Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2022

Informacje | 7

Europejska Rada ds. Badań Naukowych - Poszukiwani kandydaci; RDLP w Gdańsku bez certyfikatu? - „Czarna seria” FSC; Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ZLP w RP - Nowe władze Związku; Rada ds. Środowiska - O unijnych strategiach ws. bioróżnorodności i leśnictwa; Spotkanie polsko-fińskie - Wspólne wątpliwości; EUSTAFOR z nową strategią - Zmiany klimatu, bioróżnorodność i leśnictwo wielofunkcyjne;

Spacer z leśnikiem | 7

Jak przebiegał #spacerzleśnikiem w Nadleśnictwie Kielce? Mówi o tym organizatorka przechadzki Anna Wojkowska-Klata, specjalista ds. edukacji leśnej:

Na prezydenckim forum | 8

Poważne zastrzeżenia do unijnej strategii bioróżnorodności 2030 i strategii leśnej, zdecydowany sprzeciw wobec zakusów nieracjonalnej ochrony przyrody, postępujący niedobór wody oraz problemy lasów prywatnych – to przykładowe zagadnienia, którymi zamierzają zająć się profesorowie nauk leśnych oraz członkowie rady prezydenckiej w przekonaniu, że ich głos, wsparty przez to prestiżowe gremium, stanie się bardziej słyszalny w kraju i kręgu elit unijnych.

„Klimatyczna” Zimowa Szkoła Leśna | 12

Tegoroczna XII Sesja Zimowej Szkoły Leśnej skupiła się na tematyce związanej z postępującymi i niepodważalnymi zmianami klimatycznymi oraz ich wpływem na lasy.

Gązewnik europejski – dębowa jemioła | 14

W polskich lasach jednym z najbardziej niebezpiecznych organizmów porażających drzewa jest jemioła pospolita – półpasożyt, który osłabia kondycję roślin-gospodarzy, często doprowadzając do ich śmierci.

Rozmiar pozyskania maszynowego w Polsce | 16

Lasy Państwowe systemowo nie ewidencjonują udziału pozyskania maszynowego na administrowanym przez siebie terenie. Z tego względu, by odpowiedzieć na pytanie, ile właściwie pozyskuje się w Polsce drewna harwesterami, redakcja zaprzyjaźnionego z „Lasem Polskim” miesięcznika „Drwal” cyklicznie przeprowadza własne analizy. Oto ich wyniki.

O FSC raz jeszcze… | 20

Certyfikat FSC budzi ostatnio wiele emocji. Po opublikowanym w „Lesie Polskim” wywiadzie z Wiesławem Krzewiną, dyrektorem Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie („Las Polski” nr 6/2022), czas na komentarz współpracujących z zakładem podmiotów. Co dla nich oznacza posiadanie certyfikatu FSC przez LZD?

Niepewna przyszłość zuli | 22

Przedsiębiorcy leśni coraz częściej zastanawiają się nad porzuceniem swojego zawodu. O przyczynach rozmawiamy z Wojciechem Wójtowiczem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, który od 25 lat jest także właścicielem zakładu usług leśnych – PPHU Koala w Radzyniu Podlaskim (na terenie RDLP w Lublinie).

Być jak trawa, czyli świat z innej perspektywy cz. II | 25

Świat roślin i zwierząt – kiedy uważniej mu się przyjrzymy – potrafi nieźle zaskoczyć. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, jak wiele naszych rytuałów
i odruchowych działań wynika z prawideł przyrody...

Orły leśników cz. I | 28

Nie ma chyba ważniejszego elementu leśnego munduru niż orzełek przypinany do czapki, który ozdabia również guziki leśnego munduru. Oczywisty element leśnej służby ma wiekową tradycję. Co dziś wiemy o historii orłów na leśnych uniformach?

Wywołuje szkodliwe objawy uboczne... | 30

Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew nie przysparza wielu trudności, jednak piętro podszytu tworzą mniej charakterystyczne krzewy, których identyfikacja jest znacznie trudniejsza. Jedną z takich roślin jest kruszyna pospolita, kiedyś wielokierunkowo wykorzystywana przez „lud”, a dziś ceniona i masowo stosowana w farmacji.

Jak sobie pościelesz… | 32

Jak się zabezpieczać przed chłodem w czasie noclegu w terenie? Podstawą jest śpiwór o parametrach dopasowanych do przewidywanych warunków. Jeśli mamy w zwyczaju biwakować przez cały rok, nie zważając na aurę, jeden śpiwór sprawy nam raczej nie załatwi.

Nie tylko biegowy… | 35

Z początkiem wiosny coraz chętniej wsiadamy na rower, wielu leśników robi to nawet w godzinach pracy, wybierając ten jednoślad jako służbowy środek transportu.
A może by pójść o krok dalej i przesiąść się
na rower drewniany? Czy to realne?

Z zagranicy | 36

Litwa - Powrót do wdrażania pomiaru fotooptycznego; Estonia - Wstrzymanie cięć na obszarach Natura 2000; Szwecja - Programy stażowe lasów państwowych; Rumunia - Trwa dewastacja lasów na obszarach Natura 2000; Czechy - Subwencje na adaptację lasów do zmiany klimatu.  

Rynek drzewny | 37

Eksport - Polskie drewno w Niemczech i Chinach; Firmy - Połączenie budzące wątpliwości.

Primus inter pares? | 38

Odwieczne pytanie: kto tak naprawdę jest najważniejszy w polskim modelu leśnictwa?