Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2007

Informacje | 4

BULiGL ma już 50 lat; Naukowcy i studenci za pan brat; Dom Leśnictwa w Brukseli; Genetyka dla lasu; Brakarstwo na topie; Szkolenie z pierwszej pomocy; Wykłady w IBL; Studenci obserwują wilki w Bieszczadach

Zielona lustracja | 8

Choć w ustawie lustracyjnej nie wymieniono ich z profesji, zaczęli składać oświadczenia lustracyjne. I kiedy tu i ówdzie krytykuje się lustrację ile wlezie, postawa leśników, którzy lustrują się choć nie muszą, jawi się jako wyjątkowy akt lojalności.

Technika wracają do Lasów! | 10

Od kilku już lat kibicowaliśmy staraniom dyrekcji techników leśnych, nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy zgodnie domagali się powrotu tych placówek pod skrzydła Lasów Państwowych. Udało się, przynajmniej częściowo – pierwsze sześć szkół wraca do Lasów!

To już trzeci prezes | 10

Nie ma szczęścia do prezesów Europejski Związek Lasów Państwowych (EUSTAFOR) – organizacja reprezentująca państwowe gospodarstwa leśne w UE, założona w maju 2006 r. Dwaj pierwsi prezesi zarządu EUSTAFOR, ledwie wybrani, czmychnęli czym prędzej z tej funkcji

Obsługa Leśnej Mapy Numerycznej z użyciem aplikacji SprintMap-Las | 11

Zainteresowanie, z jakim spotkał się pierwszy artykuł na temat SprintMap-Las skłoniło nas do kontynuacji prezentacji tej aplikacji. Jest to ważny sygnał, świadczący o tym, że leśnicy chcą pełniej i efektywniej korzystać z Leśnej Mapy Numerycznej.

Taksatorzy | 12

Gdybym musiał kiedyś wybierać na nowo zawód, jako to bywa w młodości, Wybrałbym na pewno Brać Urządzeniową, mimo z Nią związanych trudności.

O wdrażaniu się Lasów do KCIK | 14

O możliwościach i problemach jakie niesie ze sobą współdziałanie Lasów Państwowych w ramach Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, z Tadeuszem Pasternakiem głównym inspektorem straży leśnej rozmawia Dariusz Gizak.

Wygórowane oczekiwania | 16

Nowe zasady sprzedaży drewna wprowadziły wymóg powszechnego zabezpieczania transakcji sprzedaży. Jedną z form są gwarancje bankowe, na które firmy drzewne nie patrzą zbyt łaskawym okiem. Czy słusznie? – zapytaliśmy Jakuba Siewko z Wydziału Marketingu i Promocji Produktów Leśnych DGLP.

Tanie rysakowanie | 18

Rysakowanie pnia jako skuteczną metodą ochrony młodników przed spałowaniem opisują podręczniki sprzed kilkudziesięciu lat. W Nadleśnictwie Leśny Dwór (RDLP w Szczecinku), gdzie poziom szkód od zwierzyny jest wysoki, ten sposób zabezpieczania młodników liściastych od kilku już lat wrócił do łask.

Jak chronić lasy niepaństwowe? | 19

Ochrona lasów jest obowiązkiem nie tylko leśników. Leśnicy z RDLP w Katowicach starają się przekonać o tym wszystkich właścicieli i zarządców krytycznie zagrożonych beskidzkich świerczyn.

Przegląd nowych rejestratorów | 20

Około 10 lat temu leśnicy otrzymali nowe narzędzie pracy – przenośny komputer typu hand-held, potocznie nazywany rejestratorem. Czas w przypadku sprzętu komputerowego biegnie jakby szybciej, a to ma ogromny wpływ nie tylko na stan sprzętu, lecz także na stosowane rozwiązania techniczne.

Unijne pieniądze dla Lasów (2) | 22

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – to największy program, który stwarza możliwości dofinansowania inwestycji z zakresu gospodarki leśnej oraz inwestycji prośrodowiskowych i proekologicznych.

Obrót leśnym materiałem rozmnożeniowym (2) | 24

W drugiej części cyklu dotyczącego Ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym prezentujemy zagadnienie rejestru dostawców, obowiązkowej dokumentacji prowadzonej przez dostawców oraz jak powinno wyglądać zgłaszanie planowanego terminu pozyskania LMR.

Lasy górskie – zagrożenia w roku 2006 i przewidywania na rok 2007 | 26

W lasach górskich Polski od wielu lat obserwowane są liczne symptomy obniżenia zdrowotności, świadczące o przebiegających procesach chorobowych. Najbardziej wrażliwymi na występowanie szkodników i chorób są w ostatnich dziesięcioleciach drzewostany świerkowe.

Daniele z garnizonu | 28

Na teren podłódzkiego Nadleśnictwa Brzeziny trzy lata temu przywieziono ponad setkę danieli z najlepszych populacji żyjących na Węgrzech i Słowacji. Dzięki uprzejmości dowództwa armii „zakwaterowano” je na terenie leśnego garnizonu, gdzie znalazły idealne miejsce do bytowania i rozrodu.

Typy siedliskowe lasu (19) – Siedliska wyżynne wilgotne i łęgowe | 30

Wilgotne i łęgowe siedliska wyżynne występują bardzo rzadko i zajmują niewielkie powierzchnie. Zwykle nie mają znaczenia gospodarczego, jednakże, tak jak inne rzadko spotykane siedliska, przyczyniają się do wzbogacenia różnorodności biologicznej.

Porady prawne | 32

W godzinach pracy, za zgodą szefa, pobrałem sorty mundurowe (w tym mundur) w firmie, z którą nadleśnictwo miało umowę, i po zapakowaniu ich do samochodu, oddaliłem się. W tym czasie nastąpiła kradzież z włamaniem, w wyniku której utraciłem całość umundurowania.

Rynek drzewny | 33

Brak rąk do pracy; Inwestycja jak mazurska droga; Biopaliwowe przymierze; Promocja płyty; Wyższe stawki na import mebli; Wykorzystać państwowy potencjał; Prognozy konsumpcji tarcicy; Energetyczna topola

50 lat BULiGL | 34

1 stycznia minęła 50. rocznica powstania Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Historię oraz wyzwania czekające Biuro prezentuje dyrektor Adam Szempliński.

Roman Olęderek (1956–2007) | 35

Pierwszego dnia po świętach Wielkanocnych, we wtorek 10 kwietnia z wielkim smutkiem pożegnaliśmy naszego kolegę, śp. leśniczego Romka Olęderka. Miał zaledwie 51 lat.

Przerost formy nad treścią | 14

Brak klarownego systemu zarządzania, próba zrobienia z lasu apteki, gnębienie ludzi, utrzymywanie ciemnogrodu – tak z perspektywy pracy w Szwecji ocenia polskie leśnictwo były pracownik Lasów Państwowych Przemysław Chmura.