Aktualności
Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic
Trwa „Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic”, na który zapraszają Powiat Lubaczowski, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. To wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego poznawania uroków Roztocza.
Czytaj więcejTenisiści stołowi w natarciu – XXIII Mistrzostwa Leśników RDLP w Szczecinku
Czasy pandemii nie sprzyjały organizacji jakichkolwiek imprez, w tym także zawodów sportowych, szczególnie w tak newralgicznej (jeśli chodzi o możliwość rozgrywek „pod chmurką”) dyscyplinie, jaką jest tenis stołowy. Jednak dzięki determinacji organizatorów, pod wodzą niezastąpionego w tej kwestii Zbigniewa Kuszlewicza, w końcu udało się zorganizować dwukrotnie przekładaną rywalizację. A wzięło w niej udział aż 59 zawodników!
Czytaj więcejBudownictwo drewniane – Przyszłość, przewidywania i oczekiwania
Warszawski oddział PTL wraz z RDLP w Warszawie i przy współudziale czasopisma „Przemysł Drzewny” postanowił podjąć próbę wskazania w wersji online, jak wygląda przyszłość budownictwa drewnianego. Na konferencji zorganizowanej w maju specjaliści w zakresie przyszłości surowca drzewnego w tzw. budowlance rozprawiali o tym, jak obecnie wygląda kwestia jego wykorzystywania oraz jak może ona wyglądać w niedalekiej (lub nieco dalszej) przyszłości.
Czytaj więcejKomitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna – Stanowisko w sprawie strategii
O unijnej strategii bioróżnorodności i przewidywanych trudnościach w dotychczasowym funkcjonowaniu lasów pisaliśmy już kilkakrotnie. Swój głos w tej sprawie zabrał także KNLiTD PAN zrzeszający przedstawicieli nauk leśnych. Popierają oni potrzebę ochrony ekosystemów leśnych oraz podjęcie pilnych działań zmierzających do ograniczenia wszelkich czynników powodujących ich degradację oraz wpływających negatywnie na bioróżnorodność i klimat. Jednakże sposób, w jaki ma to być uczynione, wzbudza naukowe wątpliwości. Uważamy, że działania podejmowane w celu ochrony bioróżnorodności wymagają współpracy i konsensusu, zarówno naukowego, jak i społecznego – czytamy w stanowisku.
Czytaj więcejFrancuskie akcenty w gołąbkowskich lasach – Leśna mogiła, leśna pamięć
Fête nationale française, obchodzone 14 lipca, jest najważniejszym świętem państwowym we Francji, które można porównać do polskiego Dnia Niepodległości. Jego data upamiętnia Rewolucję Francuską z roku 1789, której początek stanowiło zdobycie Bastylii.
Czytaj więcejPrawo energetyczne – Projekt ustawy poddany konsultacjom
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy wdrażającej m.in. unijną dyrektywę rynkową 2019/944. Nowelizacja proponuje nie tylko innowacyjne rozwiązania niezbędne do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce, ale także ma wzmocnić pozycję odbiorców na rynku energii.
Czytaj więcejEKO-LAS – Ruszyła sprzedaż biletów na targi
W dniach 2-4 września 2021 w Mostkach koło Świebodzina odbędzie się kolejna odsłona Targów EKO-LAS kierowanych do szeroko pojętej branży leśnej. Jak zwykle, największe tego typu wydarzenie w Polsce skupi się wokół dynamicznych pokazów maszyn przy pracy w terenach leśnych oraz prezentacji nowości. To jedyna szansa, by zobaczyć harvestery i forwardery topowych marek pracujące w jednym miejscu.
Czytaj więcejPostępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski – Opóźnienia w Naturze 2000
Komisja Europejska otworzyła kolejne postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski i wystosowała wezwanie do usunięcia uchybień. Zwrócono uwagę na opóźnienia w formalnym wyznaczaniu prawem krajowym obszarów siedliskowych Natura 2000 oraz w ustanawianiu celów i środków ochrony dla tych obszarów. Siedliskowe obszary Natura 2000, choć de facto są chronione od chwili zgłoszenia, muszą być formalnie wyznaczone krajowym rozporządzeniem. Państwa członkowskie mają na to 6 lat od chwili zatwierdzenia ich przez KE. W przypadku polskich obszarów ten okres już upłynął (z wyjątkiem tych zgłoszonych w 2021 roku). Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie specjalnych obszarów ochrony siedlisk są wydawane sukcesywnie, ale dotychczas wydano ich tylko 190, a termin upłynął już dla 845 obszarów.
Czytaj więcejPE na temat bioróżnorodności – Sprawozdanie z zielonym światłem
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Parlament Europejski przyjął sprawozdanie dotyczące strategii bioróżnorodności Unii Europejskiej do 2030 roku. – To zielone światło dla skutecznej ochrony europejskiej przyrody i wielki sukces działań obywatelskich dla ochrony lasów – komentują ekolodzy w Polsce.
