Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2007

Informacje | 4

Leśne SOS w Grodzisku; Siatka przeciwgłuszcowa; Następca Tętna pierwotnej puszczy

Komisja w Beskidach | 6

W dniach 19–20 kwietnia Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej Leśnik w Ustroniu Jaszowcu gościł Sejmową Komisję Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja przyjechała tu na wyjazdowe posiedzenie połączone z wizytacjami poselskimi w woj. śląskim.

Pożary w lasach 2006 | 10

Coraz częściej występujące okresy susz, wysokie temperatury, brak opadów atmosferycznych oraz czynniki ludzkie – nieodpowiedzialność i głupota, powodują, że leśnicy, szczególnie ci z sosnowych nadleśnictw nie mogą spać spokojnie.

Parki pod Lasy? | 12

Państwowe Gospodarstwo Przyrodnicze Lasy i Parki Narodowe zamiast dotychczasowych Lasów i parków. Zwierzchnik parków narodowych podwładnym generalnego dyrektora LP. Wspólna księgowość i inspekcja. W zacisznych gabinetach przy ulicy Wawelskiej przygotowano prawdziwą rewolucję.

Milowy krok, tylko w którą stronę? | 15

Zacznę od osobistej refleksji na tematy inspiracji dla pomysłów, o których na poprzednich stronach napisał redakcyjny kolega Darek Graszka-Petrykowski. Mam nieodparte wrażenie, choć wolałbym się mylić, że pomysł przejścia parków narodowych przez Lasy Państwowe jest ściśle powiązany z pracami Zespołu Prezydenta RP ds. uregulowania statusu Puszczy Białowieskiej.

Polskie parki wywodzą się z Lasów | 16

Aż do 1949 roku polskie parki narodowe były jednostkami organizacyjnymi LP. Czyżby projekt utworzenia Państwowego Gospodarstwa Przyrodniczego Lasy i Parki Narodowe był próbą powrotu do tamtych czasów?

Dwa wyjątki od reguły | 17

W większości krajów świata parki narodowe są instytucjami całkowicie oddzielonymi od lasów państwowych. Od tej reguły są jednak dwa wyjątki – Austria i Finlandia. Austriackie lasy państwowe sprawują kontrolę nad dwoma spośród sześciu parków narodowych, natomiast fiński Metsähallitus nad wszystkimi.

Prawdziwa Polska Katarzyna Sołtyk Oficyna Wydawnicza | 18

Koń, jaki jest, każdy widzi – chciałoby się rzec widząc na księgarskiej półce kolejny album prezentujący piękno naszego kraju. Jednak w tym przypadku książki radzę nie omijać.

Puszczy wciąż potrzebny jest dialog | 19

Tym razem głos w dyskusji nad przyszłością Puszczy Białowieskiej oddajemy leśnikom, gospodarzom tego terenu. Swoją opinię prezentują trzej nadleśniczowie nadleśnictw puszczańskich: Białowieży, Browska i Hajnówki.

SODiS – przyszłość w leśnym biurze | 20

Zarządzeniem nr 3/2004 z 13 stycznia 2004 r. ówczesny dyrektor generalny LP Janusz Dawidziuk powołał zespół, którego celem była realizacja projektu informatycznego Obieg dokumentów w jednostkach organizacyjnych LP. Przewodniczącym zespołu została Irena Majsterkiewicz – główna księgowa katowickiej RDLP.

Przegląd drukarek | 22

W przeciwieństwie do rejestratorów, leśnicy od początku użytkowania przenośnych, komputerowych zestawów rejestrująco-drukujących, korzystali z pełnej swobody wyborze drukarki współpracującej z rejestratorem.

Unijne pieniądze dla Lasów (3) | 23

W tej części zaprezentujemy Regionalny Program Operacyjny na lata 2007–2013 dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Obrót leśnym materiałem rozmnożeniowym (3) | 24

W ostatniej części cyklu dotyczącego Ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym prezentujemy jak wygląda wydawanie świadectw pochodzenia LMR, prawidłowe etykietowanie LMR oraz jego mieszanie.

Typy siedliskowe lasu (20) – Bory wysokogórskie (BWG) | 26

Tereny górskie w Polsce zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, ale ze względu na swoją odrębność i zróżnicowanie przyrodnicze stanowią niezwykle cenny fragment kraju.

Trudny wybór | 28

Zacznę od anegdoty, w nadziei, że niektórzy Czytelnicy jej nie znają. Przychodzi pacjent do psychiatry i mówi, wykonując rękami gesty, jakby coś sobie strząsał z koszuli: – Panie doktorze, tu, na piersi, mam takie diabełki! Lekarz, cofając się gwałtownie z krzesłem: – Panie! Nie na mnie do cholery!!!

Bąblowica | 29

Pod tą nazwą kryją się dwie różnie przebiegające choroby pasożytnicze, wywołane przez dwa tasiemce: bąblowca wielojamowego i bąblowca pęcherzowego.

ZUS radzi | 29

Jaka jest zasada naliczania wysokości emerytury? Słyszałem o wybranych 10 latach (w domyśle – najlepszych) ciągłej pracy. Jeżeli tak, to jaka przerwa powoduje nieciągłość w pracy – mam 4-miesięczną przerwę, która włazi mi na początek tego lepszego dziesięciolecia.

Gerolstein zdobyte! | 30

Wchodzące w skład RDLP w Katowicach Nadleśnictwo Opole od 17 lat współpracuje z niemieckimi leśnikami z Nadleśnictwa Gerolstein–Rheinlandpfalz. W 2004 roku współpracę uwieńczyła nawet Oficjalna Umowa o Partnerstwie.

Wysportowana załoga 2006 | 30

W 2006 r. już po raz kolejny pracownicy zielonogórskich lasów walczyli o puchary i medale ufundowane przez dyrektora RDLP w Zielonej Górze Leszka Banacha i Radę Okręgu ZLP w Zielonej Górze. Już po raz ósmy prowadzona by- ła klasyfikacja na najbardziej usportowioną jednostkę w RDLP.

Swojaczki | 32

Współczesna fotografia i film przyrodniczy nie ograniczają się wyłącznie do siedzenia w ukryciach i podchodzenia zwierząt. Zresztą stwierdzenie, że dawniej fotografowanie zwierząt ograniczało się wyłącznie do wymienionych spraw, również byłoby dużym uproszczeniem.