strona główna

Aktualności

EKOfestiwal w Lubaczowie!

Już 2 października 2020 r. Rynek Miejski w Lubaczowie kolejny raz zazieleni się od sadzonek drzew i wypełni wystawcami promującymi EKO styl życia oraz przede wszystkim przedszkolakami i uczniami lubaczowskich szkół, a to za sprawą,,EKOfestiwalu – Razem dla Ziemi i Ludzi”.

Czytaj więcej

Technika leśne - Stypendia przyznane

Pomimo ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się pandemii Związkowi Leśników Polskich w RP już po raz szósty udało się przyznać stypendia dla uczniów ostatnich klas szkół leśnych. Zazwyczaj odbywa się to podczas zakończenia roku szkolnego z udziałem przedstawicieli Związku z po-szczególnych regionów, lecz tym razem granty trafiły do absolwentów w terminach ustalonych indywidualnie z każdą ze szkół.

Czytaj więcej

Pożary lasów - UE w gotowości

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič przestrzegł 2 czerwca przed zbliżającym się bardzo palnym latem. Jego zdaniem na baczności powinny się mieć nie tylko kraje znad basenu Morza Śródziemnego. – Obszary podatne na pożary lasów znajdują się już nie tylko na południu Europy, ale również w Europie centralnej, a nawet w północnej części kontynentu.Pożary lasów występują teraz w miejscach, gdzie nigdy ich nie obserwowano – wyjaśniał.

Czytaj więcej

Zasoby leśne - Stan lasów na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała raport z szacunków zasobów leśnych na świecie w 2020 r., ukazujący wszechstronny obraz lasów na kuli ziemskiej i zachodzące w nich zmiany. Dzięki temu wiemy, że pokrywa leśna świata to 4,06 mld ha, co odpowiada 31% powierzchni lądów i 0,52 ha przypadającym na każdego mieszkańca planety.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - Wyższe dopłaty do zalesień

Do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty do zalesień. O przyznanie wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–20 ubiegać mogą się rolnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych oraz grup takich osób.

Czytaj więcej

Łowiectwo - Kryzys w łowiskach

Koła łowieckie odczuły skutki pandemii i związanych z nią ograniczeń nie mniej niż inne podmioty gospodarcze. Rykoszetem uderzyło w polskich myśliwych obostrzenie ruchu granicznego i wprowadzenie dwutygodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do kraju. Skutecznie zniechęciło to klientów z zagranicy do turystyki łowieckiej i polowań dewizowych, które stanowią ważne źródło dochodu dla wielu kół.

Czytaj więcej

Bushcraft - Opinie survivalowców

Znane są już wyniki ankiety, w której leśnicy i miłośnicy obozowania w lesie podzielili się swoimi wrażeniami nt. pilotażowych stref do uprawiania bushcraftu, survivalu i intensywnego outdooru. Zainaugurowany 21 listopada ub. roku projekt ma potrwać rok, jednak po kilku miesiącach można już wyciągnąć pewne wnioski, szukać ulepszeń i kompromisów.

Czytaj więcej

Użytki uboczne - Wartość w skali Europy

Europejski Instytut Leśny (EFI) opublikował wyniki szacunków wartości ubocznego użytkowania lasów w Europie. Jak podkreślają naukowcy, na Starym Kontynencie niedrzewne produkty leśne mają wielką wartość kulturową, ale też rekreacyjną. Dotąd jednak nie przykładano do nich większego znaczenia gospodarczego, głównie przez brak dostatecznych danych liczbowych.

Czytaj więcej

Klimat - Nawet światowa pandemia to za mało

Radykalne działania i ograniczenia, jak te związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi, to za mało, by spowolnić zmiany klimatu – to wniosek z badań opublikowanych w czasopiśmie „New Climate Change”. Według międzynarodowego zespołu naukowców potrzeba fundamentalnych zmian zachowań ludzi i sposobu zasilania gospodarki, by ocieplenie klimatu nie przekroczyło 2oC do 2050 roku. O ile światowe emisje CO2 w wyniku spowolnienia gospodarczego na początku kwietnia zmalały dziennie o 17%, w porównaniu do tego samego okresu ub. roku, o tyle stan ten nie jest długotrwały.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - NIK o zwierzętach w mieście

