strona główna

Aktualności

Stihl Timbersports - Kobiety chwyciły za siekiery

Okolice katowickiego Spodka stały się areną zmagań najlepszych drwali wyczynowców z kraju i Europy. Wszystko za sprawą zawodów z serii Stihl Timbersports. Jakby tego było mało, w rywalizacji, po raz pierwszy w historii Polski, zmierzyły się kobiety. Na mistrzostwa zjechały panie z całego Starego Kontynentu!

Czytaj więcej

Ogólnopolskie dożynki - Kolejny prezydencki dąb

Patriotycznemu zalesianiu Polski wydaje się nie być końca. Do grona licznych już dębów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości dołączył kolejny posadzony przez parę prezydencką. Nie byle jaki, bowiem poświęcony przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnej leśników w Watykanie.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów

Z inicjatywy lokalnych leśników w Suścu, na terenie Nadleśnictwa Józefów, została zorganizowana kolejna „Biała sobota”. W ciągu 12 lat trwania tej akcji z pomocy lekarzy specjalistów z lubelskich klinik skorzystało ponad 4,5 tys. osób.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Siewierz (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów

Zakończyło się kolejne z cyklu organizowanych od kwietnia szkoleń dla policjantów. Leśnicy z całej Polski od dawna uczestniczą z policjantami we wspólnych patrolach i kontrolach pojazdów, razem pilnują porządku na obszarach leśnych, są zapraszani na szkolenia. W efekcie takich połączonych akcji zaistniała potrzeba kolejnych szkoleń. Tym razem jednak to policjanci zasiedli po stronie słuchaczy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Lipusz (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif na 100-lecie niepodległości

Niecodzienny pomnik na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czynem leśników i mieszkańców Gdańska i okolic powstanie w Nadleśnictwie Lipusz. 20 października na terenie uszkodzonym przez ubiegłoroczny sierpniowy huragan zostanie posadzony dendroglif – kompozycja odpowiednio dobranych gatunków drzew, która z lotu ptaka przemieni się w obraz. W ten sposób na ciemnozielonym tle sosny z brzozowych liści wyrośnie sylwetka orła białego w koronie, odwzorowując godło państwowe.

Czytaj więcej

Podatek leśny - Zyskają LP, stracą gminy

Rząd postanowił uściślić sposób naliczania podatku od gruntów leśnych zajętych pod linie przesyłowe prądu, gazu itp. Ustawa (przygotowana przez Ministerstwo Energii) o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym została przyjęta przez Sejm 20 lipca. Nowela zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Rozbudowa ośrodka edukacyjnego

Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości niemal 1,4 mln zł pomoże rozbudować ośrodek edukacji ekologicznej IBL w Sękocinie Starym. Środki będą pochodzić z programu „Edukacja ekologiczna”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,95 mln zł. Celem modernizacji jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Wkład własny IBL to 586 tys. zł. Inwestycja pozwoli atrakcyjniej i skuteczniej prezentować zasoby polskich lasów oraz uczyć, zwłaszcza dzieci i młodzież, jak z nich korzystać w sposób odpowiedzialny.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).

Czytaj więcej

Dni Ochrony Środowiska - Konferencja „Lasy dla Niepodległej”

Z okazji inauguracji obchodów Dni Ochrony Środowiska warszawskie Łazienki Królewskie 8 i 9 września stały się leśnym sercem Polski. Na inaugurującej dwudniowe święto konferencji „Lasy dla Niepodległej” z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz ponad 100 zaproszonych gości, m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, reprezentantów sektora leśno-drzewnego i organizacji społecznych oraz leśników.

Czytaj więcej

Leśne Gospodarstwa Węglowe - Współpraca z górnikami

Lasy Państwowe i Jastrzębska Spółka Węglowa nawiążą współpracę odnośnie realizacji projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. List intencyjny w tej sprawie 27 sierpnia podpisali dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i zastępcy prezesa zarządu JSW Tomasz Śledź i Artur Dyczko. Jest to kolejne tego typu porozumienie po podobnych: PKN Orlen, grupie PGNiG, KGHM Miedź Polska, Enei, Enerdze, Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i PKP Cargo.

