Nadleśnictwo Browsk - "Inka" wróciła do domu
11 czerwca w Gruszkach k. Narewki (teren Nadleśnictwa Browsk) odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Jego głównym fundatorem są Lasy Państwowe, w których dziewczyna pracowała podczas wojny.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. leśnicy z całej Polski na czele z dyrektorem generalnym LP Konradem Tomaszewskim, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, kompania honorowa Wojska Polskiego, młodzi uczestnicy trwającego w tych dniach Ekologicznego Forum Młodzieży oraz okoliczni mieszkańcy. Obecna była także rodzina „Inki” i jej towarzysze broni.
W okolicach Gruszek Danuta Siedzikówna spędziła pierwsze lata swojego życia. – To chyba najlepsze miejsce na pomnik upamiętniający i przypominający kolejnym pokoleniom, gdzie jest serce „Inki” i jej rodziny – mówiła Anna Tertel, wnuczka siostry Danuty Siedzikówny. – Była bardzo młodą, piękną i odważną dziewczyną – wspominał swą koleżankę z oddziału Józef Rusak. – Znała mnóstwo tajemnic naszego oddziału. Pamiętam, jak mówiła: „Józek, ja nigdy nie zdradzę. Zginę, ale nie zdradzę”. Dotrzymała słowa – pomimo przesłuchań tajemnic nie zdradziła.
– To prawda, „Inka” zachowała się jak trzeba – mówił minister środowiska Jan Szyszko. Podkreślił, że była to zasługa rodziców łączniczki, którzy ją ukształtowali. Zaznaczył, że Danuta Siedzikówna jest dla polskiego leśnictwa postacią-symbolem, bo wywodziła się z rodziny leśnej. Leśnikiem był jej ojciec. Zginęła, bo była – jak dodał minister – wierna tradycjom rodzinnym. – A te tradycje rodzinne, leśne, to wielki patriotyzm. Dzisiejszy dzień można streścić bardzo krótko: „Inka” wróciła tu, do siebie, do domu – mówił.
Fot. K. Sobolewski (2) |
Pomnik „Inki” stanął w zrewitalizowanym parku przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk. Ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz DGLP i organizator uroczystości, podkreślił, że leśnikom zależało na przedstawieniu „Inki” jako młodej kobiety w działaniu. Projekt pomnika przygotował Marek Maślaniec z Krakowa, zaś projektantem cokołu i otoczenia oraz opiekunem artystycznym był prof. Andrzej Strumiłło.
Uroczystości poprzedziła msza św., której przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Oprawę muzyczną zapewnił patriotyczny występ formacji muzycznej „Panny Wyklęte” Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers.
Małgorzata Kołodziejczyk