Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2007

Informacje | 4

Inwentaryzacja budzi emocje; Targi leśne (?) w Kielcach; Pomogą w odbudowie cerkwi; W cieniu chrabąszcza;

Wykorzystać okazję | 8

Leśnicy z Drewnicy wykorzystali możliwość, jaką dały zmiany przepisów dotyczących zasad wykorzystywania Funduszu Leśnego, stwierdzające m.in. że środki finansowe z tego Funduszu można wykorzystywać również na gruntach o innej własności niż państwowa.

Koniec monopolu BULiGL? | 9

Ogłoszony 26 marca wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wygląda jednak na to, że nie zakończy on trwającego od dwóch lat sporu między Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej a prywatnymi firmami urządzeniowymi.

Poszukiwania symbolu | 10

Z Mariuszem Białeckim – rzeźbiarzem, prodziekanem Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP, laureatem konkursu na pomnik Adama Loreta rozmawia Magdalena Apostołowicz.

Młodzi uciekają z Lasów | 12

Jeszcze do niedawna zdobycie pracy w Lasach Państwowych było największym marzeniem setek absolwentów techników i wyższych uczelni. Teraz młodzi, zdolni i ambitni pracownicy, rozczarowani sytuacją w LP, uciekają z tej instytucji gdzie pieprz rośnie.

Przerost formy nad treścią | 14

Brak klarownego systemu zarządzania, próba zrobienia z lasu apteki, gnębienie ludzi, utrzymywanie ciemnogrodu – tak z perspektywy pracy w Szwecji ocenia polskie leśnictwo były pracownik Lasów Państwowych Przemysław Chmura.

Życie przed i po stażu | 16

Absolwenci leśnictwa, którzy widzą swoją przyszłość w zielonych barwach, nie muszą przejmować się pierwszym rokiem kariery. Leśne procedury wyznaczają ścieżkę. Chcesz być leśnikiem? Idziesz na staż.

Unijne pieniądze dla Lasów (1) | 17

Konstrukcja unijnych programów, które będą wdrażane w Polsce w latach 2007–2013 stwarza jednostkom Lasów Państowych stosunkowo duże możliwości realizacji projektów dotyczących gospodarki leśnej.

Życie przed i po stażu | 16

Absolwenci leśnictwa, którzy widzą swoją przyszłość w zielonych barwach, nie muszą przejmować się pierwszym rokiem kariery. Leśne procedury wyznaczają ścieżkę. Chcesz być leśnikiem? Idziesz na staż.

Obrót leśnym materiałem rozmnożeniowym (1) | 18

Ustawa o leśnym materiale rozmnożeniowym, która obowiązuje od 1 maja 2004 r., nadal jest przyczyną wielu nieporozumień w zakresie jej stosowania. Dlatego w kilku kolejnych numerach pracownicy Biura Nasiennictwa Leśnego wyjaśnią i przybliżą najważniejsze aspekty tej ustawy.

Prognoza występowania szkodliwych owadów | 20

Dane zgromadzone w 2006 r. wskazują, że w tym roku zagrożenie przez szkodliwe owady wzrośnie o ponad 30% w stosunku do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia zagrożonych drzewostanów wyniesie 180 tys. ha.

Nadleśnictwo Międzylesie | 22

W Kotlinie Kłodzkiej, u stóp Masywu śnieżnika, leży jedna z trudniejszych jednostek wrocławskiej RDLP – Nadleśnictwo Międzylesie. To typowe nadleśnictwo górskie, z przewagą lasów regla dolnego, fragmentem boru wysokogórskiego w podszczytowych partiach śnieżnika oraz niewielkimi kompleksami lasów wyżynnych w Kotlinie Kłodzkiej.

Od koni do lasu | 24

W Nadleśnictwie Międzylesie nie brakuje ciekawych osób. W trakcie mojej wizyty udało mi się porozmawiać z dwiema: Magdaleną Mol i Grzegorzem Czaprowskim.

Typy siedliskowe lasu (18) – Las wyżynny świeży (Lwyżśw) | 26

Siedliska lasu wyżynnego świeżego stanowią największą grupę siedlisk wyżynnych. W lasach Pogórza Środkowobeskidzkiego jest ich najwięcej – zajmują tam ponad 70% powierzchni leśnej.

Dacia Logan MCV | 28

Po dużym sukcesie Logana (grubo ponad 300 tys. nabywców, również w wielu krajach Europy Zachodniej) firma Renault nie spoczęła na laurach i szybko poszła za ciosem.

Wścieklizna | 29

Wścieklizna wzięła swą nazwę z obserwacji jej objawów. Dominują w niej silne pobudzenie, drgawki i niepokój, a chore zwierzęta często kąsają otaczające przedmioty lub siebie same.

ZUS radzi | 29

Jakie są warunki do nabycia prawa do emerytury? Ci, których nie objęła reforma emerytalna (starsze roczniki), musieli, poza osiągnięciem wieku emerytalnego, mieć przepracowane 25 lat. W przypadku osób z młodszych podobno nie ma tych 25 lat. Jak to jest? I w której grupie ląduję?

Leśnicy na nartach | 30

3 marca na Polanie Jakuszyckiej na trasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba w ramach XXXI Biegu Piastów odbył się XI Bieg Leśnika i IV Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.

Będą grać do konca świata | 30

Rekordowa liczba drużyn wzięła udział w VI Mistrzostwach Nadleśnictw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora RDLP w Lublinie. Turniej, który odbył się w dniach 21–23 lutego w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju, zgromadził 22 drużyny. 20 z nich wystawiły nadleśnictwa, po jednej biuro RDLP i BULiGL w Lublinie.

Mistrz Świata w zielonym mundurze | 31

O Piotrze Chrzęszczyku – wszechstronnym sportowcu, na co dzień komendancie straży leśnej w Nadleśnictwie Kobiór, pisaliśmy już w numerze 5/2006. Bohater tego artykułu wspominał wówczas, że w żadnej dyscyplinie nie udało mu się zdobyć tytułu Mistrza Polski, a co najwyżej wejść do finałowej ósemki.

Z zagranicy | 32

Przed wyborami parlamentarnymi; Przemysł drzewny inwestuje; VAT w niemieckim leśnictwie; Tylko drewno z certyfikatem ;Buczyny na liście UNESCO?; Od Bałkanów po Ugandę