Żubry w Polsce - Przesiedleńcy do Bułgarii

22 lutego 2017 13:14 2017 Wersja do druku

Kampania przeciw odstrzałowi redukcyjnemu żubrów rozwija się. Jej inicjatorzy proponują, by zamiast strzelać, symbol polskiej ochrony przyrody przesiedlać. Dokąd?


Kiedy w październiku ub. roku minister środowiska Jan Szyszko podczas Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (ENVI) w Luksemburgu zaproponował ministrom środowiska państw członkowskich pomoc w odtwarzaniu siedlisk i gatunków zwierząt, które tam wyginęły (np. żubra), niewiele chyba osób sądziło, że pomysł chwyci. – Na Polskę należy spojrzeć jako na kraj, który ma ogromne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, jako kraj, który odtworzył populację żubra. Polska jest nie tylko gotowa przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową – mówił wówczas minister Szyszko.

Naszymi żubrami i receptą na utrzymanie populacji zainteresowali się Bułgarzy. W piśmie skierowanym do resortu środowiska Bułgaria wyraziła zainteresowanie przygarnięciem sześciu osobników (trzy samice, trzy samce) z Puszczy Białowieskiej. Szczegóły, jaki udział miałaby w tym mieć Polska, nie są na razie znane.

W Bułgarii żyje ok. 40 żubrów. Pierwsze sprowadzano w latach 60. XX w. do północnej części kraju. Bułgarzy postanowili jednak wprowadzić żubry na południu, w górski masyw Rodopów. W październiku 2013 r. przywieziono tam pięć osobników z Niemiec. Trzy padły, ale ocalała para dochowała się potomstwa. Po okresie aklimatyzacji zwierzęta bytują na otwartym terenie i prawdopodobnie do nich dołączą zwierzęta z Polski.

Wg znawców żubrzej natury oddawanie osobników zainteresowanym odtworzeniem populacji krajom UE mogłoby rozwiązać problem przegęszczenia niektórych polskich stad. Inni z kolei obawiają się, jak zwierzęta poradzą sobie w cieplejszych regionach Europy.

UZ