Nadleśnictwo Łuków - Rezerwat w obiektywie

27 grudnia 2012 07:48 2012 Wersja do druku

W sali Urzędu Gminy ¸uków odbyło się (29 listopada) otwarcie poplenerowej wystawy fotografii „Tajemnicze – Bliskie – Nieznane”. To już czwarty plener i wystawa dokumentująca dokonania pasjonatów fotografii, którzy postanowili uwiecznić piękno rezerwatu Jata znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Łuków. W plenerach wzięło w sumie udział 26 osób – fotografów, leśników, nauczycieli, urzędników, którzy postanowili odkryć nieznane oblicza Jaty.

Inicjatorzy tego pomysłu to Robert Wysokiński, Paweł Przeździak i Krzysztof Fornal.
Wystawę patronatem objęli:
nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak oraz Łukowskie Stowarzyszenie Razem dla Przyszłości. Na otwarcie przybyli leśnicy z nadleśnictw: Łuków, Ostrów Mazowiecka, Międzyrzec Podlaski oraz z RDLP w Warszawie. Wszyscy fotografowie otrzymali od wójta podziękowania i dyplomy.
Dlaczego ich wybór padł akurat na ten rezerwat? Pod względem
długości istnienia ustępuje on tylko Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Powstał 21 marca 1933 r. z inicjatywy prof. Władysława
Szafera. Jego
osobliwością są wspaniałe bory jodłowe z udziałem świerka i sosny. Drzewostan buduje 14 gatunków (jodła, sosna, świerk, grab, jawor, dąb, olcha, brzoza, lipa i inne) w wieku 120–180 lat, ale zdarzają się okazy ok. 250-letnie.
Rezerwat to nie tylko wspaniała przyroda, ale i pomniki historyczne. To tu, po upadku powstania styczniowego, ukrywał się ks. Brzóska. W latach 1942–45 na tym terenie znajdowały się trzy obozy partyzanckie (AK, NSZ i radziecki) nigdy nie
zdobyte przez okupanta.

Tekst i zdjęcie: Karolina Barc