strona główna

Aktualności

LAS-EXPO punktem zwrotnym dla branży

Zaplanowane na 18–20 marca 2022 roku targi LAS-EXPO w Targach Kielce to nie tylko miejsce, w którym można zakupić maszynę, czy dokonać innej transakcji biznesowej, ale także platforma do spotkań, zdobycia informacji i przygotowania strategii na najbliższe lata. Rola spotkań targowych jest szczególnie istotna w obecnych, trudnych czasach.

Czytaj więcej

Zmiana w ustawach – Nowela w odpowiedzi na skargę KE

14 lutego 2022 r. weszła w życie zmiana ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z 17 listopada 2021 roku. Jest ona reakcją na skargę wniesioną 15 lipca 2021 r. przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE, w której KE zarzucała Polsce m.in, że wprowadzenie w 2016 r. do ustawy o lasach z 1991 r. przepisu art. 14b ust. 3, zgodnie z którym gospodarka leśna prowadzona w oparciu o wymogi dobrej praktyki nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody, stanowi nieprawidłową transpozycję dyrektyw, ponieważ ignoruje przewidziany w nich obowiązek ustanowienia rygorystycznych systemów ochrony gatunków zwierząt oraz obowiązek ochrony dzikiego ptactwa. W istocie takie nowe brzmienie przepisu art. 14b ust. 3 ustawy o lasach wprowadza szerokie odstępstwo od przepisów dyrektyw i kreuje jedynie fikcję prawną co do zgodności z nakazami ochrony gatunków przewidzianymi w art. 12 i 13 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 i 9 dyrektywy ptasiej. Ponadto artykuł 6 ust. 1 dyrektywy siedliskowej i art. 4 ust. 1 dyrektywy ptasiej wymagają przyjęcia środków ochronnych dla konkretnych obszarów. Zastosowanie art. 14b ust. 3 ustawy o lasach oznaczałoby, że w Polsce nie ma już potrzeby przyjmowania i wdrażania środków ochronnych w odniesieniu do tych konkretnych obszarów. Jednak o ile Komisja sama nie wycofa sprawy (a w skardze był także inny niezałatwiony dotąd zarzut), obecna zmiana ustawy nie wpłynie na wyrok TSUE, ponieważ Trybunał ocenia zawsze stan z chwili wydania tzw. uzasadnionej opinii.

Czytaj więcej

Ministerialne spotkanie z Instytutami – Wizja współpracy

Plany i kierunki rozwoju Instytutów Badawczych oraz projekty (technologie) zakwalifikowane do wdrożenia i wsparcia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były tematem spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z przedstawicielami instytutów badawczych. W rozmowach, które odbyły się 16 lutego 2022 r., wzięli udział również wiceministrowie Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio. Głównym celem spotkania z było nakreślenie wizji i kierunków rozwoju Instytutów oraz podkreślenie praktycznego aspektu ich działalności polegającego na wdrażaniu i komercjalizacji realizowanych projektów.

Czytaj więcej

Pierwsze takie studia dla leśników – MBA dla kadry kierowniczej

Zrównoważone i długotrwałe zarządzanie lasami wymaga doświadczonych i skutecznych specjalistów. Aby sprostać temu wyzwaniu poprzez połączenie zaawansowanej wiedzy z obszaru nauk o leśnictwie z umiejętnościami menedżerskimi, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu(UPP) utworzono trzysemestralne studia realizowane w systemie Master of Business of Administration (MBA).

Czytaj więcej

Krajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC – Komunikat o rozwiązaniu Grupy

Forest Srewardship Council (FSC Intenational) zakomunikowało 16 lutego br., że rozwiązuje Grupę Opracowującą Standard FSC dla Polski. 10-osobowa zespół, w skład którego wchodzili trzej przedstawiciele izby ekonomicznej, trzej przedstawiciele izby społecznej, trzej przyrodnicy i zaliczony do Izby Przyrodniczej przedstawiciel Lasów Państwowych, miał opracować nowelizację Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC, co jest konieczne w związku z dokonanymi zmianami ramowych kryteriów i wskaźników międzynarodowych. Grupa pracowała przez cztery lata i odbyła w tym czasie 39 spotkań i 15 dyskusji online, ale ostatecznie nie udało się uzgodnić treści standardu. Przyjęte zasady pracy wymagały do tego konsensusu wszystkich izb (społecznej, ekonomicznej i przyrodniczej).

Czytaj więcej

Stop nielegalnemu handlowi gatunkami – PTOP „Salamandra” ze wsparciem NFOŚiGW

Posiadanie i sprzedaż bez zezwolenia obcych gatunków inwazyjnych (IAS – Invasive Alien Species) są w Polsce zakazane. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, które zajmuje się czynną ochroną gatunków i ekosystemów, otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 285 tys. zł dotacji na realizację projektu mającego zapobiegać niebezpiecznym skutkom sprzedaży w sieci gatunków zagrażających polskiej przyrodzie.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy leśni piszą do premiera – Trudna sytuacja finansowa

Prezesi dwóch związków zrzeszających przedsiębiorców leśnych, Tadeusz Ignaciuk (Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie) i Wojciech Wójtowicz (Polski Związek Pracodawców Leśnych) postanowili poinformować premiera Mateusza Morawieckiego o sytuacji podmiotów wykonujących prace na rzecz Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Europejska Strategia 2030 – Wytyczne opublikowane

Komisja Europejska opublikowała ostateczną wersję dokumentu „Criteria and guidance for protected areas designations” (jest on dostępny na stronie internetowej KE). Wytyczne odnoszą się do celów Europejskiej Strategii Ochrony Różnorodności Biologicznej do 2030, jakimi są: objęcie ochroną prawną do 2030 r. 30% powierzchni lądowej (wraz wodami śródlądowymi) i 30% mórz w UE, z czego 1/3, czyli co najmniej 10% lądu i 10% mórz, ma zostać objęta ochroną ścisłą.

