Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2008

Informacje | 4

Nowy dyrektor IBL; Orzechy ministra; Przedsmak leśnej praktyki; Leśnicy pomagają uczniom zazielenić Sulęcin; Fundacja pomaga i sama prosi o wsparcie; Zaczęło się od Lasu Polskiego

Jasełka na dwa głosy | 10

Czyli kto z kim spotkać się może podczas wędrówki do Betlejem i jaki tego efekt

Bartek się nie poddał | 12

Ci, którzy znają leśniczego Barzyckiego, mówią, że żyje on po raz drugi. Prawdą jest, że jego życie będzie już zawsze podzielone na czas przed i po strasznym wypadku, jaki wydarzył się w 2004 roku.

Tania (?) sensacja | 14

Wracamy do sprawy wydobycia kopalin na terenach Lasów Państwowych, tym bardziej że w artykule Szukamy 300 miliardów, czyli skarby ukryte w lesie (Las Polski 22/2008) obiecaliśmy Czytelnikom komentarz. By go uzyskać, zwróciliśmy się do wielu osób i instytucji.

Mocne i słabe strony | 16

Leśnicy dopracowali się w dziedzinie edukacji wielu doświadczeń. Jednak nie wszyscy zdają się mieć tego świadomość. Również oni sami, czasem zbyt łatwo dając się namówić na cudze pomysły.

Rynek drzewny | 17

Nowy system sprzedaży drewna; Co dalej z polskim meblarstwem?; Drewno najdroższe w Europie; Rosja przekłada podwyżkę cła; Drzewiarze boją się Natury

Myśliwym i leśnikom po drodze | 18

W Koleczkowie k. Gdyni 14–15 listopada obradowało kilkudziesięciu uczestników konferencji zatytułowanej Gospodarka łowiecka i ochrona gatunkowa dzikich zwierząt na Pomorzu Gdańskim.

Z zagranicy | 19

Więcej pieniędzy na lasy; Coś za coś; Las pochłania, fiskus kasuje

Praktyczne aspekty zarządzania w lasach Wrocławia | 20

Rozwój i urbanizacja Wrocławia na przestrzeni wieków doprowadziły do skurczenia się powierzchni lasów. Dziś w jego granicach znajduje się 2175 ha lasów, co stanowi ok. 7% powierzchni ogólnej miasta.

Lasy w miastach (pod jednolitym zarządem) | 21

Problematyka lasów zaczyna mieć coraz większe znaczenie w życiu codziennym mieszkańców wielkich i mniejszych miast. Temat stał się przedmiotem ogólnopolskiej konferencji Las a metropolie, zorganizowanej 19 listopada w Warszawie przez Katedrę Architektury Krajobrazu SGGW, Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Warszawy oraz Unię Metropolii Polskich.

Nadleśnictwo Koniecpol | 22

Lokalizacja Nadleśnictwa Koniecpol na pograniczu dwóch województw bywa trudnością – wiele spraw należy załatwiać podwójnie, zdarza się, że według odmiennych standardów. Za to kiedy chodzi o możliwość uzyskania dotacji zamiast do jednych, można zapukać do dwojga drzwi.

Ważna rola leśnego radnego | 24

Leśniczy Jarosław Duś już drugą kadencję jest radnym w swojej gminie. W czasie mojej wizyty w Nadleśnictwie Koniecpol opowiedział o współpracy Lasów z samorządami i o obustronnych korzyściach wynikających z jego pracy.

Z wydawnictw | 24

Atlas roślinności lasów. Leokadia Witkowska-Żuk. OW Multico 2008

Ostoje ksylobiontów | 25

Skuteczna ochrona zasobów rozkładającego się drewna i powiązanych z nim rzadkich gatunków grzybów, roślin i zwierząt budzi w Lasach coraz większe zainteresowanie. Być może już niedługo będzie również obowiązkiem.

Daglezja zielona | 26

Ten północnoamerykański gatunek dobrze zadomowił się w europejskich lasach. W Polsce jednorodne drzewostany daglezjowe to ledwie 209 ha, ale już za naszą zachodnią granicą zajmują niemal 2% lasów – ok. 190 tys. ha.

