strona główna

Aktualności

Stowarzyszenie „Polski Recykling” – Projekt ROP w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.

Czytaj więcej

Alicja Florek Studentem Roku – Nagroda im. Prof. Józefa Rivolego

W 2007 r. Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTL postanowił corocznie nagradzać najlepszego studenta Wydziału Leśnego, a od 2021 r. kierunku leśnictwo Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, tytułem „Student roku” oraz nagrodą finansową. Od 2008 r. pełna nazwa tytułu brzmi: „Nagroda i tytuł studenta roku im. Prof. Józefa Rivolego”.

Czytaj więcej

Inwestycje w Lasach Państwowych – Możliwe tylko dla rządu i tylko w wyznaczonym miejscu

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, zakładający czasową możliwość dokonywania zamiany lasów i innych nieruchomości Skarbu Państwa położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz ich okolicach na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej, poinformowało o tym Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Czytaj więcej

155 lat Towarzystwa Leśnego w Wielkopolsce – Początki dziejów Oddziału

Połowa XIX w. przyniosła w Wielkim Księstwie Poznańskim ożywienie w środowiskach leśnych, a niektórzy polscy właściciele ziemscy zaczęli doceniać potrzebę fachowego wykształcenia leśnego dla dobrze prowadzonego gospodarstwa leśnego. W 1861 r. zawiązało się Centralne Towarzystwo Gospodarcze na W. Ks. Poznańskie z trzema Wydziałami: Ogólnym, Rolnym i Chowu inwentarza, przedłużały się natomiast starania o utworzenie Wydziału Leśnego tegoż Towarzystwa. Dopiero 27 listopada 1866 r., głównie z inicjatywy prezesa Głównego Zarządu CTG Hipolita Cegielskiego i Hipolita Trąmpczyńskiego, postanowiono zaprosić „specyalistów, to jest urzędników leśnych”, do utworzenia Wydziału Leśnego przy Centralnym Towarzystwie Gospodarczym. Zebranie założycielskie Wydziału odbyło się 20 grudnia 1866 r. w sali Bazaru Poznańskiego, a jego prezesem został Hipolit Trąmpczyński, który swą krótką mowę zakończył słowami: Niech Towarzystwo nasze wzmaga się i rośnie jak ów dąb wiekami niespożyty, który gwałtownym prądom wiatrów zachodnich i północnych silnie się opiera, coraz mocniejsze w rodzimą ziemię zapuszczając korzenie i corocznie koronę swą zdobi zielonymi latoroślami.

Czytaj więcej

Łowiectwo w Polsce okiem rolnika – Konieczna natychmiastowa reforma

– Bez reformy łowiectwa w Polsce nie uda się opanować szerzącego się afrykańskiego pomoru świń (ASF) – mówił na briefingu przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Jego organizacja wnioskuje o odwołanie Łowczego Krajowego. Izdebski poinformował, że powodem zwołania briefingu są protesty rolników w związku z kolejną falą ASF. Jego zdaniem przyczyną szerzenia się tej choro-by świń jest „mafijno-esbecki system gospodarki łowieckiej”, który powstał w latach 50., jeszcze za czasów rządów Bolesława Bieruta.

Czytaj więcej

STIHL Timbersports 2021 – Dwa nowe rekordy, jeden stary mistrz

Na starcie tegorocznych XVIII Mistrzostw Polski STIHL Timbersports zameldowało się 10 zawodników na czele z najbardziej utytułowanymi Michałem Dubickim i Arkadiuszem Drozdkiem.

Czytaj więcej

Zielone miasto Europy – Warto sadzić drzewa

W tym roku w 13 krajach UE ruszyła kampania „More Green Cities for Europe”, czyli „Zielone Miasto Europy”, która finansowana jest z funduszy unijnych i potrwa 3 lata. Jej cel to zwiększenie wykorzystania roślin w przestrzeniach zurbanizowanych – dla dobra społeczności, środowiska, klimatu, a także na rzecz rozwoju gospodarczego aglomeracji. Na poziomie wspólnotowym zieloną branżę reprezentuje w tym projekcie Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (ENA), a w naszym kraju przedsięwzięcie realizuje Związek Szkółkarzy Polskich – organizacja, która zyskała rangę tutejszego eksperta w dziedzinie zieleni i związanych z nią zagadnień.

