strona główna

Aktualności

Prawo - Las jako przeszkoda lotnicza

Niepomyślnie dla leśników dobiegł końca spór sądowy między Nadleśnictwem Kudypy (RDLP w Olsztynie) a Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim użytkującym lotnisko w Dajtkach. Sprawa dotyczyła uznania przylegającego do obiektu lasu jako przeszkody lotniczej, co wyraził w decyzji z 7 lutego 2013 r. prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Decyzja wynikała zaś z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa po zmodernizowaniu lotniska o betonowy i wydłużony pas. W efekcie usunięte miało być 21 ha drzewostanów.

Czytaj więcej

Kombatanci - Minister środowiska uhonorował leśników

Trud i wkład braci leśnej w budowanie Polski i niepodległości są niekwestionowane. Zauważa się je nie tylko wewnątrz Lasów Państwowych, lecz także na poziomie ministerialnym. Udowodnił to minister środowiska Henryk Kowalczyk, na którego wniosek premier Mateusz Morawiecki uhonorował 20 szczególnie zasłużonych w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Doceniono także ich zaangażowanie na rzecz przemian demokratycznych.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - Unia zwiera szyki

Tego lata urzeczywistnią się plany Komisji Europejskiej dotyczące stworzenia wspólnej floty powietrznej do walk z klęskowymi pożarami lasów. Przeciwpożarowe siły lotnicze będą funkcjonowały w ramach systemu rescEU, nad którym prace trwały od drugiej połowy 2017 roku. Stanowi on zinstytucjonalizowanie wcześniejszych działań opierających się na dobrowolnych deklaracjach wzajemnej pomocy państw członkowskich – Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności (w jego ramach polscy strażacy pomagali zwalczać pożary w Szwecji), który jednak okazał się niewystarczający.

Czytaj więcej

Łowiectwo - Dyskusja o wizerunku myśliwych

Jak promować myślistwo i kulturę łowiecką w Polsce, by poprawić ich postrzeganie przez społeczeństwo? O tym rozmawiali studenci, pracownicy naukowi i praktycy w ramach IV sesji Leśnego Klubu Dyskusyjnego 4 czerwca na Wydziale Leśnym warszawskiej SGGW. Wykładem „Współczesne postrzeganie łowiectwa” dyskusję otworzył Bogdan Balik z Zespołu Gospodarki Łowieckiej DGLP.

Czytaj więcej

Fotografia przyrodnicza - Zdjęcia poezją inspirowane

Tradycyjna fotografia przyrodnicza to dokumentacja przyrody, skłaniająca nas do zachwytu nad jej pięknem. Zachwyt ten wzmagają: oryginalność ujęcia, niezwykłość kompozycji, poruszające zestawienia kolorów i kształtów… –Właśnie taką fotografię realizuję na potrzeby wydawnictw. Bardzo ją cenię w wykonaniu innych, lepszych ode mnie autorów, ale nie jest ona tym, co mnie najbardziej pociąga – mówi Zbigniew Pajewski, podleśniczy z Puszczy Bukowej (Nadleśnictwo Gryfino), fotografik i edytor.

Czytaj więcej

Łowiectwo - NRŁ o udziale dzieci w polowaniach

Temat ustawowego zakazu udziału dzieci w polowaniach wraca jak bumerang. Narodowa Rada Łowiecka na posiedzeniu 25 maja ustosunkowała się do niefortunnej zmiany prawa z marca ub. roku. W podpisanym przez prezesa Rady Rafała Malca stanowisku znalazł się apel o zmianę prawa:

Czytaj więcej

Modernizacje roku 2018 - Leśnicy walczą w finale

Na głosy internautów w finale XXIII edycji plebiscytu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. czekają przykłady infrastruktury leśnej. Głos można oddać raz dziennie z jednego adresu IP (komputera). W tym roku o względy publiki w kategorii „obiekty użyteczności publicznej” zabiegają poniższe nadleśnictwa:

Czytaj więcej

Historia - Upamiętnili jeńców wojennych

Polskie lasy skrywają wiele śladów – także tej najtragiczniejszej – przeszłości. Jednym z nich jest nieistniejąca już miejscowość Barkniewko (Barkenbrügge) w Nadleśnictwie Okonek (RDLP w Pile), gdzie od 1941 r. funkcjonował niemiecki obóz jeniecki. Wedle dokumentów przetrzymywano w nim ponad 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Polski projekt doceniony w Brukseli

W Brukseli, w ramach Zielonego Tygodnia (EU Green Week 2019, 13–17 maja), największego wydarzenia ekologicznego w Europie, rozstrzygnięto wyniki konkursów Life Best Project i Life Citizen’s Prize (internetowe głosowanie publiczności). Polski projekt nietoperzowy Life Podkowiec+, realizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, zyskał tytuł najlepszego projektu life „Best life nature project” w kategorii projektów przyrodniczych.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Kolejne stypendia rozdane

Rada Krajowa ZLP w RP kolejny raz sfinansowała stypendia dla uczniów szkół leśnych ostatnich klas. Najlepsi abiturienci otrzymali po 1500 zł. Pomoc dla wyróżniających się maturzystów jest przyznawana od 2015 roku. Łącznie przez pięć ostatnich lat Związek przeznaczył na ten cel 90 tys. zł i nagrodził 142 przyszłych leśników.

