Światowe Dni Młodzieży - Zaangażowani leśnicy

5 września 2016 11:08 2016 Wersja do druku

Światowe Dni Młodzieży przyciągnęły do Polski setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Kilka dni przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem spędzili oni w różnych regionach Polski. Także leśnicy otworzyli przed nimi gościnne progi i wspierali ich podczas kulminacji krakowskiego święta młodzieży.


Odwiedzając nadleśnictwa, pielgrzymi nie tylko odpoczywali, ale też zapoznawali się z polską przyrodą i pracą leśników. Wspierali ich m.in. leśnicy z RDLP w Olsztynie w Nadleśnictwie Kudypy. Zadbali, bymłodzież w drodze z Olsztyna do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie mogła odpocząć i posilić się w połowie trasy liczącej przeszło 20km.

Grupę pielgrzymów przyjęło także np. Nadleśnictwo Płytnica z RDLP w Pile. Tam udali się oni na wyprawę śladami Jana Pawła II. Poza odpoczynkiem i posiłkiem zorganizowano zajęcia edukacyjne. Część pielgrzymów ze Szwajcarii okazała się być leśnikami, spotkanie było więc okazją do wymiany doświadczeń.


Fot. A. Święch

Na Podkarpaciu leśnicy przywitali pielgrzymów m.in. w Nadleśnictwie Tuszyma (na zdjęciach). Tam wędrowcy zapoznali się z wystawą pszczelo-zielarską projektu „Zdrowie z lasu”. Obejrzeli też stado koników polskich i szkółkę leśną w Przecławiu. Posiłek wyzwolił w nich moc energii do śpiewów religijnych pieśni.

Również Ministerstwo Środowiska włączyło się w organizację ŚDM. Resort przygotował książkę prezentującą walory polskiej przyrody – publikację „Cud natury”.

Chcemy pokazać pielgrzymom Polskę jako kraj o pięknych i unikatowych zasobach przyrodniczych. Przygotowaliśmy „Cud natury”, żeby młodzież odwiedzająca nasz kraj mogła dowiedzieć się jak najwięcej o naszej przyrodzie i historii – mówił minister środowiska Jan Szyszko.


                                                                   Fot. A. Święch

„Cud natury – dar spotkania” wydano w 10tys. egzemplarzy. Książka jest bogata w fotografie polskiej przyrody. Uzupełniono ją o cytaty Jana Pawła II dotyczące natury. Jak podkreśla resort, wydrukowano ją na papierze z recyklingu. Wewnątrz dostępne są tłumaczenia na język angielski i hiszpański. 80-stronicową książkę można pobrać ze strony interenetowej resortu środowiska (.pdf).

Resort współorganizował też konferencję „Ekologia integralna. Laudato Si’ – Młodzi bohaterami zmian” (25 lipca w Krakowie). Na kanwie encykliki papieża Franciszka dyskutowano o zmianach klimatycznych, bioróżnorodność i wykorzystywaniu zasobów naturalnych.

Przy okazji ŚDM w Krakowie w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” posadzono Las Miłosierdzia. Trafiły doń sadzonki cisów przygotowane przez małopolskich leśników a wyhodowane z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Drzewka sadzili m.in. premier Beata Szydło i kardynał Stanisław Dziwisz.

UZ