Czytaj więcej

Informacje dla zaproszonych gości - Dojazd na 100-lecie "Lasu Polskiego"

Drodzy zaproszeni na nasz jubileusz goście! Oto garść informacji, które mogą się Wam przydać już na miejscu w Warszawie - czyli miejsca parkingowe oraz dojazd środkami komunikacji miejskiej.    

Czytaj więcej

Informacja dla zaproszonych gości - Agenda konferencji z okazji 100-lecia "Lasu Polskiego"

Już we środę 22 września w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbędzie się uroczysta konferencja z okazji 100-lecia "Lasu Polskiego". Poniżej, dla zaproszonych gości, prezentujemy agendę konferencji. 

Czytaj więcej

Leśnictwo w UE – Problemy nie pozostaną bez rozwiązania

14 lipca 2021 r. wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się z zastępcą stałego przedstawiciela RP przy UE Arkadiuszem Plucińskim oraz z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego. Głównymi tematami spotkania były: przyszła strategia leśna oraz aktualne kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.

Czytaj więcej

Gradobicie w Leżajsku – Las pełen zniszczeń

Czerwiec to nie tylko miesiąc upałów, ale także silnych burz, którym czasem towarzyszy potężne gradobicie. Bywa ono wyjątkowo szkodliwe dla roślin, w tym drzew, którym niszczy liście, powodując ich obumieranie. Takie sytuacje miały miejsce od 24 do 26 czerwca w Nadl. Leżajsk (RDLP w Krośnie). Silne burze z ulewnymi deszczami i gradobiciem spowodowały szkody w drzewostanach w leśnictwach Brzóza i Marynin na pow. ponad 800 ha. Gradowe kule miały średnicę ok. 5 cm. Całkowitemu zniszczeniu uległa również spora liczba sadzonek na szkółkach. Poobijane igliwie, liście oraz gałęzie zalegały na drogach w ogromnych ilościach, ale rzeczywisty rozmiar strat będzie można oszacować dopiero w najbliższej przyszłości.

Czytaj więcej

Nowa Rada przy Prezydencie – RP Eksperci od środowiska

Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju to zespół ekspercki pełniący funkcję konsultacyjno-doradczą przy Prezydencie RP. Przygotowywać będzie m.in. opinie, ekspertyzy i analizy sytuacji w kwestiach kluczowych z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw. W skład Rady weszło 28 członków, m.in. Bogdan Brzeziecki, Jacek Hilszczański, Janusz Sowa i wiceminister Małgorzata Golińska. Zgodnie z życzeniem prezydenta Dudy jednym z członków rady został przedstawiciel Młodzieżowej Rady Klimatycznej – jej przewodnicząca, Katarzyna Smętek.

Czytaj więcej

Dolina Chochołowska – Wielka wycinka w prywatnych lasach

Jak informuje jeden z ogólnopolskich dzienników, mimo planów związanych z wykupem przez Skarb Państwa prywatnych gruntów znajdujących się w Doli-nie Chochołowskiej i włączenia ich do TPN, szanse na takie działania są na razie marne. Winne temu są polityka i… góralski temperament. Całe zamieszanie związane z tym obszarem wywołała wycinka, jaka odbywa się tam obecnie na niespotykaną dotąd skalę.

Czytaj więcej

Konsultacje FSC – Krajowy Standard Gospodarki Leśnej

1 lipca FSC International rozpoczęło konsultacje publiczne drugiego projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski, potrwają one do 31 sierpnia 2021 r. (więcej informacji na: www.fsc.pl). Przypomnijmy, że proces rewizji KSGL FSC dla Polski rozpoczął się w styczniu 2018 r. od powołania przez FSC tzw. Grupy Opracowującej Standard. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych grup interesariuszy podzieleni na trzy równoważne izby: przyrodniczą, społeczną i ekonomiczną. Grupa podejmuje decyzje na drodze konsensusu rozumianego jako „powszechna zgoda co do uznania propozycji przy braku trwałego sprzeciwu wobec niej”.

