"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"

23 sierpnia 2017 15:04 2017 Wersja do druku

"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"
Wyd. Borium na zlecenie RDLP w Toruniu 2017
 
Co roku zalewa nas potok folderów promujących nadleśnictwa, LKP-y czy regionalne dyrekcje. Wszystkie kolorowe, błyszczące i nierzadko bardzo do siebie podobne. I oto pojawiają się dwa prospekty wydane przez RDLP w Toruniu, które błyszczą niczym najjaśniejsza gwiazda, ale nie dosłownie – bo wydrukowano je nietypowo na matowym kredowym papierze.

Folder „Łowieckie emocje” prezentuje kwatery myśliwskie na terenie dyrekcji (OHZ-ety w: Brodnicy, Dąbrowie, Lutówku, Runowie, Różannej, Tucholi i Zamrzenicy). Genialny w swej prostocie– choć wydany w języku polskim, doskonale zrozumie go także obcokrajowiec. Każdy obiekt oznaczono prostymi graficznymi symbolami – na co można w danym miejscu zapolować, czy możemy liczyć na wyżywienie, jakie atrakcje oferuje okolica (zabytki, sport). Każdy OHZ-et został krótko opisany, podano jego powierzchnię, lokalizacje GPS i potencjał łowiecki. Przy wszystkich znalazły się też zdjęcia medalowych okazów trofeów. Nic tylko wyruszać na polowanie do toruńskich lasów.

A nieprzekonanych do łowiectwa ma zachęcić do refleksji broszura „Na właściwym tropie”. To dopiero mocne uderzenie. Już na pierwszych stronach pojawia się zestawienie hodowli trzody chlewnej z dziko żyjącymi dzikami. Poza zdjęciami zaskakuje też tekst: Współczesny człowiek udaje, że śmierci nie ma. Ukrył ją w zimnych murach ubojni. Na co dzień widzi tylko porcje mięsa zapakowane w folię. Nieczęsto folder reklamowy zawiera takie (prawdziwe) stwierdzenia. Folder spina klamra łącząca pradzieje, kiedy to nasi przodkowie polowali, by przeżyć, z niepewną przyszłością łowiectwa. Bo kto wie, jakiego wyboru dokonają nasi potomni?

Nie sposób nie skomentować zdjęć w folderach (ciekawe, jak zwykły, matowy papier potrafi wydobyć ich głębię). Ich autorem jest m.in. fotografujący dla „Lasu Polskiego” Daniel Klawczyński. Wyłania się z nich pasja, jaką myśliwi darzą polowanie.

UZ