP. Jubileuszowa edycja rajdu pod hasłem „Na pokładzie przygody” odbędzie się od 30 sierpnia do 1 września.

Czytaj więcej

SPL – List do dyrektora generalnego LP

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych wystosowało 4 lutego list otwarty do dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Zwróciło w nim uwagę na trzy ważkie dla przedsiębiorców problemy.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie – Niespodziewana dezubekizacja PZŁ

Prace podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu zmiany Prawa łowieckiego, które na początku grudnia ub. roku zostały reaktywowane po blisko rocznej przerwie, szczęśliwie sfinalizowano na posiedzeniu 24 stycznia. Konsekwentnie w toku kolejnych posiedzeń odrzucano postulaty zgłaszane przez stronę społeczną za pośrednictwem posłów opozycji.

Czytaj więcej

Certyfikacja – FSC – reaktywacja!

Ruszyły prace nad rewizją Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. Pierwsze spotkanie grupy pracującej nad normą powstałą w 2013 r. miało miejsce 23 tycznia w Warszawie.

Czytaj więcej

Ministerstwo Środowiska – Nowa wiceminister

Posłanka PiS Małgorzata Golińska została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego (na wniosek ministra środowiska Henryka Kowalczyka) na stanowisko wiceministra środowiska. Do jej kompetencji jako podsekretarza stanu będzie należał nadzór nad Lasami Państwowymi.

Czytaj więcej

Zbliża się międzynarodowa Konferencja Biznesu leśnego 2018

Już za niespełna trzy miesiące rusza najważniejsza w Europie konferencja dedykowana branży leśnej - International Forest Business Conference 2018! IFBC2018 będzie doskonałą okazją do wymiany cennych doświadczeń i najlepszych rynkowych praktyk. Zagwarantuje to obecność przedstawicieli najbardziej wpływowych firm z sektora leśno-drzewnego na świecie. Właśnie rozpoczęła się rejestracja na tą jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Czytaj więcej

Fundacja "Pomoc Leśnikom" - Pomaga i prosi o wsparcie

Działająca od 2001 r. Fundacja „Pomoc Leśnikom” w Krośnie w ciągu minionych 17 lat udzieliła wsparcia w leczeniu i w sytuacjach losowych (m.in. pożar czy powódź) ponad 900 osobom. W ub. roku na różne formy pomocy przeznaczyła kwotę 315,4 tys. zł. Trafiła ona do 65 leśnych rodzin. Wnioski rozpatrzone pozytywnie dotyczyły w większości wydatków związanych z prowadzeniem leczenia. Na konto organizacji w ub. roku wpłynęła kwota 590,7 tys. zł.

Czytaj więcej

Lasy dla parków - Na co poszło milionowe wsparcie?

W ciągu ostatnich dwóch lat kasy polskich parków narodowych zostały wzbogacone kwotą 112 mln zł. Pieniądze te trafiły na ich konta ze środków własnych Lasów Państwowych (fundusz leśny). Na co m.in. są wydatkowane kwoty przekazane przez leśników? W Bieszczadzkim Parku Narodowym wykonano za ich pomocą dylowanki (drewniane nawierzchnie na szczególnie podmokłych odcinkach szlaków zrywkowych), wsparto zrywkę drewna, regulację składu gatunkowego czy przygotowanie powierzchni do odnowień i zagęszczenia drzew. Wspierano także ochronę lasu poprzez zabezpieczenia upraw czy rozwieszanie pułapek na kornika drukarza.

Czytaj więcej

Reintrodukcja dropia - Wielki powrót do Polski

Uznany za gatunek wymarły w Polsce drop zwyczajny ma szansę na powrót zawitać do wykazu rodzimej fauny. Wszystko za sprawą projektu „Reintrodukcja dropia zwyczajnego Otis tarda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Ma on być realizowany w latach 2018–26 przez jednostki LP przy współudziale Uniwersytetu Zielonogórskiego, Parku Narodowego Ujście Warty, wybranego wielkomiejskiego ogrodu zoologicznego oraz wybranej organizacji pozarządowej.

Czytaj więcej

Konwencja Ramsarska - Trzy nowe obszary

Do prowadzonej w ramach Konwencji Ramsarskiej listy obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym na wniosek Polski 10 stycznia dodano trzy nowe obszary: Torfowiska Doliny Izery, Stawy Przemkowskie oraz Ujście Wisły. Tym samym po-wierzchnia obszarów na terenie naszego kraju, podlegających ochronie na mocy porozumienia, wzrosła do niemal 152 tys. ha.

Czytaj więcej

"Kredki zamiast kwiatka" - Inicjatywa studentów z Poznania

Poznański wydział leśny już po raz trzeci zaprasza wszystkich, którzy mają bronić swoich prac dyplomowych, do udziału w akcji charytatywnej, mającej na celu wspomożenie dzieci z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Pomoc ta przybiera dość niecodzienną postać – studenci przekazują dzieciakom kredki, które zastępują oklepane już kwiaty wręczane promotorom podczas obron prac magisterskich.

Czytaj więcej

Prawo łowieckie - spotkanie konsultacyjne

19 stycznia w Ministerstwie Środowiska zorganizowano konsultacje ws. nowelizacji Prawa łowieckiego z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka (na zdj. po lewej) oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego (z prawej). W trakcie spotkania minister Kowalczyk przedstawił nowego dyrektora generalnego LP (mianowanego na to stanowisko zaledwie trzy godziny wcześniej) – Andrzeja Koniecznego. Dyrektor zabrał głos na temat ASF-u – stwierdził, że najważniejsze zadanie przy zwalczaniu tej choroby wiąże się z namierzaniem rezerwuaru wirusa, a są nim padłe dziki.

Czytaj więcej