strona główna

Aktualności

Dlaczego warto dołączyć do FSC®? Artykuł sponsorowany.

Pracując dla FSC poczujesz się częścią międzynarodowej organizacji, która tworzy najbardziej wiarygodny system certyfikacji gospodarki leśnej na świecie. Nasze standardy wyznaczamy biorąc pod uwagę aspekty społeczne, przyrodnicze i ekonomiczne. Nasza praca wymaga więc współpracy z wieloma organizacjami i grupami interesów, zarówno w Polsce,jak i na świecie. FSC jest więc jedyną w swoim rodzaju platformą dialogu.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - Nagroda im. Kazimierza Szeptyckiego

Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa zyskują uwagę coraz szerszego grona specjalistów. Wśród nich wyróżnia się Piotr Gołos (na fot. w środku ), któremu Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów 12 maja wręczyło nagrodę im. Kazimierza Szeptyckiego – na początku XX w. prezesa Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, leśnika i właściciela lasów, realizatora nowoczesnych nauk leśnych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Brodnica - W służbie lasom i ojczyźnie

Od czerwca Nadleśnictwo Brodnica z dumą prezentuje swój sztandar. W akcie jego nadania dyrektor RDLP w Toruniu Bartosza Bazela napisał: (...) Sztandar jako symbol godności, honoru i wyznawanych wartości buduje poczucie przynależności. Jest znakiem, który jednoczy pracowników w służbie Lasom Państwowym i społeczeństwu. Ufundowany przez ludzi związanych zawodowo z lasem oraz zaprzyjaźnionych z Nadleśnictwem Brodnica. Niech ten sztandar będzie świadkiem Waszych sukcesów, oparciem w chwilach zwątpienia oraz zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków w służbie Lasom.

Czytaj więcej

Life+ ForBiosensing - Badania na półmetku

Prace nad zapoczątkowanym w 2014 r. projektem Life+ ForBiosensing „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych” idą pełną parą i wchodzą w kolejny sezon pomiarowy. Jednak równie ważne jak wykonywanie zadań są systematyczne konsultacje w ramach komitetu sterującego przedsięwzięcia – zebrania, na których interesariusze dowiadują się o postępach i wnoszą uwagi co do realizacji badań. Ostatnie odbyło się 14 czerwca w Sękocinie Starym. Stawili się na nim leśnicy i pracownicy naukowi realizującego projekt Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Czytaj więcej

Pielgrzymki leśników - Modlili się o trwałość leśnictwa

7 czerwca już po raz ósmy ponad 400 leśników ze wszystkich nadleśnictw RDLP w Lublinie wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi z sąsiednich dyrekcji LP pielgrzymowało do Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu nad Bugiem. Inicjatorem wydarzenia, które na stałe wpisało się do lokalnego kalendarza, od 2012 r. jest Nadleśnictwo Chotyłów. Tym razem pielgrzymce towarzyszyła regionalna narada leśników.

Czytaj więcej

Wydarzenia - Kosmiczna kolekcja!

Czy istnieje życie poza Ziemią? Co prawda nikt jeszcze żadnych roślin na innych planetach nie odkrył, ale nie stoi to na przeszkodzie, by kosmiczne drzewa wyrosły w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie!

Czytaj więcej

Media - Przetestowani z leśnej wiedzy

26 czerwca o 21:20 TVP1 wyemitowała kolejny Wielki Test. Tym razem pytania dotyczyły leśnictwa. A data była nie bez znaczenia – 26 czerwca Lasy obchodziły bowiem równo 95 lat. To tego dnia 1924 r. Rada Ministrów powołała do życia uchwałą Lasy Państwowe, a dwa dni później prezydent RP wydał rozporządzenie nadające przedsiębiorstwu „Polskie Lasy Państwowe” statut.

Czytaj więcej

Prawo - Las jako przeszkoda lotnicza

Niepomyślnie dla leśników dobiegł końca spór sądowy między Nadleśnictwem Kudypy (RDLP w Olsztynie) a Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim użytkującym lotnisko w Dajtkach. Sprawa dotyczyła uznania przylegającego do obiektu lasu jako przeszkody lotniczej, co wyraził w decyzji z 7 lutego 2013 r. prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Decyzja wynikała zaś z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa po zmodernizowaniu lotniska o betonowy i wydłużony pas. W efekcie usunięte miało być 21 ha drzewostanów.

Czytaj więcej

Kombatanci - Minister środowiska uhonorował leśników

Trud i wkład braci leśnej w budowanie Polski i niepodległości są niekwestionowane. Zauważa się je nie tylko wewnątrz Lasów Państwowych, lecz także na poziomie ministerialnym. Udowodnił to minister środowiska Henryk Kowalczyk, na którego wniosek premier Mateusz Morawiecki uhonorował 20 szczególnie zasłużonych w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Doceniono także ich zaangażowanie na rzecz przemian demokratycznych.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - Unia zwiera szyki

Tego lata urzeczywistnią się plany Komisji Europejskiej dotyczące stworzenia wspólnej floty powietrznej do walk z klęskowymi pożarami lasów. Przeciwpożarowe siły lotnicze będą funkcjonowały w ramach systemu rescEU, nad którym prace trwały od drugiej połowy 2017 roku. Stanowi on zinstytucjonalizowanie wcześniejszych działań opierających się na dobrowolnych deklaracjach wzajemnej pomocy państw członkowskich – Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności (w jego ramach polscy strażacy pomagali zwalczać pożary w Szwecji), który jednak okazał się niewystarczający.