Czytaj więcejŻubrów więcej, ale mniej – Pomysł na metapopulacje
Jak informuje PAP, naukowcy zajmujący się żubrami twierdzą, że należy dążyć do stworzenia w Polsce metapopulacji żubrów, czyli większej liczby stad tych zwierząt, ale o mniejszej liczebności. – Stada te są zbyt liczne – oceniła podczas konferencji naukowej poświęconej żubrom prof. Wanda Olech z SGGW, która od wielu lat naukowo zajmuje się tymi zwierzętami. Prof. Olech powiedziała, że zbytnie zagęszczenie zwierząt w stadach wolnożyjących niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wśród nich różnorakich chorób. Obecnie w Polsce żyje ok. 2,3 tys. żubrów, większość zgrupowana jest w ośmiu stadach wolnościowych.
Czytaj więcejRusza „Leśna szkoła z klimatem” – Wspólny projekt MEN i MKŚ
Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci poprzez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja miała miejsce w Nadleśnictwie Celestynów (RDLP w Warszawie). W konferencji wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka oraz p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.
Czytaj więcejTargi EKO-LAS – Ponownie w Mostkach
XVI edycja Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS odbędzie się w dniach 2–4 września 2021 r. w Mostkach koło Świebodzina.
Czytaj więcejTurnicki Park Narodowy – Aktywiści w Birczy
Od 25 kwietnia trwa „blokada wycinki” na terenie Nadleśnictwa Bircza – akcja, którą w ramach protestu przygotowali aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty. Ma ona na celu powstrzymanie działań gospodarczych prowadzonych przez LP na terenie, który zdaniem uczestników protestu powinien być objęty nie tylko specjalną ochroną, ale także stać się de facto parkiem narodowym. Walka o powołanie Turnickiego PN trwa już od 35 lat, jednakże na razie plany jego ustanowienia nie są oficjalnie znane.
Czytaj więcejRotam ratuje rzymskie sosny – Wojna ze szkodnikiem
Od tysięcy lat unikalne sosny parasolowe (Pinus pinea), znane również jako włoskie sosny kamienne, tworzą – wraz ze starożytnymi zabytkami tego miasta – panoramę Rzymu. Można powiedzieć, że są one wręcz symbolem „wiecznego miasta” – poświęcono im liczne utwory literackie i muzyczne, pojawiły się w wielu znanych filmach. Jednak inwazja bardzo groźnego szkodnika owadziego, jakim jest Toumeyella parvicornis, poważnie zagroziła egzystencji tych drzew w stolicy Włoch i jej najbliższych okolicach.
Czytaj więcejEuropejski Zielony Ład – Spotkanie ministrów leśnictwa
Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wziął udział w spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii. Tematem spotkania, które odbyło się 13 maja 2021 r., było leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu.
Czytaj więcejPolski Ład – Ile o środowisku?
W sobotę, 15 maja, został zaprezentowany program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, czyli Polski Ład. Ile miejsca zajmują w nim kwestie środowiskowe? Na portalu teraz-srodowisko.pl czytamy, że wśród pięciu fundamentów ładu brak jest kwestii związanych z ochroną środowiska i kryzysem klimatycznym, a w liczącym ponad 130 stron dokumencie zagadnienia te zajmują raptem dwie. Przeczytać w nich możemy głównie o transformacji energetycznej.
Czytaj więcejZmiany w ustawie o lasach – Kolejne podejście do prywatyzacji?
Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” przyjął 5 maja projekt stanowiska wobec planowanych zmian w ustawie o lasach. Pomysł posłów PiS zakłada zmianę art. 38e.
Czytaj więcejNowy program walki z ASF – Więcej obowiązków kół i weterynarzy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało program walki z ASF na rok 2021. Stanowi on kontynuację działań realizowanych w ubiegłym roku, także pod względem wysokości finansowania – obecne szacowane koszty, ok. 129,5 mln zł, zbliżone są do tych, jakie wygospodarowano w 2020 r. (133 mln zł).
Czytaj więcejRaport o stanie lasów – Pomysł Lewicy na zwiększenie kontroli nad LP
Coroczne sporządzanie przez Lasy Państwowe raportu o stanie lasów oraz sprawozdania finansowo-gospodarczego ze swojej działalności w terminie do 30 czerwca, które dyrektor generalny LP przedstawiałby właściwej komisji sejmowej, a minister do spraw środowiska kierowałby opinię na temat tegoż raportu oraz sprawozdania do właściwej komisji sejmowej – to propozycje zmian w ustawie o lasach, które proponuje Lewica.
Czytaj więcejPolskie Parki Narodowe – Centralizacja nadzoru nad parkami
Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje utworzenie nowego podmiotu – Polskie Parki Narodowe, który obejmowałby Generalną Dyrekcję Polskich Parków Narodowych oraz parki narodowe. Takie działanie miałoby nie tylko zwiększyć nadzór nad 23 parkami narodowymi, ale także zapewnić im lepsze finansowanie. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy o parkach narodowych: „Celem regulacji jest kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych jako form ochrony przyrody oraz podmiotu instytucjonalnego (podmiot zarządzający formą ochrony przyrody). Wobec powyższego omawiany akt prawny określa zadania, zasady działalności oraz organizację parków narodowych. Zawiera także normy prawne odnoszące się do poprawy nadzoru nad funkcjonowaniem parków narodowych”. PPN mają być nadzorowane przez ministra do spraw środowiska, a bezpośredni nadzór nad parkami narodowymi będzie sprawował Generalny Dyrektor Polskich Parków Narodowych.
Czytaj więcej