Czytaj więcej

Zawody drwali - Mamy rekord Europy!

Wielka determinacja, siła, technika i wytrzymałość – to wszystko musiał zademonstrować podczas zawodów Stihl Timbersports Michał Dubicki, żeby pobić rekord Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna na czas z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Dubicki zachwycił wszystkich, ustanawiając w pierwszej rundzie nowy rekord Europy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji z wynikiem 1:03:26.

Czytaj więcej

Konkurs „Mój Las” - Przyroda oczami młodzieży

Już po raz XXXII Stowarzyszenie Inżynierów, Techników, Leśników i Drzewiarzy oraz Liga Ochrony Przyrody rozdały nagrody w finale ogólnopolskiego konkursu „Mój Las”. Uczestnikami były dzieci w czterech kategoriach wiekowych, zaczynając od grupy uczniów klas I–III, zmagających się z tematem „Moja ulubiona pora roku w lesie”.

Czytaj więcej

Europejski Instytut Leśny - Konkluzja Białowieskiej Inicjatywy Naukowej

Uruchomienie partycypacyjnego procesu konsultacyjnego obejmującego dwie główne spierające się „koalicje” i włączenie doń innych znaczących grup społecznych może pomóc w depolaryzacji debaty i zbudowaniu wzajemnego zaufania. W ten sposób można stworzyć podstawę do wypracowania wspólnej wizji ochrony lasu i zarządzania nim w przyszłości.

Czytaj więcej

Polskie Towarzystwo Leśne - Odkrywali sekrety Natolina

Warszawa skrywa niejedną przyrodniczą tajemnicę, a wśród nich chyba najmniej poznany jest rezerwat „Las Natoliński” – pozostałość dawnego parku w stylu angielskim założonego przez ród Potockich, a dzisiaj także obszar Natura 2000. Harmonijne układy wzajemnie przenikających się form parkowych i naturalnych mogli podziwiać członkowie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy odwiedzili to miejsce 25 kwietnia.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wymieranie gatunków przyspiesza

Międzynarodowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działająca pod auspicjami ONZ, opublikowała raport „Światowe szacunki ekosystemowe”. Praca nad liczącą 1,5 tys. stron publikacją zajęła grupie 145 ekspertów przeszło trzy lata i opiera się o 14 tys. dokumentów naukowych i rządowych, a także o wiedzę ludów tubylczych i lokalnych społeczności.

Czytaj więcej

Wydarzenia sportowe - Leśne szach-mat

W sobotnie przedpołudnie 27 kwietnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku (RDLP w Radomiu) odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenia XXVII Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Udział w nich wzięło 51 zawodników – leśników z całej Polski oraz z Rumunii i Węgier.

Czytaj więcej

Współpraca z LP - Kolejne porozumienie Lasów i Enei

Lasy Państwowe kontynuują owocną współpracę ze spółką energetyczną Enea. Po podpisanym w marcu porozumieniu o montowaniu na słupach energetycznych operatora gniazd dla rybołowów, gdzie LP stanowiły wsparcie merytoryczne, przyszedł czas na „Enea EkoProjekty”. Umowę o współdziałaniu podpisali 7 maja dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i prezes Fundacji Enea Sławomir Krenczyk.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - Wspólne cele ARiMR i LP

Konferencja związana z wdrożeniem nowego programu inwestycji w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów niebędących własnością Skarbu Państwa była okazją do spotkania w Krośnie 10 maja pracowników ARiMR i leśników z Podkarpacia. Rozpoczęto je od krótkiej uroczystości z okazji 25-lecia Agencji – przed jej siedzibą w Krośnie posadzono pamiątkowy dąb.

Czytaj więcej

Szkody łowieckie - Zmiany w szacowaniu

Niedługo czekaliśmy na kolejne zmiany w szacowaniu szkód łowieckich. W myśl zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych wniosek o szacowanie szkody łowieckiej musi zostać złożony przez poszkodowanego w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie trzech dni od momentu jej stwierdzenia.

Czytaj więcej

Działalność społeczna - Leśniczka z „Zielonym czekiem”

Już po raz 26. odbyła się gala wręczenia „Zielonych czeków” – nagród Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyznawanych za działalność proekologiczną na terenie woj. śląskiego.

Czytaj więcej