Czytaj więcej

Poręba posprzątana – Ochotnicy na wojnie ze śmieciami

Coraz częściej z inicjatywą sprzątania lasów występują mieszkańcy. Taka obywatelska akcja miała miejsce na początku czerwca, kiedy to przy pięknej pogodzie 12 miłośników przyrody sprzątało fragment lasu na Kierszuli. Inicjatorem wydarzenia był Janusz Bargieła z Poręby. Większość osób biorących udział w sprzątaniu to lokalni mieszkańcy, choć pojawili się także goście z okolicy. Zanim jednak doszło do sprzątania, inicjator akcji wystąpił do Nadl. Siewierz (RDLP w Katowicach) o zgodę na jej przeprowadzenie. Nadleśnictwo oficjalnie udzieliło takiej zgody, chwaląc cenną inicjatywę. Do nadzoru nad przebiegiem sprzątania lasu został wytypowany leśniczy Andrzej Korkus, który po kilku dniach wskazał miejsce do sprzątania. – Przekazano nam plastikowe worki z logo nadleśnictwa, rękawice ochronne i wodę mineralną. Łącznie udało się zebrać ok. 18 worków śmieci, głównie plastików i szkła – mówił organizator.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Miliczu – Restytucja patrona szkoły

Kiedy w maju 1978 r. Technikum Leśne w Miliczu otrzymało swego patrona – prof. Władysława Jedlińskiego, nikt nie spodziewał się, że akt uroczystego nadania jego imienia zostanie kiedyś… powtórzony. TL w Miliczu zostało powołane do funkcjonowania w 1963 r., ale już wcześniej w tym miejscu odbywało się niejako kształcenie przyszłych kadr leśnych. Jednak pierwszy rocznik absolwentów TL opuścił mury szkoły dopiero w latach 60., by w dalszym ciągu, mimo upływu lat, nie tylko o szkole pamiętać, ale także ją wspierać. A czyż są lepsze ku temu momenty niż uroczyste przywrócenie patrona?

Czytaj więcej

Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic

Trwa „Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic”, na który zapraszają Powiat Lubaczowski, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. To wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego poznawania uroków Roztocza.

Czytaj więcej

Tenisiści stołowi w natarciu – XXIII Mistrzostwa Leśników RDLP w Szczecinku

Czasy pandemii nie sprzyjały organizacji jakichkolwiek imprez, w tym także zawodów sportowych, szczególnie w tak newralgicznej (jeśli chodzi o możliwość rozgrywek „pod chmurką”) dyscyplinie, jaką jest tenis stołowy. Jednak dzięki determinacji organizatorów, pod wodzą niezastąpionego w tej kwestii Zbigniewa Kuszlewicza, w końcu udało się zorganizować dwukrotnie przekładaną rywalizację. A wzięło w niej udział aż 59 zawodników!

Czytaj więcej

Budownictwo drewniane – Przyszłość, przewidywania i oczekiwania

Warszawski oddział PTL wraz z RDLP w Warszawie i przy współudziale czasopisma „Przemysł Drzewny” postanowił podjąć próbę wskazania w wersji online, jak wygląda przyszłość budownictwa drewnianego. Na konferencji zorganizowanej w maju specjaliści w zakresie przyszłości surowca drzewnego w tzw. budowlance rozprawiali o tym, jak obecnie wygląda kwestia jego wykorzystywania oraz jak może ona wyglądać w niedalekiej (lub nieco dalszej) przyszłości.

Czytaj więcej

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna – Stanowisko w sprawie strategii

O unijnej strategii bioróżnorodności i przewidywanych trudnościach w dotychczasowym funkcjonowaniu lasów pisaliśmy już kilkakrotnie. Swój głos w tej sprawie zabrał także KNLiTD PAN zrzeszający przedstawicieli nauk leśnych. Popierają oni potrzebę ochrony ekosystemów leśnych oraz podjęcie pilnych działań zmierzających do ograniczenia wszelkich czynników powodujących ich degradację oraz wpływających negatywnie na bioróżnorodność i klimat. Jednakże sposób, w jaki ma to być uczynione, wzbudza naukowe wątpliwości. Uważamy, że działania podejmowane w celu ochrony bioróżnorodności wymagają współpracy i konsensusu, zarówno naukowego, jak i społecznego – czytamy w stanowisku.

Czytaj więcej