Greenpeace | 28

Wdrapują się na kominy, przypinają do drzew – spośród innych organizacji o charakterze ekologicznym członkowie Greenpeace są bodaj najczęściej obecni w mediach. Jest to zgodne z podstawową strategią organizacji – nagłaśnianiem najbardziej palących problemów dotyczących zagrożenia dla środowiska.

Z wydawnictw | 29

Woda dla lasu, las dla wody. Dariusz Anderwald (red.). CEPL 2008

Brunatnica | 30

Trzy spośród zabarwień drewna – sinizna, brunatnica i czerwień bielu – są typowe dla gatunków iglastych. Niniejszy odcinek poświęcony jest głównie brunatnicy

Z pilarką Dolmar w cyberprzestrzeni | 31

Przed wypuszczeniem na rynek nowego modelu piły łańcuchowej PS-5000 firma DOLMAR, należąca do grupy MAKITA, zwróciła się do instytutu Fraunhofer IGD z prośbą o przeprowadzenie symulacji typowego scenariusza pracy pił łańcuchowych, opartej o technologię rzeczywistości mieszanej (operator używa rzeczywistej pilarki obsługiwanej identycznie jak w świecie realnym, lecz jej praca i dźwięk są odzwierciedlone w rzeczywistości wirtualnej): cięcie krążków o określonym ciężarze. Jest to oficjalna dyscyplina zawodów drwali.

Dacia Sandero | 32

Firma Renault, która jest właścicielem fabryki w Pitesti, rozszerza swoją ofertę handlową. Po nieźle przyjętym przez rynek sedanie, do produkcji wszedł bardzo konkurencyjny w swoim segmencie Logan MCV, Logan Van i Logan Pickup (dwa ostatnie będą dostępne na polskim rynku od stycznia), a obecnie hatchback o nazwie Sandero.

Tajemnica leśniczówki Gózd | 34

Mazowiecki majątek Zamojskich w Starej Wsi pod Kołbielą był w okresie okupacji dość nietypowym miejscem. Choć Niemcy wiedzieli, że tamtejszy leśniczy jest szefem miejscowego AK, pozostawiali go w spokoju.

Z wydawnictw | 35

Lasy Polski. Edward Marszałek (tekst). OW Multico 2008

Przetasowanie przy stołach | 35

Po raz dziewiąty pół setki najlepszych tenisistów stołowych, którzy na co dzień noszą zielone mundury leśników, stanęło do rywalizacji o sportowe tytuły. 12 listopada w Drzonkowie zagrali w Mistrzostwach Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym.

GPS - przyjaciel leśniczego | 36

Zarządzający leśną mapą numeryczną ma obowiązek jej aktualizowania. Oznacza to szereg skomplikowanych i długotrwałych prac związanych z naniesieniem nowych wydzieleń, luk, urządzeń łowieckich czy miejsc występowania szczególnie cennych elementów przyrody. Pomocą służy GPS i to nawet taki, który jest przeznaczony do nawigacji samochodowej.

Dęby Rogalińskie - Lech, Czech i Rus | 27

Dolina Warty w okolicach Rogalina posiada wyjątkowo korzystny mikroklimat sprzyjający wzrostowi szczególnie okazałych dębów. Na stosunkowo niewielkim obszarze można naliczyć ok. 500 wspaniałych osobników tego gatunku tworzących jedno z największych i najwspanialszych zbiorowisk tego rodzaju na terenie Europy.

Życzenia świąteczne | 9

W tym niezwykłym, jedynym w roku okresie, pragnę złożyć Czytelnikom i Przyjaciołom Lasu Polskiego najlepsze życzenia – by ten czas spokoju i radosnego oczekiwania dał Państwu siłę do podejmowania nowych wyzwań, a nowe plany związane z nadchodzącym Nowym Rokiem mogły się urzeczywistnić. By szczególne poczucie bliskości z rodziną i otaczającymi nas ludźmi pozostało w nas na dłużej i aby świat odwzajemniał się nam za te uczucia.

Srebrny lis...? | 36

Lampa rzuca cienie. Za oknem zaczął prószyć śnieg – niedługo nadejdzie kolejne Boże Narodzenie. Wiejska cisza. Dziadek śpi na szerokim łóżku. Wrócił zmordowany z polowania i położył się w ubraniu. Zabłocone buty z cholewami zwisają do podłogi. Strzelba wisi u wezgłowia.