Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2007

Informacje | 4

Leśnik roku 2006; Szkoła przyjacielem pomorskich lasów; Leśne fotografie w Łodzi; Franciszki za Leśne Fotografie; Nauka o problemach z drewnem ponadwymiarowym; Węgrzy czekają, dziki hasają

Przegęszczenie i milczenie | 8

Populacja ludzka jest przegęszczona. Ekolodzy już dawno to udowodnili, z jednoczesnym wskazaniem procesów, jakie będą temu towarzyszyć w przyszłości. W celu lepszej orientacji w dalszej części tekstu, zacznijmy od rozważania zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Tym razem nietoperze | 9

Inwentaryzowanie zimowisk nietoperzy to czynność bez wątpienia słuszna i pożyteczna. Czy jednak należy do obowiązków służbowych leśnika? Co będzie, gdy po nietoperzach przyjdzie nam liczyć jeże, krety, ropuchy, ryjówki, traszki, biegacze i krocionogi...?

Sukces zwany porażką | 10

Z oceną nowego systemu sprzedaży drewna jest niemal tak jak z wynikiem meczu – choć ocena dotyczy tego samego zdarzenia, jedni mówią: sukces, drudzy z żalem konstatują porażkę.

Licytacja w Iławie | 12

Jako pierwszy na e-drewnie pojawił się surowiec wystawiony przez Nadleśnictwo Iława, które sprzedaje drewno pochodzące ze śniegołomów z listopada ubiegłego roku. W pierwszej transzy wystawiono 11 tys. m3 wielkowymiarowej sosny i papierówki sosnowej z wyborem. Drewno w Internecie sprzedano w ciągu pięciu dni. O pierwsze doświadczenia z sprzedażą przez portal e-drewno zapytaliśmy Danutę Fuks, panią nadleśniczy z Iławy.

Jak to robią inni? | 14

Nowe zasady sprzedaży drewna w PGL Lasy Państwowe budzą wiele emocji. Przyjrzyjmy się, jak obrót drewnem z lasów państwowych wygląda w innych europejskich krajach.

Popyt na maszyny | 16

Według prognoz w najbliższych latach nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na maszyny leśne, szczególnie te do pozyskania metodą drewna krótkiego i kłodowanego. Ze względu na odpływ taniej siły roboczej z naszego rynku pracy Polska nie będzie wyjątkiem.

Białowieskie dylematy (4) | 18

Jako kolejny głos w sprawie regulacji statusu Puszczy Białowieskiej, w dwóch częściach zaprezentujemy poglądy prof. Kazimierza Rykowskiego, jednego z członków prezydenckiego Zespołu.

Niedoceniona trześnia | 20

Wysokie biocenotyczne i krajobrazowo-estetyczne walory czereśni ptasiej, a także szerokie zastosowanie jej drewna, które wpływa na to, że jest ono poszukiwane przez nabywców i osiąga wysokie ceny, przemawiają za zwiększeniem roli trześni w naszych lasach w granicach jej naturalnego zasięgu.

Amerykanie tłumaczą Bazę Leśnych Ludzi | 22

Książka leśnika Zbigniewa Zielińskiego pt. Baza Leśnych Ludzi opisująca przedwojenną i wojenną działalność członków Przysposobienia Wojskowego Leśników, uznana została w USA za najlepszą książkę poświęconą II wojnie światowej, napisaną w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.

Węgorek sosnowiec w Portugalii | 23

Jednym z najgroźniejszych szkodników drzew iglastych na świecie jest nicień – węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus). Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, skąd na początku XX wieku przeniknął wraz z zainfekowanym drewnem do Japonii, a konkretnie na wyspę Kiusiu.

Z zagranicy | 25

Boją się, ale chcą; Kosmiczne wsparcie

Typy siedliskowe lasu (14) - Las łęgowy wilgotny (Lł) | 26

Lasy łęgowe należą do najżyźniejszych siedlisk leśnych. Zajmują tereny sąsiadujące z rzekami lub zbiornikami wodnymi, ale spotykane są także na obrzeżach mis jeziornych oraz – głównie w terenie pagórkowatym – na stokach w miejscach źródliskowych i w rynnach odprowadzających nadmiar wód opadowych.

Suzuki Grand Vitara | 28

Kilka tygodni temu niezależne stowarzyszenie specjalistów ubezpieczeniowych Warranty Direct przedstawiło ranking niezawodności samochodów. Badaniami objęto ponad 450 tys. samochodów w wieku 3–9 lat sprzedanych w USA i Wielkiej Brytanii. Pierwsze 8 miejsc zajęły samochody japońskie i koreańskie...

Kącik medyczny | 29

Co wywołuje zapalenie opon mózgowych przenoszone przez kleszcze i jak można się tą chorobą zarazić?

ZUS radzi | 29

Osoba prowadząca od kilku lat działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji i opłacająca składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne, od 25 września 2006 r. przebywa na zasiłku macierzyńskim z tego tytułu. Czy nadal jest ona zobowiązana opłacać składki do ZUS?

Turniej siatkarski w Bełchatowie | 30

16 grudnia 2006 r. w hali sportowej w Bełchatowie odbył się I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi. Organizatorami turnieju były Zarząd Oddziału SITLiD w Łodzi oraz Nadleśnictwo Bełchatów.

Puchar dla Nadleśnictwa Krzyż | 30

Od 15 do 25 stycznia br. w Pile rozgrywany był XI Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora RDLP w Pile. W rozgrywkach uczestniczyły drużyny z nadleśnictw: Płytnica, Złotów, Kalisz Pomorski, Człopa, Kaczory, Krzyż, Mirosławiec, Podanin i Wałcz. Drużyny rywalizowały w systemie grupowym.

Z zagranicy | 31

Wspomnienie domowych zwierzaków; Biopaliwa - z pola czy z lasu?; Taniejące drewno; Dziesięciolecie spółki akcyjnej; PEFC wkrótce w Afryce?; Pod kontrolą

Zwycięska passa | 32

Pierwszy laureat fotoligima szesnastoletni staż fotograficzny, zdjęciami zajmuje się zawodowo (wraz z żoną prowadzi zakład foto z ponad 50- letnią tradycją), a jego hobby to uwiecznianie przyrody

Kalendarz Nadleśnictwa i Ośrodka Edukacji Leśnej Zgrojowa Góra; Kalendarz Nadleśnictwa Celestynów | 35

Co roku wiele nadleśnictw decyduje się na wydanie własnego kalendarza. Bardzo często są to jednostronicowe wydawnictwa dużego formatu (A1, B1). Najczęściej zawierają kalendarium, fotografię (lub kilka), adres, logo LP, a jeśli istnieje, to i nadleśnictwa.

15 lat ośrodków edukacyjnych w parkach narodowych | 35

Niedługo minie 17 lat od czasu otwarcia w parkach narodowych (Kampinoskim i Ojcowskim) pierwszych ośrodków edukacyjnych. Od tego momentu edukacja przyrodnicza rozwinęła się znacznie, a własnymi ośrodkami dysponują już wszystkie polskie parki.

Cultural hertitage and sustainable forest managment: the role of traditional knowledge | 35

Prezentowane materiały konferencyjne są potężnym, liczącym ponad 540 stron, pokłosiem spotkania leśników i naukowców, które odbyło się w ubiegłym roku we Florencji.