Interpelacje poselskie - Jak z tą prywatyzacją?

11 października 2012 07:51 2012 Wersja do druku

W ostatnich miesiącach posypały się poselskie interpelacje dotyczące Lasów Państwowych. Deputowani martwią się nie tylko pomysłami dotyczącymi zmian organizacyjnych i zasad opodatkowania PGL LP, ale także prywatyzacją.

Od początku czerwca aż sześciu posłów PiS zadało pytania ministrowi środowiska.
Zaczęła Anna Fotyga, b. minister spraw zagranicznych, którą zaniepokoił pomysł opodatkowania LP podatkiem CIT (w nieco szerszej formie niż dotychczas). Przyrównała to do pomysłu włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, zakładając, że w ten sposób wykonany zostanie pierwszy krok do uzyskania przez Lasy Państwowe osobowości prawnej.
Poseł Zbigniew Chmielowiec w połowie lipca do powyższych zagadnień dołączył pytania o prywatyzację LP (chodziło o podaną przez PAP informację o sprzedaży 36 tys. ha niewielkich kompleksów leśnych). – To kolejny niedopuszczalny pomysł rządu w poszukiwaniu pieniędzy – pisał poseł zasiadający w komisji środowiskowej sejmu, zajmującej się m.in. leśnictwem. Martwił się jednocześnie: – Należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do oddania lasów w ręce prywatne, bo właściciele mogą poczuć się pewnie i wyznaczyć opłaty za wstęp do lasu.
Później troje deputowanych złożyło interpelacje o jednakowo brzmiącym tytule – „w sprawie planów prywatyzacji PGL Lasy Państwowe”. Jako pierwsza Jadwiga Wiśniewska, która też nawiązała do planów sprzedaży 36 tys. ha i wydarzeń roku 2010. – Teraz koalicja rządząca chce sprzedać kolejne dobra narodowe, zapominając, że Lasy Państwowe są gwarancją ekologicznego bezpieczeństwa i jedną z ostatnich polskich własności.
Posłanka uderzyła w wysokie tony, pisząc o antypolskich działaniach rządu i jego planach dekompozycji państwa polskiego, czym miała by być sprzedaż 0,5% lasów będących w zarządzie PGL LP.
Nie czekając odpowiedzi, z interpelacją zwrócił się też poseł Bogdan Rzońca: – W mediach pojawiają się informacje, że jednym z wariantów rozpatrywanych przez ministerstwo jest prywatyzacja części Lasów Państwowych.
Treści zapytań trzeciej posłanki, Marzeny Machałek, jeszcze nie znamy. Wpłynęły jako ostatnie 7 września.
Podobne problemy nurtowały posła Jana Warzechę, który w lipcu pytał o zgodność z interesem narodowym planów zasilenia budżetu środkami z LP i opodatkowania dochodów z drewna CIT.
Ministerstwo Środowiska konsekwentnie odpowiada: Nie planuje się jakichkolwiek zmian idących w kierunku sprzedaży gruntów leśnych. Planowane jest objęcie PGL Lasy Państwowe powszechnie obowiązującym podatkiem dochodowym – CIT.

RaZ