Czytaj więcej

Łowiectwo - Dyskusja o wizerunku myśliwych

Jak promować myślistwo i kulturę łowiecką w Polsce, by poprawić ich postrzeganie przez społeczeństwo? O tym rozmawiali studenci, pracownicy naukowi i praktycy w ramach IV sesji Leśnego Klubu Dyskusyjnego 4 czerwca na Wydziale Leśnym warszawskiej SGGW. Wykładem „Współczesne postrzeganie łowiectwa” dyskusję otworzył Bogdan Balik z Zespołu Gospodarki Łowieckiej DGLP.

Czytaj więcej

Fotografia przyrodnicza - Zdjęcia poezją inspirowane

Tradycyjna fotografia przyrodnicza to dokumentacja przyrody, skłaniająca nas do zachwytu nad jej pięknem. Zachwyt ten wzmagają: oryginalność ujęcia, niezwykłość kompozycji, poruszające zestawienia kolorów i kształtów… –Właśnie taką fotografię realizuję na potrzeby wydawnictw. Bardzo ją cenię w wykonaniu innych, lepszych ode mnie autorów, ale nie jest ona tym, co mnie najbardziej pociąga – mówi Zbigniew Pajewski, podleśniczy z Puszczy Bukowej (Nadleśnictwo Gryfino), fotografik i edytor.

Czytaj więcej

Łowiectwo - NRŁ o udziale dzieci w polowaniach

Temat ustawowego zakazu udziału dzieci w polowaniach wraca jak bumerang. Narodowa Rada Łowiecka na posiedzeniu 25 maja ustosunkowała się do niefortunnej zmiany prawa z marca ub. roku. W podpisanym przez prezesa Rady Rafała Malca stanowisku znalazł się apel o zmianę prawa:

Czytaj więcej

Modernizacje roku 2018 - Leśnicy walczą w finale

Na głosy internautów w finale XXIII edycji plebiscytu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. czekają przykłady infrastruktury leśnej. Głos można oddać raz dziennie z jednego adresu IP (komputera). W tym roku o względy publiki w kategorii „obiekty użyteczności publicznej” zabiegają poniższe nadleśnictwa:

Czytaj więcej

Historia - Upamiętnili jeńców wojennych

Polskie lasy skrywają wiele śladów – także tej najtragiczniejszej – przeszłości. Jednym z nich jest nieistniejąca już miejscowość Barkniewko (Barkenbrügge) w Nadleśnictwie Okonek (RDLP w Pile), gdzie od 1941 r. funkcjonował niemiecki obóz jeniecki. Wedle dokumentów przetrzymywano w nim ponad 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Polski projekt doceniony w Brukseli

W Brukseli, w ramach Zielonego Tygodnia (EU Green Week 2019, 13–17 maja), największego wydarzenia ekologicznego w Europie, rozstrzygnięto wyniki konkursów Life Best Project i Life Citizen’s Prize (internetowe głosowanie publiczności). Polski projekt nietoperzowy Life Podkowiec+, realizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, zyskał tytuł najlepszego projektu life „Best life nature project” w kategorii projektów przyrodniczych.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Kolejne stypendia rozdane

Rada Krajowa ZLP w RP kolejny raz sfinansowała stypendia dla uczniów szkół leśnych ostatnich klas. Najlepsi abiturienci otrzymali po 1500 zł. Pomoc dla wyróżniających się maturzystów jest przyznawana od 2015 roku. Łącznie przez pięć ostatnich lat Związek przeznaczył na ten cel 90 tys. zł i nagrodził 142 przyszłych leśników.

Czytaj więcej

Zawody drwali - Mamy rekord Europy!

Wielka determinacja, siła, technika i wytrzymałość – to wszystko musiał zademonstrować podczas zawodów Stihl Timbersports Michał Dubicki, żeby pobić rekord Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna na czas z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Dubicki zachwycił wszystkich, ustanawiając w pierwszej rundzie nowy rekord Europy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji z wynikiem 1:03:26.

Czytaj więcej

Konkurs „Mój Las” - Przyroda oczami młodzieży

Już po raz XXXII Stowarzyszenie Inżynierów, Techników, Leśników i Drzewiarzy oraz Liga Ochrony Przyrody rozdały nagrody w finale ogólnopolskiego konkursu „Mój Las”. Uczestnikami były dzieci w czterech kategoriach wiekowych, zaczynając od grupy uczniów klas I–III, zmagających się z tematem „Moja ulubiona pora roku w lesie”.

Czytaj więcej

Europejski Instytut Leśny - Konkluzja Białowieskiej Inicjatywy Naukowej

Uruchomienie partycypacyjnego procesu konsultacyjnego obejmującego dwie główne spierające się „koalicje” i włączenie doń innych znaczących grup społecznych może pomóc w depolaryzacji debaty i zbudowaniu wzajemnego zaufania. W ten sposób można stworzyć podstawę do wypracowania wspólnej wizji ochrony lasu i zarządzania nim w przyszłości.

Czytaj więcej