Najwyższa Izba Kontroli na początku maja opublikowała informację o wynikach prowadzonego w latach 2017–19 audytu „Postępowanie ze zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi) na terenie miast”. Kontrolerów interesowało, czy miasto podejmowało na swoim obszarze prawidłowe i skuteczne działania związane z obecnością takich zwierząt i czy powierzanie opieki nad nimi było prawidłowe, a w szczególności, czy zlecano ją podmiotom uprawnionym i odpowiednio przygotowanym.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Nowe strategie UE

Komisja Europejska 20 maja zaprezentowała dwie komplementarne strategie stanowiące filary Europejskiego Zielonego Ładu. Obie proponują ambitne działania i zobowiązania UE, mające na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności w Europie i na świecie oraz przekształcenie naszych systemów żywnościowych tak, aby stanowiły światowy wzorzec pod względem zrównoważonej konkurencyjności. Dokumenty rozpatrzą teraz Parlament Europejski i Rada Europejska.

Czytaj więcej

Kadry - Nowi dyrektorzy

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny w połowie maja powołał kilku nowych dyrektorów dyrekcji regionalnych. Wakat w RDLP w Szczecinku po śp. Andrzeju Modrzejewskim 12 maja objął Łukasz Maciejunas, dotychczas zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Bydgoszcz.

Czytaj więcej

Nauka - Pod okapem coraz cieplej

Jak ocieplenie klimatu wpływa na warunki na dnie lasu i zmiany w grupach żyjących tam organizmów? Na to pytanie na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Science” postanowili odpowiedzieć naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej

Nauka - Sadzenie drzew to nie wszystko?

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Science” ukazał się artykuł „Sadzenie drzew nie jest prostym rozwiązaniem”. Autorzy odnoszą się w nim do ostatnich modnych działań rządów, organizacji rządowych, ale też społeczności na rzecz zwiększania pokrywy leśnej czy wprowadzania drzew do miast.

Czytaj więcej

Program Life - Wsparcie w przygotowaniu wniosków

Pisanie wniosków w Programie Life to nie lada wyzwanie, dlatego NFOŚiGW przygotował pakiet rozwiązań, które pomogą potencjalnym beneficjentom. Inkubator Life ma za zadanie zwiększenie zainteresowania programem przez potencjalnych wnioskodawców, zbudowanie kompetencji do właściwego przy-gotowania i prowadzenia projektów, zwiększenie konkurencyjności polskich wniosków do Life. Efektem ma być zwiększenie pozyskiwania środków z funduszy unijnych.

Czytaj więcej

EKO-LAS - zmiana terminu

Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, organizator podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS na termin 3-5 września 2021 roku.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Ocena skutków pożaru

Instytut Badawczy Leśnictwa podejmie się oceny przyrodniczych skutków pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Już teraz teren badają specjaliści od kręgowców z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, chcący sprawdzić, jakie gatunki wycofały się z tego terenu, a które na pożarze zyskały. Z kolei monitoring IBL-u obejmie dwa projekty wsparte z NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Program Life - Nabór rozpoczęty

Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w programie Life, jedynym projekcie Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu planów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Budżet na lata 2014–20 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro dla wszystkich krajów UE.

Czytaj więcej

Inicjatywy społeczne - Lasy wspierają medyków

Czas zagrożenia epidemicznego w Polsce to próba nie tylko dla służby zdrowia, ale państwa jako systemu. W tej sytuacji istotna jest współpraca i solidarność różnych jego elementów, dlatego też minister środowiska Michał Woś zwrócił się do państwowych leśników o podjęcie inicjatywy na rzecz finansowego wsparcia służby zdrowia. W efekcie regionalne dyrekcje LP zebrały w sumie 2 mln zł, które trafią do lekarzy z ich terenu i wspomogą walkę z koronawirusem. Dzieje się to zazwyczaj w formie przekazania na cele społecznie użyteczne darowizny z dodatniego wyniku finansowego.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku - Obiekty Lasów walczą o laury

Leśniczówka Chudaczewko (Nadleśnictwo Sławno, RDLP w Szczecinku) jest jednym z 296 obiektów, które walczą w pierwszym etapie plebiscytu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Leśniczówkę zgłoszono w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Została wybudowana w 1936 roku. To podpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym, posadowiony bezpośrednio na fundamentach kamiennych i betonowych. Remont i przebudowę zrealizowano w 2019 roku.

Czytaj więcej