strona główna

Aktualności

Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las”

Regulamin konkursu plastycznego ogłoszonego w nr. 11/2019 "Lasu Polskiego". Treść dostępna w rozwinięciu informacji.

Czytaj więcej

EXPOHunting w Sosnowcu - Jubileuszowa edycja

Tegoroczne jubileuszowe targi EXPOHunting zakończyły się, jak można było zakładać, sporym sukcesem. Spotkania miłośników i sympatyków łowiectwa odbywają się na Śląsku już od 10 lat i nieodmiennie przyciągają wielu przedstawicieli biznesu, w tym takich, którzy pojawiają się na nich od samego początku.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Propozycje kolejnych działań

Kwiecień zaznaczył się w historii jako czas wzmożonych prac nad wypracowaniem modelu zarządzania Puszczą Białowieską. Wraz z początkiem miesiąca leśnicy spotkali się w Białowieży z przedstawicielami organizacji pozarządowych i naukowcami. Pod nadzorem moderatora dyskutowali m.in. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN, prof. Bogdan Brzeziecki z SGGW, a także Wioletta Bołtryk ze stowarzyszenia Puszczyków Głos, zrzeszającego mieszkańców regionu. Niestety, dzień przed obradami przedstawiciele większości organizacji pozarządowych odwołali swój udział.

Czytaj więcej

Służba Leśna - Leśnicy na defiladzie

Defilada wojskowa „Silni w sojuszach” przemaszerowała warszawską Wisłostradą. Okazja potrójna, pochód zorganizowano bowiem z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wejścia do UE.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - Dostrzegalnia w Puszczy Białowieskiej

Wydawać by się mogło, że tak zróżnicowane siedliskowo i gatunkowo drzewostany jak te spotykane w Puszczy Białowieskiej nie są szczególnie zagrożone pożarami. Niestety, nagromadzony wskutek gradacji kornika drukarza posusz świerkowy, zalegający zwłaszcza przy głównych szlakach komunikacyjnych, przeczy temu wyobrażeniu. Zgodnie z danymi RDLP w Białymstoku i Państwowej Straży Pożarnej średnia ilość drewna zalegającego na 1 ha lasu w Puszczy przekroczyła 108 m3.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - Przy sadzeniu lasu rozmowy...

Uroczyste sadzenia lasu, choć nie zawsze pozostawiają po sobie spektakularny efekt, są równie ważne dla gospodarki, jak planowe akcje odnowieniowe. Bo być może w ich wyniku nie powstanie oszałamiający las, być może jawią się jako zwykłe (a według niektórych nawet niebyt potrzebne) show, ale… o to właśnie chodzi! W dobie ataków na leśną brać, które padają z każdej strony, odżegnujących ich od czci i wiary za wycinanie drzew, warto pokazywać, że takie zabiegi idą nierozerwalnie w parze z odnowieniami.

Czytaj więcej

Inicjatywy społeczne - #sadziMY z Prezydentem!

Wiosna za pasem, należy więc zakasać rękawy i sadzić, sadzić, sadzić! W lesie roboty co niemiara, a do wspólnej pracy 26 kwietnia podczas uroczystej inauguracji akcji #sadziMY zachęcał prezydent RP Andrzej Duda. Wraz z żoną wziął udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (RDLP w Toruniu), jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 roku.

Czytaj więcej

Ochrona ppoż. - Naradzają się i ćwiczą

Wysoce palny początek tegorocznego sezonu pożarowego w lasach udowadnia, że zawsze jest miejsce na usprawnienia i konsultacje. W obliczu coraz suchszych sezonów wegetacyjnych Lasy Państwowe nie spoczywają, a specjaliści od tej dziedziny ochrony lasu spotkali się na początku kwietnia w Orzechowie Morskim (woj. pomorskie, ośrodek „Leśnik” RDLP w Szczecinku). Tematów do omówienia było sporo.

Czytaj więcej

Nauka - Projekt e-Puszcza

Rusza projekt „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych”. Będzie to najnowocześniejsze repozytorium naukowe w Polsce, z którego skorzystają użytkownicy na całym świecie. Na specjalnej platformie internetowej będą gromadzone dane i informacje dotyczące przyrody Puszczy Białowieskiej, np. trójwymiarowe skany czaszek żubrów, unikalne okazy roślin, grzybów, owadów, a także specjalistyczne mapy czy materiały zarejestrowane przez wideopułapki.

Czytaj więcej

Wydarzenia sportowe - Starcie pilskich kręglarzy

Leśnicy są aktywni w różnych sportach, najczęściej w siatkówce, popularny jest też tenis stołowy. Jednak nieczęsto słyszy się o kręglach, a tymczasem 30 marca we Wronkach miał miejsce już XIV Turniej Kręglarski Leśników Pilskich. Organizatorem zawodów był Związek Leśników Polskich w RP przy Nadleśnictwie Wronki. Oprócz leśników z pilskich nadleśnictw w szranki stanęły drużyny z nadleśnictw: Oborniki (RDLP w Poznaniu), Połczyn (RDLP w Szczecinku) oraz Oława (RDLP we Wrocławiu).

