Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports 2017 - Srebrni Polacy!

13 lutego 2018 14:08 2018 Wersja do druku

W norweskim Lillehammer po raz pierwszy w historii Polacy wywalczyli wicemistrzostwo świata w sportowym cięciu drewna podczas Mistrzostw Świata Stihl Timbersports 2017. Dokonało tego trzech zawodników: Arkadiusz Drozdek – aktualny mistrz Polski i kapitan drużyny, Jacek Groenwald i Krystian Kaczmarek. Mimo niepełnego składu (pozostałe liczyły od czterech do pięciu bądź sześciu zawodników) Polacy ulegli w finale tylko grupie z Nowej Zelandii.

Trzecie miejsce zajęli drwale z Australii. W dwudniowych zawodach wzięły udział reprezentacje 22 krajów. – Mimo ogromu pracy, jaki włożyliśmy w przygotowania, tak wielki sukces jest dla nas niemałym zaskoczeniem. Naszymi przeciwnikami byli najlepsi z najlepszych. Teraz wiemy, że stać nas na bardzo wiele i w przyszłych latach będziemy starali się osiągać jeszcze lepsze wyniki – mówił Arkadiusz Drozdek.


Rozegrano też zawody indywidualne, w których Drozdek zajął siódme miejsce (na 12 zawodników). Solowym mistrzem świata został ponownie Jason Wynyard z Nowej Zelandii.

Zawodnikom podczas konkurencji m.in. underhand chop (jak najszybsze przerąbanie kłody, na której stoi zawodnik), single buck (odcięcie krążka drewna olbrzymią piłą ręczną) oraz standing block chop (ścięcie pionowej kłody o średnicy 30 cm) kibicowało ponad 2,5 tys. widzów w sportowej arenie Hakons Hall i tysiące śledzących zawody on-line.

W Polsce zawody Stihl Timbersports odbywają się od 2003 roku. W 2015 r. byliśmy gospodarzem Mistrzostw Świata Stihl Timbersports, konkurencje rozegrano wówczas w Poznaniu. 

UZ