Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2006

Informacje | 4

Emocje leśnej edukacji; Niebezpieczny rozwój pąków; Leśny tryptyk w Nadleśnictwie Głogów; Potrzask 2006 na terenie LKP Puszcze szczecińskie; We Dworze Artusa; Polowanie szkoleniowe w Brynku; Nordic walking w lesie; Wizje Natury 2006; Zagrożenia lasów Republiki Czeskiej w 2005 roku

Powiększyć znaczy uracjonalnić | 10

O planach powiększenia RDLP w Warszawie i historycznych zawirowaniach dotyczących kształtowania się administracji LP na poziomie regionalnym z dyrektorem dr. Piotrem Lutykiem rozmawia Mieczysław Remuszko.

Beskidzkie wyzwanie | 12

Tak krótko można podsumować to, co czeka przez najbliższe kilka lat leśników z RDLP w Katowicach. temu właśnie wyzwaniu poświęcono konferencję pt.Zagrożenia trwałości lasów w Beskidach, czynniki sprawcze i działania zapobiegawcze, która odbyła się w dniach 23-24 listopada br. w RLOEE Leśnik w Ustoniu-Jaszowcu.

Karp z lasu | 14

Mało kto wie, że 5% karpi na polski rynek dostarcza katowicka RDLP - a konkretnie zaledwie 90 parających się rybactwem jej pracowników. Hodowla odbywa się głównie na stawach śródleśnych w Krogulnej i Niemodlinie na Opolszczyźnie oraz w Żorach na Śląsku. Czwarte gospodarstwo rybackie LP znajduje się w Żarach w zielonogórskiej RDLP.

Goodbye, klupa? | 18

Na tegorocznych targach leśnych w Tucholi firma Pagra z podwarszawskiego Izabelina zaprezentowała nowatorski system do znakowania i pomiaru drewna. Czy wyprze on stosowane obecnie w Lasach Państwowych numeratory?

Z zagranicy | 19

Telefon komórkowy zamiast rejestratora?; Centralizacja wewnętrznej administracji

Głodny jak sikorka | 20

Dokarmianie ptaków spotyka się w Polsce z powszechną aprobatą, ba, pochwałą i zachętą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Oto kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę, aby dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół nie przynosiło więcej szkody niż pożytku.

Przekopać Mierzeję Wiślaną | 22

Kanał łączący Zalew Wiślany z Bałtykiem zanim jeszcze powstał, już podzielił lokalne społeczności. Ale podobno już taka jest natura kanałów, że zawsze coś łączą i zawsze coś rozdzielają.

Analiza waloryzacji obwodów łowieckich | 24

Szybko zbliża się termin podpisywania nowych umów dzierżawnych obwodów łowieckich na lata 2007-2017, z czym wiąże się także ich waloryzacja. Problem ten zawsze wywołuje liczne kontrowersje, gdyż kategoria obwodu będąca wynikiem takiej waloryzacji wpływa bezpośrednio na wysokość tenuty dzierżawnej.

Typy siedliskowe lasu (10) - Las mieszany bagienny (LMb) | 26

Siedliska lasu mieszanego bagiennego występują zwykle z dala od cieków wodnych, w izolowanych zagłębieniach, gdzie ruch wód gruntowych zaznacza się słabo i brak jest powierzchniowych zalewów. Mogą także stanowić strefę przejściową między siedliskami boru bagiennego i olsu lub między borem bagiennym i siedliskami świeżymi.

KIA Sportage | 28

Nadchodzący z Azji - tak tłumaczy się nazwę KIA, coraz intensywniej wkraczającego na rynek europejski koncernu motoryzacyjnego, którego produkty znane są dobrze również w Polsce. Poprzednia wersja Kia Sportage eksploatowana jest również w wielu nadleśnictwach. Najnowszy model - wprowadzony na rynek po 11 latach od debiutu - jest jeszcze bardziej udany

Co to jest reumatyzm? | 29

Potocznie określa się tak szereg chorób stawów i mięśni. Często ich powikłaniem są zniekształcenia stawów i, co za tym idzie, ograniczenie ich ruchomości.

ZUS radzi | 29

Z osobą która była zatrudniona w innym zakładzie pracy, moja firma zawarła umowę zlecenie na okres od 13 do 31 stycznia 2006 roku. Firma zgłosiła tę osobę do ubezpieczenia zdrowotnego (ze stosunku pracy jej wynagrodzenie było wyższe niz wynagrodzenie minimalne) z kodem tytułu ubezpieczenia 04 12 x x, a po zakończeniu umowy wyrejestrowała pracownika.

Sport leśników | 30

VII Mistrzostwa Polski leśników w tenisie stołowym; Poznańscy leśnicy znów pod siatką

Z wydawnictw | 31

Z dziejów Lasów Państwowych i leśnictwa polskiego 1924-2004. Lata powojenne i współczesność.; Praktyczny atlas Tatr polskich i słowackich

Z wydawnictw | 21

Atlas kieszonkowy ptaków; Kieszonkowy atlas drzew; Kieszonkowy atlas skał i minerałów

Wydajność leśniczego | 30

– Tato, tato, a w jaki sposób Święty Mikołaj jest w stanie w ciągu jednej nocy odwiedzić domy wszystkich dzieci na Świecie?
– Ep... Yhm... Nie garb się, gówniarzu!
No bo i co miał odpowiedzieć biedny ojczulek?
że to niemożliwe? I zniszczyć tym samym
całą dziecięcą ufność? Prawa fizyki prawami fizyki,
ale legendy trzeba podtrzymywać. Nie kłamać,
bynajmniej! Podtrzymywać legendę. I to –
jak się okazuje – nie tylko wśród dzieci...

Leśne opowieści | 27

Kazimierz Osiecki
Akcja na Tworylnem