Czytaj więcej

Edukacja ekologiczna - Krzewienie wiedzy o zagrożeniach lasu

Wraz z początkiem roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa ruszył projekt „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”. 21 marca umowę na finansowanie przedsięwzięcia podpisali dyrektor IBL-u Jacek Hilszczański i zastępczyni dyrektora departamentu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katarzyna Zaczek.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Jabłonna - Ludzie dla lasu

Pod czujnym okiem nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna Stefana Traczyka samorządowcy i mieszkańcy okolic podwarszawskiego Pomiechówka włączyli się w akcję wspólnego odnowienia lasu. 4 tys. sadzonek sosny kontenerowej, posadzonych 12 kwietnia na zrębie sanitarnym, wzmocni związek ludzi z lasem i przyrodą.

Czytaj więcej

Raport NIK - Zieleń w miastach poza kontrolą

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informacje o wynikach audytu „Usuwanie drzew i krzewów oraz zagospodarowanie pozyskanego drewna” prowadzonego od 1 stycznia 2015 r. do 21 sierpnia 2018 r. w wybranych urzędach marszałkowskich, starostwach, urzędach miast i gmin oraz w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej – łącznie w 30 jednostkach. NIK sprawdzał, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizowały zadania związane z usuwaniem drzew i krzewów oraz jak gospodarowały pozyskanym przy tym drewnem.

Czytaj więcej

Działalność społeczna - Jedno dziecko, jedno drzewo

W szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych ruszył pilotażowy projekt społeczny „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Dzięki niemu rodzice, którzy w ub. roku doczekali się potomków, mogą upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie przez posadzenie drzewa. W inauguracyjnej edycji 25 marca wzięło udział 21 par, lecz chętnych do uczestniczenia w projekcie było znacznie więcej.

Czytaj więcej

Konkurs przewodników turystycznych - O przyrodzie w pięknych słowach

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Edward Marszałek został laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Przewodników jako reprezentant Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty. 22–24 marca w Pszczynie członek rady programowej „Lasu Polskiego” poruszył wyobraźnię nie tylko publiczności, ale zdobył też uznanie jury, w eliminacjach opowiadając o „Wilczych kapliczkach”, a w finale przedstawiając historię pozdrowienia „Hules! Hules! Hules!”. Od widzów otrzymał więc figurkę św. Barbary, zaś zdaniem sędziów zasłużył na III miejsce. SLV.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - Szkolenie z akcji gaśniczych

Sezon pożarowy rozpoczęty, a co za tym idzie w teren ruszają stacjonujące w nadleśnictwach samochody patrolowo-gaśnicze. By jeszcze lepiej wykonywać powierzone im zadania, leśnicy z RDLP w Toruniu zaprosili kolegów z dyrekcji szczecineckiej i pilskiej na wspólne zajęcia w Centrum Szkolenia Strzeleckiego LP im. Jana Wendy k. Tucholi. Celem było odświeżenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu gaszenia ognia oraz zdobycie nowych umiejętności w jeździe autem w terenie.

Czytaj więcej

Pszczelarstwo - „Zielony parasol” w trosce o pasieki

O wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół mówili naukowcy i praktycy podczas I Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników „Zielony Parasol”, która odbyła się w piątek 15 marca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Spotkanie zgromadziło prawie 200 uczestników, wśród nich wielu leśników na czele z Grażyną Zagrobelną, dyrektor RDLP w Krośnie.

Czytaj więcej

Wydarzenia sportowe - Lubelscy leśnicy pod siatką

Już po raz 18. odbyły się Mistrzostwa Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Lublinie. W tegorocznych rozgrywkach, odbywających się 14 i 15 marca w Biłgoraju, wzięło udział 21 zespołów: 19 drużyn z nadleśnictw, biura RDLP i lubelskiego oddziału BULiGL-u. Po raz czwarty z rzędu mistrzowski tytuł wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Włodawa i do niej powędrował mistrzowski puchar.

Czytaj więcej

Ochrona środowiska - „Najpierw natura, później matura”

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 15 marca uczniowie zamiast do szkół wyszli na ulice, by w 123 krajach zamanifestować troskę o swoją przyszłość – czyli o klimat. Akcja dzieci i młodzieży miała na celu zwrócenie uwagi dorosłym, a przede wszystkim rządzącym, że to właśnie skandujące na ulicach pokolenie będzie się borykało z konsekwencjami decyzji podejmowanych przez swoich rodziców. Zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia, lub nie, emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj więcej

Technika leśne - Mistrzostwa szczypiornistów

Duch sportowej rywalizacji zagościł 15–16 marca w starościńskim technikum leśnym, gdzie odbyły się VII Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w piłce ręcznej chłopców. Patronat nad imprezą objęli nadleśniczy Nadleśnictwa Rzepin (RDLP w Szczecinie) oraz burmistrz Rzepina. Do zawodów przystąpiło pięć szkół leśnych, a rozgrywki odbywały się w hali widowiskowo-sportowej w Rzepinie w systemie grupowym „każdy z każdym”.

Czytaj więcej