Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”

14 maja 2018 13:55 2018 Wersja do druku

Ponad 130 filmów z różnych krańców świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który rozpocznie się w Nowogardzie 17 maja. 38 najlepszych obrazów będzie walczyć o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Grand Prix festiwalu. Na ekranie wyświetlone zostaną produkcje m.in. z Australii, Francji, Kanady, Chile, Polski i Finlandii.


Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja.

Osiem dni festiwalu, wypełnionych będzie projekcjami 38 najlepszych filmów o tematyce ekologicznej z różnych zakątków świata. Pojawią się opowieści m.in. z Australii, Turcji, Argentyny, Kanady, Francji, Chile, Rumunii , USA a także produkcje polskich twórców. Historie te przybiorą różne formy: dokumentalne i fabularyzowane, będzie miejsce na przepiękne zdjęcia z przyrodniczych planów, a także animacje. W dniach od 17 do 19 maja zaprezentowane zostaną wszystkie filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, które przeszły oficjalną selekcję:

·Lasy trójmiejskie reż. Tadeusz Baraniecki 18:01 Polska,

·Zostaw Ją! reż. Rudolf Robak 28:08 Polska,

·12 Miesięcy Słońca reż. Michał Barański 12:56 Polska,

·Aghanashini reż. Ashwini Kumar Bhat 41: 17 Indie,

·Pomorskie Mokradła reż. Andrzej Mielczarek 28:00 Polska,

·Blue tomorrow reż. Numan Ayaz 14:53 Turcja,

·Być eko. Zielone lekcje reż. Monika Grzybowska 20:28 Polska,

·Change reż. Isaac Kerlow 5:15 Meksyk,

·Flying with the Crow reż. Hieronim Januszyk 8:04 Polska,

·Charles the Tree reż. Morgan Miller 5:36 USA,

·Keeper of the Creek reż. Dan Goldes 5:37 USA,

·The Reindeer belong to the Wind reż. Päivi Kapiainen-Heiskanen 39:00 Finlandia,

·Where are the Stars? reż. Muhammad Asif Islam 3:29 USA,

·Zenek i wilk reż. Aleksandra Rek 12:00 Polska,

·Nature of Brasov reż. Cosmin Dumitrache 25:16 Rumunia,

·Teddy Roosevelt and fracking reż. Pamela Falkenberg 29:59 USA,

·The Wormwood Star reż. Adelina Borets 14:22 Polska,

·La Boquilla, My Paradise reż. Daniel Holguin 20:00 USA,

·Lullaby for A Mother And Child reż. Emma Lorie 7:29 Australia,

·The fight for the Arctic reż. Andreas Ewels 26:20 Niemcy,

·Marked reż. Jovan Dopudj 10:47 Serbia,

·Once upon a time – The savannah reż. Robert Henno 26:26 Belgia,

·Timbo reż. Fifth Season 8:53 Wielka Brytania,

·Poznaj swoich sąsiadów reż. Michał Madziara 5:51 Polska,

·The ashes of water reż. Antonia Perello 16:38 Wielka Brytania,

·Z nurtem życia reż. Krzysztof Sarapata, Tomasz Kotaś 52:04 Polska,

·Trzask reż. Karina Gomółka 2:02 Polska,

·Meet Peter reż. Gemma Duncan 14:14 Nowa Zelandia,

·Movements reż. Daniela Uhrova 42:00 Czechy,

·Last remains reż. Pierre-Yves Touzot 13:21 Francja,

·Dogbin reż. Atoosa Ghaffari 5:30 Iran,

·The Autumn of the Ceibo Tree reż. Kino Rebelde 9:14 Hiszpania,

·Kamchatka Bears. Life Begins reż. Ekaterina Rusakovich 52:35 Rosja,

·Shinrin- Yoku (forest bathing) reż. Jim Wilmer 6:05 USA,

·Skąd i dokąd reż. Marcin Wołkowicz 28:59 Polska,

·The Big City reż. Evan Luchkow 7:00 Kanada,

·Overnight Rebirth reż. Pierre-Yves Touzot 20:04 Francja,

·Nielot duży reż. Nadia Szymańska 6:26 Polska.