Czytaj więcej

Fundusz Dróg Samorządowych - Sięgną do kieszeni Lasów

We wtorek 18 września rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Miałby on powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego i działać na zasadach podobnych jak działający już Krajowy Fundusz Drogowy. W projekcie uwzględniono Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

RDLP w Pile - 40 lat w służbie lasom

W tym roku pilska dyrekcja LP obchodzi 40-lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości tamtejsi leśnicy zorganizowali 6 września w Centrum Promocji LP Goraj-Zamek. Na czele z dyrektorem generalnym LP Andrzejem Koniecznym wzięło w nich udział 400 osób. Byli to m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy sąsiadujących z Piłą regionalnych dyrekcji LP z Poznania i Szczecina, dyrektorzy i przedstawiciele RDOŚ z Poznania i Szczecina, reprezentanci WFOŚiGW, związków zawodowych, komendanci powiatowi PSP z Czarnkowa i Piły, emerytowani i obecni pracownicy pilskiej dyrekcji.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Pies na kurki

Nie od dzisiaj wiadomo, że istnieją rasy psów predestynowane do poszukiwania grzybów. Najlepszym przykładem jest lagotto romagnolo wyhodowany do znajdowania cennych trufli. Pies tej rasy znajduje się w posiadaniu Instytutu Badawczego Leśnictwa, ponieważ został zakupiony w ramach projektu poświęconego temu właśnie gatunkowi grzybów.

Czytaj więcej

Karkonoski Park Narodowy - Reintrodukcja niepylaka apollo

Zapoczątkowany w 2007 r. program odbudowy populacji niepylaka apollo w Polsce przynosi dobre rezultaty. Dzięki staraniom Karkonoskiego Parku Narodowego motyl po 100 latach nieobecności powrócił w Karkonosze. Jest to jego trzecie po Pieninach i Górach Kruczych stanowisko w naszym kraju. Park finansuje hodowlę z własnych środków, a jej podstawą jest doglądana również przez parkowców hodowla rozchodnika olbrzymiego – rośliny żywicielskiej tego przedstawiciela rzędu motyli.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Dretyń (RDLP w Szczecinku) - Motocyklem dla Niepodległej

Motocyklowa pasja wiąże się z hartem ducha i zamiłowaniem do podróży. Doskonale pokazał to Tomasz Polechoński, komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Dretyń, który miłość do ojczyzny postanowił wyrazić samotną wyprawą wzdłuż granic Polski. Nie przeszkodziła mu nawet fatalna pogoda, przez którą większość motocyklowej wędrówki wiązała się z jazdą w ulewnym deszczu, bowiem leśnikowi przyświecał światły cel – uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i takiego samego jubileuszu powołania Związku Leśników Polskich w RP.

Czytaj więcej

Straż Leśna - Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich

Doczekaliśmy się kolejnego pokłosia interwencji Straży Leśnej podczas protestów w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie pojęcia funkcjonariusza publicznego o strażników leśnych. Zainteresował się sprawą po tym, jak policja umarzała sprawy o przekroczenie uprawnień przez strażników interweniujących w Puszczy, uzasadniając, że chociaż w trakcie czynności służbowych przysługuje im ochrona prawna, tak jak np. strażakom czy nawet nauczycielom, to ustawowa definicja funkcjonariusza publicznego nie wymienia pracowników Straży Leśnej.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2017 - Nagrody dla leśników

Ogólnopolski Konkurs Otwarty Modernizacja Roku 2017 okazał się wyjątkowo pomyślny dla inwestycji związanych z leśnictwem. Podczas gali wręczenia nagród 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie leśnicy wywoływani byli po odbiór laurów raz za razem.

Czytaj więcej

Współpraca międzynarodowa - International Forestry Workcamp 2018

Na kilkanaście dni Nadleśnictwo Antonin (RDLP w Poznaniu) stało się po raz kolejny światową stolicą studentów leśnictwa. Międzynarodowe warsztaty Workcamp zgromadziły uczestników z aż trzech kontynentów. Brało w nich udział 15 studentów z: Estonii, Litwy, Grecji, Macedonii, Chorwacji, Południowego Sudanu, Kanady, Wielkiej Brytanii, Walii, Czech, Włoch oraz Danii. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Lasów Państwowych, Europejskiej Unii Leśników oraz SITLiD.

Czytaj więcej

Natura 2000 - KE wzywa Polskę do zmian w prawie

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska nie zapewnia odpowiedniej ochrony obszarom sieci Natura 2000. Komisja wystosowała 19 lipca wobec naszego kraju tzw. Formalne Ostrzeżenie, na dostosowanie się do którego rząd ma dwa miesiące. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z europejskimi przepisami plany i działania związane z gospodarką leśną na obszarach chronionych muszą zostać poddane ocenie skutków przed wydaniem ewentualnego zezwolenia. Tymczasem zdaniem KE niedawne zmiany w prawie polskim wprowadziły wyłączenia w odniesieniu do działań związanych z gospodarką leśną, które naruszają wymagany system ochrony.

Czytaj więcej