Czytaj więcej

Zalesienia – Będą nowe lasy

Największym hamulcem przy zwiększaniu lesistości Polski jest brak nowych gruntów pod zalesienia (Krajowy Programu Zwiększania Lesistości, opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, zakłada, że do 2050 r. lesistość Polski ma zwiększyć się do 33%, obecnie według GUS osiągnęliśmy poziom 29,6%). Lasy Państwowe rozpoczynają więc ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy, zachęcając wszystkich właścicieli terenów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą ich sprzedaży.

Czytaj więcej

Polskie Towarzystwo Leśne – Leśnicy w powstaniu wielkopolskim

Z okazji 155 rocznicy powstania Towarzystwa Leśnego w Wielkopolsce oraz roku ustanowienia dnia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została wydana publikacja prof. Władysława Chałupki – „Leśnicy w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919. Słownik biograficzny”. Osoby zainteresowane jej nabyciem zachęcamy do składania zamówień drogą mailową: wielkopolski@ptl.pl.

Czytaj więcej

Projekt ustawy o PN – Poznaliśmy szczegóły

2 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji udostępniono projekt ustawy o parkach narodowych, nad którym pracowano co najmniej od 2019 r. – najpierw w Ministerstwie Środowiska, a później w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. O gotowym projekcie ustawy informowało kilka miesięcy temu samo Ministerstwo, ale nie pokazało wówczas żadnych materiałów.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom prosi o wsparcie – 1% dla potrzebujących

W tym roku mija 21 lat od momentu powołania do życia Fundacji Pomoc Leśnikom. W ciągu dwóch dekad ta organizacja zapewniła wsparcie prawie 1150 osobom z całej Polski (pracownikom leśnictwa i członkom ich rodzin) w trudnych sytuacjach zdrowotnych, a także 58 osobom w zdarzeniach losowych, związanych głównie z pożarami domów.

Czytaj więcej

Plan ppoż. dla puszczy – Pomysły i sprzeciwy

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadził konsultacje społeczne dotyczące projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia oraz gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest. Zintegrowany plan jest przygotowywany przez Instytut Ochrony Środowiska (we współpracy z wieloma instytucjami). Jak zapowiadał w styczniu wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, plan ten ma być gotowy w listopadzie 2022 r., potem będzie przekazany do UNESCO w celu jego zatwierdzenia.

Czytaj więcej

Żubry na granicy – Komunikat ministerstwa

Polskie służby graniczne wraz z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego oraz ekspertami specjalizującymi się w ochronie żubrów otrzymały od Białorusi wiadomość o przebywaniu 20 osobników między ogrodzeniami na wschodniej granicy kraju. Polskie służby po weryfikacji terenowej nie potwierdziły tej informacji.

Czytaj więcej

„Choinka od leśników” – Pomoc z RDLP w Szczecinku

Pomysł niesienia pomocy potrzebującym pod nazwą „Choinka od leśników” zrodził się w Nadleśnictwie Sławno zupełnym przypadkiem. Miała to być skromna, cicha akcja, ale jak się okazało, w międzyczasie przybrała zasięg regionalny. Za pośrednictwem RDLP w Szczecinku przyłączyła się do niej większość nadleśnictw z terenu dyrekcji.

Czytaj więcej

Rozporządzenie o rynku unijnym i handlu – Sprzeciw leśnej „Solidarności”

KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” negatywnie zopiniowała Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udostępniania na rynku unijnym oraz wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesieniami i degradacją lasów oraz uchylającego rozporządzenie (UE) nr 995/2010.

Czytaj więcej

Wynagrodzenia w parkach – Ponad 25% w górę

Łączny wzrost wynagrodzeń pracowników parków narodowych wyniesie w 2022 r. ok. 27% – poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska, które odbyło się 4 stycznia.

Czytaj więcej

Strażnicy pod bronią – Nowe wyposażenie Straży Leśnej

– Bardzo doceniam Państwa służbę i wsparcie Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w obliczu kryzysu migracyjnego – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania, w trakcie którego podziękowała leśnikom i pracownikom parków narodowych za pracę na rzecz ochrony polskich granic.

Czytaj więcej

Żywioły w lasach – Co grozi ekosystemom leśnym?

Projekt „Żywioły w lasach” ma na celu edukowanie w zakresie przyczyn i skutków klęsk żywiołowych oraz działań podejmowanych przez leśników w celu zachowania trwałości i ciągłości lasów w Polsce. Głównym jego celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Jest realizowany w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Edukacja ekologiczna” przy ścisłej współpracy z placówkami resortów edukacji i środowiska oraz administracji samorządowej, ze wsparciem przez grupę specjalistów – naukowców i edukatorów – z Instytutu Badawczego Leśnictwa pod kierownictwem Artura Sawickiego.

Czytaj więcej

Jak powiększyć Park Narodowy? – Raport ClientEarth

Polityka Insight (firma analityczno-informacyjna) i organizacja pozarządowa ClientEarth opublikowały wspólnie raport „Polskie Parki Narodowe – dlaczego od 20 lat nie powstał w Polsce park narodowy i jak to zmienić”. Raport rozwija propozycje, jakie ClientEarth zgłaszał w tym zakresie już w 2011 roku.

Czytaj więcej