Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2007

Informacje | 4

Zwierzaki z Grodziska; Pomnik żubra w Bieszczadach; Choinki nadziei; Fundacja pomaga; Kurs brakarzy w Margoninie; Polscy leśnicy na Słowacji...; ...i słowaccy na Warmii

Jak nas widzą ekolodzy? | 8

Jak leśnicy wywiązują się z ochroniarskich obowiązków? Kto może im wystawić cenzurkę? Najlepiej byłoby, gdyby w rolę profesora wcieliło się tzw. obywatelskie społeczeństwo. Brzmi tyleż patetycznie co naiwnie. Przecież referendum w tej sprawie nie będzie... Postanowiłem napisać chociaż pracę licencjacką na ten temat.

Z wydawnictw | 9

Grzybobranie w lasach zielonogórskich. Województwo lubuskie mapa wędkarska. CartoMedia 2006/2007

Z wydawnictw | 9

Umiejętność lasowa tom 2. August von Burgsdorf. Ruthenus 2006

Dolina felietonu | 10

Z niepokojem i zdziwieniem przeczytałem felieton Doliniarze zamieszczony w numerze 19/2006 Lasu Polskiego. Temat jest gorący i na czasie, ale jego nadzwyczaj arbitralne i jednostronne, a przy tym nieprawdziwe przedstawienie we wspomnianym tekście, wymaga kilku zdań sprostowania i polemiki.

Rozmyślania przy myciu zębów | 12

Las nie znosi rewolucji. Leśnictwo było i jest z natury konserwatywne. Tego typu slogany można częściej usłyszeć wśród braci leśnej w momencie, kiedy ma wejść coś naprawdę nowego, jak chociażby portal leśno-drzewny.

Białowieskie dylematy (1) | 13

Puszcza Białowieska to słowa magiczne, znane na całym świecie. Budzą emocje i przywołują obraz żubra zamieszkującego pierwotny, nietknięty przez człowieka las. Ten las jest od dziesięcioleci przedmiotem sporu pomiędzy leśnikami a zwolennikami powiększenia parku narodowego.

Zasobność, przyrost, etat - relacje do rozmiaru pozyskania drewna | 14

W okresie ostatnich kilku lat ukazało się wiele artykułów na temat regulacji użytkowania rębnego. Zapotrzebowanie na tego typu publikacje wynika w zasadzie z jednej przyczyny – szukamy furtki czy sposobu na zwiększenie użytkowania w polskich lasach.

Paliwo z lasu | 16

Czy relatywnie niskie użytkowanie drewna jako paliwa jest kwestią niewykorzystywania potencjału energii odnawialnej? Tak utrzymuje Europejski Komitet Ekonomiczno- Społeczny (EKES) i dlatego postuluje o zniesienie ograniczeń jego szerszego stosowania.

Zakaz stosowania ognia w lesie | 18

Zakaz spalania gałęzi oraz pozostałości poeksploatacyjnych w PGL Lasy Państwowe został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2004 roku decyzją dyrektora generalnego. Czy słusznie?

Broń precyzyjna | 19

Zacznijmy od tego, że książka, choć jest poświęcona broni, taktyce, technice i nauce strzelania, traktuje również o zabijaniu – także ludzi. W delikatny, acz nie pozostawiający wątpliwości sposób, informuje o tym podtytuł książki brzmiący: Taktyka działania strzelców wyborowych.

Pozostałości zrębowe i przygotowanie gleby a uprawa sosnowa | 20

Niniejszy artykuł, dotyczący wpływu utylizacji pozostałości zrębowych i przygotowania gleby na wzrost i udatność uprawy sosnowej, jest próbą znalezienia właściwego rozwiązania przy mechanicznym zagospodarowaniu powierzchni pozrębowej.

Z zagranicy | 22

Unijny przepał lasów; Opał z biomasy drzewnej; Drewno opałowe limitowane

Nadleśnictwo Olsztyn | 24

Przyglądając się mapie Nadleśnictwa Olsztyn, łatwo zrozumieć, z jakimi problemami stykają się tutejsi leśnicy. Jeśli tereny tej jednostki szerokim półkolem otaczają duże miasto, jakim jest Olsztyn, to jednym ze znaczących problemów musi być presja ludzi na tereny leśne.

Typy siedliskowe lasu (11) - Las świeży (Lśw) | 26

Lasy – świeże, wilgotne i bagienne – są siedliskami bardzo żyznymi, o czym świadczy bogata i bujna roślinność. Zwraca uwagę przede wszystkim dobrej jakości i wysokiej bonitacji drzewostan, który tworzą głównie gatunki liściaste.

Zygmunt Marian Obmiński - wspomnienie w trzydziestą rocznię śmierci | 27

Wybitny leśnik – ekolog, długoletni kierownik Zakładu Ekologii Lasu (1951–1976) i zastępca dyrektora do spraw naukowych w IBL (1965–1972). Członek wielu organizacji naukowych w kraju i zagranicą. Propagator ekologii lasu, ochrony przyrody i środowiska.

Porady prawne | 28

W tym numerze kontynuujemy tematykę spraw mieszkaniowych, odnośnie których otrzymujemy bardzo dużo pytań. - Jestem pracownikiem LP od blisko 12 lat. Należę do służby leśnej i pracuję jako podleśniczy. Obecnie jednak rozważam możliwość zwolnienia się z nadleśnictwa.

Rynek drzewny | 29

IKEA ma plany; Superpłyty; 1,7 miliona; Barlinek wykorzysta odpady; 100 lat klasyfikacji NHLA; Na ratunek środowisku; Wymienić ciągniki

Problem z rejestratorem? | 29

Na najczęściej zadawane pytania dotyczące obsługi rejestratorów i drukarek termicznych odpowiada Tadeusz Tiuchty z firmy Takma – dostawcy i serwisanta sprzętu używanego w Lasach Państwowych. - Czy drukarka Voyager może być wykorzystana do generowania wydruków z komputera stacjonarnego?

Niezłomni i wierni | 30

To opowieść o dwóch leśnikach – przyjaciołach, którzy w obliczu wojny poświęcili się walce o niepodległość. Tragicznym paradoksem historii okazał się dla nich przełom lat 1944/45, kiedy lista wojennych zasług stała się uzasadnieniem najwyższej kary.

Konkurs fotograficzny - listopad | 32

Strajk poczty wprowadził w listopadową edycję naszego konkursu mały zamęt, ale nie pokrzyżował szyków wytrwałym uczestnikom naszego konkursu – zagorzałym fotografom przyrody. Mamy nadzieję, że wszystkie zdjęcia, które miały do nas dotrzeć, szczęśliwie dotarły i równie pomyślnie zostały ocenione przez jury.

Zmierzch proroków | 34

Istnieją dwa modele państwa. Agregacyjny i integracyjny. W agregacyjnym odczytywane są doraźne potrzeby żyjących ludzi i te postulaty, które uzyskają większość, są przez państwo realizowane.