strona główna

Aktualności

Polskie Towarzystwo Leśne - Odkrywali sekrety Natolina

Warszawa skrywa niejedną przyrodniczą tajemnicę, a wśród nich chyba najmniej poznany jest rezerwat „Las Natoliński” – pozostałość dawnego parku w stylu angielskim założonego przez ród Potockich, a dzisiaj także obszar Natura 2000. Harmonijne układy wzajemnie przenikających się form parkowych i naturalnych mogli podziwiać członkowie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy odwiedzili to miejsce 25 kwietnia.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wymieranie gatunków przyspiesza

Międzynarodowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działająca pod auspicjami ONZ, opublikowała raport „Światowe szacunki ekosystemowe”. Praca nad liczącą 1,5 tys. stron publikacją zajęła grupie 145 ekspertów przeszło trzy lata i opiera się o 14 tys. dokumentów naukowych i rządowych, a także o wiedzę ludów tubylczych i lokalnych społeczności.

Czytaj więcej

Wydarzenia sportowe - Leśne szach-mat

W sobotnie przedpołudnie 27 kwietnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku (RDLP w Radomiu) odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenia XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Udział w nich wzięło 51 zawodników – leśników z całej Polski oraz z Rumunii i Węgier.

Czytaj więcej

Współpraca z LP - Kolejne porozumienie Lasów i Enei

Lasy Państwowe kontynuują owocną współpracę ze spółką energetyczną Enea. Po podpisanym w marcu porozumieniu o montowaniu na słupach energetycznych operatora gniazd dla rybołowów, gdzie LP stanowiły wsparcie merytoryczne, przyszedł czas na „Enea EkoProjekty”. Umowę o współdziałaniu podpisali 7 maja dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i prezes Fundacji Enea Sławomir Krenczyk.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - Wspólne cele ARiMR i LP

Konferencja związana z wdrożeniem nowego programu inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów niebędących własnością Skarbu Państwa była okazją do spotkania w Krośnie 10 maja pracowników ARiMR i leśników z Podkarpacia. Rozpoczęto je od krótkiej uroczystości z okazji 25-lecia Agencji – przed jej siedzibą w Krośnie posadzono pamiątkowy dąb.

Czytaj więcej

Szkody łowieckie - Zmiany w szacowaniu

Niedługo czekaliśmy na kolejne zmiany w szacowaniu szkód łowieckich. W myśl zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych wniosek o szacowanie szkody łowieckiej musi zostać złożony przez poszkodowanego w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie trzech dni od momentu jej stwierdzenia.

Czytaj więcej

Działalność społeczna - Leśniczka z „Zielonym czekiem”

Już po raz 26. odbyła się gala wręczenia „Zielonych czeków” – nagród Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyznawanych za działalność proekologiczną na terenie woj. śląskiego.

Czytaj więcej

Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las”

Regulamin konkursu plastycznego ogłoszonego w nr. 11/2019 "Lasu Polskiego". Treść dostępna w rozwinięciu informacji.

Czytaj więcej

EXPOHunting w Sosnowcu - Jubileuszowa edycja

Tegoroczne jubileuszowe targi EXPOHunting zakończyły się, jak można było zakładać, sporym sukcesem. Spotkania miłośników i sympatyków łowiectwa odbywają się na Śląsku już od 10 lat i nieodmiennie przyciągają wielu przedstawicieli biznesu, w tym takich, którzy pojawiają się na nich od samego początku.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Propozycje kolejnych działań

Kwiecień zaznaczył się w historii jako czas wzmożonych prac nad wypracowaniem modelu zarządzania Puszczą Białowieską. Wraz z początkiem miesiąca leśnicy spotkali się w Białowieży z przedstawicielami organizacji pozarządowych i naukowcami. Pod nadzorem moderatora dyskutowali m.in. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN, prof. Bogdan Brzeziecki z SGGW, a także Wioletta Bołtryk ze stowarzyszenia Puszczyków Głos, zrzeszającego mieszkańców regionu. Niestety, dzień przed obradami przedstawiciele większości organizacji pozarządowych odwołali swój udział.

Czytaj więcej

Służba Leśna - Leśnicy na defiladzie

Defilada wojskowa „Silni w sojuszach” przemaszerowała warszawską Wisłostradą. Okazja potrójna, pochód zorganizowano bowiem z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wejścia do UE.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - Dostrzegalnia w Puszczy Białowieskiej

Wydawać by się mogło, że tak zróżnicowane siedliskowo i gatunkowo drzewostany jak te spotykane w Puszczy Białowieskiej nie są szczególnie zagrożone pożarami. Niestety, nagromadzony wskutek gradacji kornika drukarza posusz świerkowy, zalegający zwłaszcza przy głównych szlakach komunikacyjnych, przeczy temu wyobrażeniu. Zgodnie z danymi RDLP w Białymstoku i Państwowej Straży Pożarnej średnia ilość drewna zalegającego na 1 ha lasu w Puszczy przekroczyła 108 m3.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Przy sadzeniu lasu rozmowy...