Filmy oceni jury, w składzie:Marek Piotrowicz – reżyser, scenarzysta i operator filmów przyrodniczych z 25-letnim doświadczeniem, filmem „Księga” w 2010 wywalczył Grand Prix Ekofilmu,Mateusz Żegliński – producent filmowy tworzący obrazy na pograniczu dokumentu i fabuły, laureat konkursów i festiwali, stypendysta m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sobala – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Krzysztof Kuźnicki – filmowiec, prezes Stowarzyszenia Kamera, autor „Lastadia Story” (2017), „Artkadiusz” (2016), czy „Mój pierwszy raz” (2016), oraz Grzegorz Fedorowski - związany z Redakcją Literacką i Artystyczną Polskiego Radia i oddziałem szczecińskim Telewizji Polskiej, twórca filmów dokumentalnych, reportaży i programów publicystycznych, autor telewizyjnych cykli programowych - m.in. „Pomerania Ethnica”, „Burze w Kulturze”, „Pomniki Naszych Czasów” i „Klub Młodych Dokumentalistów”.

Zdobywca Grand Prix otrzyma puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nagrody dla zwycięskich filmów ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Nowogard, Celowy Związek Gmin R-XXI, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Otwarte pokazy filmów nagrodzonych podczas XV Ogólnopolskiego i XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” zaplanowane są na niedzielę, 20 maja.

W piątek i sobotę odbędą się dodatkowe pokazy filmów pozakonkursowych. Pierwszy to „Królestwo” - niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką, drugi „Czerwony żółw” to piękna i cicha animacja, opowiadająca historię rozbitka, który odkrywa tajemnice magicznej wyspy.Kolejne dni – od 21 do 24 maja - poświęcone są dzieciom i młodzieży z przedszkoli i szkół, które zobaczą zwycięskie produkcje i zostaną wprowadzone w meandry ekologii i filmoznawstwa.

Przez cały okres trwania Ekofilmu, w foyer NDK, prezentowana będzie wystawa „Żywioły” Marzeny Marcinkiewicz. Artystka od lat związana jest z Nowogardzkim Domem Kultury, a od dzieciństwa z fotografią. Jej prace to nostalgiczny reportaż przemijania, zamykający w kadrach życie, przyrodę, zachody słońca. Każdy najdrobniejszy szczegół - listowie na wietrze, czy chropowatość kory drzew -przywołuje emocje i pozwala na chwilę bliskości z naturą. „Żywioły” będzie można podziwiać do 6 czerwca 2018 r.

W weekend przed oficjalnym otwarciem festiwalu – 12 i 13 maja – w Nowogardzkim Domu Kultury publiczność miała szansę zobaczyć wybrane obrazy filmowe, które zdobyły nagrody podczas ostatniej edycji Ekofilmu. W sobotę zaprezentowane zostały: „Woods” – zdobywca Grand Prix, w reżyserii litewskiego twórcy – Ignasa Meilunasa, „Choice” Macieja Puczyńskiego traktujący o wolności i życiu człowieka w symbiozie z naturą, oraz „Koniec spania” – impresja Ryszarda Ferenca ukazująca relacje między owadami żyjącymi w jednym środowisku. Niedziela upłynęła pod znakiem troski o pszczoły, których aktualna sytuacja przedstawiona została poprzez film Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”.

Ekofilm to również wydarzenia w przedszkolach i szkołach, które – tradycyjnie już – biorą udział w ekologicznym Współzawodnictwie Placówek Oświatowych. Przedsięwzięcia organizowane w ramach eko-akcji mają różnorodny charakter: od turniejów sportowych i konkursów literackich, poprzez fotograficzne, plastyczne, językowe - do tych związanych z wiedzą o środowisku. Odbywają się również apele, wycieczki i eko-lekcje. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy organizowane przez Nadleśnictwo Nowogard oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tak właśnie wygląda maj w Nowogardzie – nawet najmłodsi nie są zieloni w temacie ekologii, ich umiejętności i wiedza są wciąż poszerzane - w trosce o Naturę, wspólne dobro.

Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 - 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawują: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Nadleśnictwo Nowogard, Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Szczecin, dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”, portal Ekologia.pl, portal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”,Fundacja 4PressMedia, portal informacyjny wNowogardzie.pl, Gazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

* na uroczyste rozpoczęcie i galę wręczenia nagród obowiązują zaproszenia imienne

 

www.ndk.pl

www.facebook.com/EkofilmFestival

www.facebook.com/nowogardzki.dk