Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 23/2006

Informacje | 4

Leśnicy Liderami Polskiej Ekologii; Zadrzewienia i edukacja; Harvester to konieczność; Konferencja na poligonie; O wstawiennictwo św. Franciszka; W hołdzie leśnemu dowódcy; Leśnicy w samorządach;

Do sprostowania słów parę | 8

W poprzednim numerze Lasu Polskiego ukazało się sprostowanie do artykułu Rzecz o kadrach z Marszałkiem w tle, jakie nadesłał Leszek Wandela, naczelnik Wydziału Edukacji i Komunikacji Społecznej w RDLP w Lublinie

Ptaki Polski tom 2 | 8

Zgodnie z zapowiedzią Wydawnictwo MULTICO oddało w połowie listopada do rąk czytelników drugi tom Ptaków Polski. Książki, jak się wydaje, epokowej, bo już przy okazji wydania pierwszego tomu porównywano ją do niedościgniętych dzieł prof. Jana Sokołowskiego.

Las z satelity | 12

Intrygujące zdjęcie zamieszone na okładce zostało wykonane przez sensor zainstalowany na pokładzie satelity IKONOS 2. Pokazuje ono fragment Leśnictwa Zwierzyniec w Nadleśnictwie Rudka, RDLP w Białymstoku (ciekawe czy leśniczy Piotr Zapisek rozpozna swój teren?).

Aktualizacja LMN z wykorzystaniem zdjęć IKONOSA | 14

Tak jak wprowadzenie przeglądarki Google Earth zmieniło nasze spojrzenie na informację przestrzenną, tak powszechny dostęp do map numerycznych może zrewolucjonizować sposób zarządzania lasami i wprowadzić doń zupełnie nową jakość.

LIDAR - przełom w inwentaryzacji lasu | 16

Od kilkunastu lat rozwija się dynamicznie nowa technika pomiarów - skanowanie laserowe. Technika ta spotkała się także z dużym zainteresowaniem leśników

Co z ochroną przyrody? (2) | 20

Zastrzeżenia do zasad funkcjonowania parków narodowych w Polsce padają z wielu środowisk, mają je nawet sami ich dyrektorzy. Dlatego przed ponad rokiem ufundował się zespół złożony z szefów parków narodowych, stawiający sobie za cel opracowanie nowej koncepcji funkcjonowanie polskich parków narodowych.

Skov Story | 22

Na tegoroczny urlop zaplanowałem aktywny wypoczynek. Były rowery, niezapomniane widoki i długie trasy przejazdów. Jednak dużo zmęczenia nie odczuwałem, jeździłem bowiem po fenomenalnych ścieżkach rowerowych w państwie duńskim.

OPTAL 2006 - las na płótnie, pod dłutem i w obiektywie | 24

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie kolejny raz podsumowano wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Leśników (OPTAL). Impreza ta ma z każdą edycją coraz więcej uczestników i obserwatorów. 21 września br. na rozdaniu nagród i wystawie pokonkursowej spotkali się członkowie jury, organizatorzy, uczestniczy a przede wszystkich laureaci przeglądu.

Typy siedliskowe lasu (9) - Las mieszany wilgotny (LMw) | 26

Siedliska lasu mieszanego wilgotnego często występują razem z siedliskami lasu mieszanego świeżego, zajmując zwykle lokalne, płaskie obniżenia terenu, z płytkim poziomem wód gruntowych lub długotrwale stagnującymi wodami opadowymi.

Porady prawne | 28

Syn został zatrudniony w nadleśnictwie z dniem 1 czerwca na czas nieokreślony jako podleśniczy. 31 lipca przyznano mu mieszkanie służbowe. W związku ze zmianą przepisów nadleśnictwo wypowiedziało umowę na mieszkanie służbowe i poinformowało że następna umowa zostanie zawarta na nowych warunkach, tłumacząc, że w obecnej chwili brak przepisów wykonawczych określających czy m.in. podleśniczemu należy się bezpłatne mieszkanie służbowe.

Rynek drzewny | 29

Estoński fornir na polskim rynku; Ceny odgórnie sterowane; Na Ukrainę po cenny dąb; Nielegalne drewno; Technolodzy drewna na eksport; Wzrasta produkcja na wyspach; Wyrąbaliśmy sęki z unijnego prawa

Pierwsze lata SITLiD | 30

W 1951 roku, pierwszym roku funkcjonowania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, jego władze zakładały m.in. zrzeszenie 4 tysięcy leśników i drzewiarzy w 18 wojewódzkich oddziałach. Jak donosiła późniejsza sprawozdawczość, norma została wykonana w 130%.

Ksiądz Stefan Witczak Kruszynka | 31

13 października pożegnaliśmy księdza Stefana Witczaka zwanego Kruszynką-Wielkiego Człowieka, Wielkiego Polaka, kapelana leśników, myśliwych i strażaków. Znany był w środowisku pod pseudonimem - mało kto wiedział, kim jest ksiądz Stefan Witczak, ale każdy znał Kruszynkę.

Graszek na Święta | 34

Postanowiłem wyłamać się z uświęconego zwyczaju. Nie będę Wam życzył Wesołych Świąt. Jestem bowiem przekonany, że i bez moich życzeń te Święta będą wesołe. Postara się o to współmałżonek, dzieciaki, rodzina bliższa i dalsza, przyjaciele z sąsiedztwa.

Las zielony skarbiec Polski | 35

Festyn Leśny w Sopocie to największa impreza edukacyjna organizowana corocznie przez gdańskich leśników (przy finansowym wsparciu NFOŚiGW). Tegoroczna impreza wieńcząca kampanię edukacyjną pod hasłem Las zielony skarbiec Polski przeszła najśmielsze oczekiwania uczestników i organizatorów.

Echa minionej epoki | 10

Przeczytałem artykuł Mieczysława Teera Rzecz o kadrach z Marszałkiem w tle. Stwierdzam, że tak złośliwej i jednostronnej retoryki pod adresem dyrektora RDLP w Lublinie nie powstydziłby się rzecznik stanu wojennego Urban.