Uroczyste sadzenia lasu, choć nie zawsze pozostawiają po sobie spektakularny efekt, są równie ważne dla gospodarki, jak planowe akcje odnowieniowe. Bo być może w ich wyniku nie powstanie oszałamiający las, być może jawią się jako zwykłe (a według niektórych nawet niebyt potrzebne) show, ale… o to właśnie chodzi! W dobie ataków na leśną brać, które padają z każdej strony, odżegnujących ich od czci i wiary za wycinanie drzew, warto pokazywać, że takie zabiegi idą nierozerwalnie w parze z odnowieniami.

Czytaj więcej

Inicjatywy społeczne - #sadziMY z Prezydentem!

Wiosna za pasem, należy więc zakasać rękawy i sadzić, sadzić, sadzić! W lesie roboty co niemiara, a do wspólnej pracy 26 kwietnia podczas uroczystej inauguracji akcji #sadziMY zachęcał prezydent RP Andrzej Duda. Wraz z żoną wziął udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (RDLP w Toruniu), jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 roku.

Czytaj więcej

Ochrona ppoż. - Naradzają się i ćwiczą

Wysoce palny początek tegorocznego sezonu pożarowego w lasach udowadnia, że zawsze jest miejsce na usprawnienia i konsultacje. W obliczu coraz suchszych sezonów wegetacyjnych Lasy Państwowe nie spoczywają, a specjaliści od tej dziedziny ochrony lasu spotkali się na początku kwietnia w Orzechowie Morskim (woj. pomorskie, ośrodek „Leśnik” RDLP w Szczecinku). Tematów do omówienia było sporo.

Czytaj więcej

Nauka - Projekt e-Puszcza

Rusza projekt „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych”. Będzie to najnowocześniejsze repozytorium naukowe w Polsce, z którego skorzystają użytkownicy na całym świecie. Na specjalnej platformie internetowej będą gromadzone dane i informacje dotyczące przyrody Puszczy Białowieskiej, np. trójwymiarowe skany czaszek żubrów, unikalne okazy roślin, grzybów, owadów, a także specjalistyczne mapy czy materiały zarejestrowane przez wideopułapki.

Czytaj więcej

Wydarzenia sportowe - Starcie pilskich kręglarzy

Leśnicy są aktywni w różnych sportach, najczęściej w siatkówce, popularny jest też tenis stołowy. Jednak nieczęsto słyszy się o kręglach, a tymczasem 30 marca we Wronkach miał miejsce już XIV Turniej Kręglarski Leśników Pilskich. Organizatorem zawodów był Związek Leśników Polskich w RP przy Nadleśnictwie Wronki. Oprócz leśników z pilskich nadleśnictw w szranki stanęły drużyny z nadleśnictw: Oborniki (RDLP w Poznaniu), Połczyn (RDLP w Szczecinku) oraz Oława (RDLP we Wrocławiu).

Czytaj więcej

Edukacja ekologiczna - Krzewienie wiedzy o zagrożeniach lasu

Wraz z początkiem roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa ruszył projekt „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”. 21 marca umowę na finansowanie przedsięwzięcia podpisali dyrektor IBL-u Jacek Hilszczański i zastępczyni dyrektora departamentu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katarzyna Zaczek.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Jabłonna - Ludzie dla lasu

Pod czujnym okiem nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna Stefana Traczyka samorządowcy i mieszkańcy okolic podwarszawskiego Pomiechówka włączyli się w akcję wspólnego odnowienia lasu. 4 tys. sadzonek sosny kontenerowej, posadzonych 12 kwietnia na zrębie sanitarnym, wzmocni związek ludzi z lasem i przyrodą.

Czytaj więcej

Raport NIK - Zieleń w miastach poza kontrolą

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informacje o wynikach audytu „Usuwanie drzew i krzewów oraz zagospodarowanie pozyskanego drewna” prowadzonego od 1 stycznia 2015 r. do 21 sierpnia 2018 r. w wybranych urzędach marszałkowskich, starostwach, urzędach miast i gmin oraz w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej – łącznie w 30 jednostkach. NIK sprawdzał, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizowały zadania związane z usuwaniem drzew i krzewów oraz jak gospodarowały pozyskanym przy tym drewnem.

Czytaj więcej