Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2022

Informacje | 4

Podsumowanie programu zwalczania ASF - Wirus powstrzymany na wschodzie kraju; Unijna polityka klimatyczna - Seria spotkań ministerialnych; Międzynarodowy Dzień Lasów - „Leśna szkoła z klimatem”; Przygotowanie wojskowe w LP - Trening pracowników; Pierwsze problemy z surowcem - Pozyskanie stoi, potrzebna waloryzacja stawek;  

Proekologicznie w Zagnańsku | 7

Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku będzie mieć Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej, o czym mówi Michał Buczyński, koordynator tego projektu, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Bez czekania na lepszy świat | 8

Leśnicy z różnych rejonów Polski, a w szczególności z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictw graniczących z Ukrainą, włączyli się w powszechną akcję niesienia pomocy uchodźcom wojennym oraz wspierania Ukraińców, którzy pozostali w swoim kraju. Podejmowane działania to m.in. organizacja punktów pomocy w sąsiedztwie przejść granicznych, zbiórki pieniędzy i darów materialnych, udostępnianie lokali (nie tylko służbowych) dla przybyszy. Co mówią o tych trudnych doświadczeniach i jak pomagają?

Dobre z lasu | 12

Rosnące znaczenie leśnych użytków niedrzewnych w Polsce podkreśla Decyzja nr 76 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie realizacji projektu rozwojowego pt. „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”. Prawdopodobnie  trend ten będzie narastał, m.in. w związku z implementacją nowych strategii UE dotyczących bioróżnorodności i lasów. Mogą one skutkować sporymi ograniczeniami w produkcji drewna.

„Sprzeciw przeciw” na wokandzie | 15

Wywrócony przez wiatr buk oparł się o dąb – pomnik przyrody. Leśnicy wiatrował usunęli, ale jego odłamana gałąź pozostała jeszcze w koronie dębu. Miało to świadczyć o tym, że dopuścili się niszczenia pomnika, wezwano nawet policję.

Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach Jacek Karczewski | 17

Książki Jacka Karczewskiego zawsze urzekają prostotą stylu, gawędziarską formą i lekkością przekazu.

Leśne platformy wiedzy o drewnie | 18

Promocja rozwoju sektora leśnego to nie tylko edukacja społeczeństwa. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny (ŁUKASIEWICZ – PIT), dzięki funduszom płynącym w ramach naszego funkcjonowania w UE, chce zadbać o rozwój wiedzy i wsparcie zrównoważonej mobilizacji drewna w różnych regionach Europy przez regionalne sieci współpracy. Projekt nosi nazwę ROSEWOOD4.0.

Okratek australijski – nowy mieszkaniec w lasach Warmii i Mazur | 20

Wybierając się na leśną wycieczkę pod koniec lata lub jesienią, możemy natknąć się na gatunek grzyba, który wprawi nas jednocześnie i w zdumienie, i w zachwyt. Z pewnością znalazca sięgnie po telefon, żeby zrobić zdjęcie nietypowemu znalezisku lub zadzwoni do najbliższych, by im o nim opowiedzieć. Tą grzybową niespodzianką jest okratek australijski (Clathrus archeri), nazywany również kwiatowcem australijskim, a niekiedy – palcami diabła (ang. devil’s fingers).

Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2021 | 22

W związku z bardzo dużą sumą straty bilansowej, jaka została przeniesiona z roku wcześniejszego, kapitał własny zmniejszył się aż o 93%. Jego wskaźnik obniżył się z 13% do zaledwie 0,8%.

Być jak trawa, czyli świat z innej perspektywy cz. I | 26

Większość z nas patrzy na świat wyłącznie z ludzkiego punktu widzenia.I właściwie trudno się temu dziwić. Głęboko zakorzenione, kartezjańskie przekonanie, że nie jesteśmy częścią natury, sprawia, że myślimy o niej w kategoriach czegoś obcego i wymagającego nieustannej kontroli. Podporządkowanie i ujarzmienie sił przyrody stało się dla nas wyzwaniem i celem samym w sobie.

Oznaki gajowych cz. VI | 30

Urzędowe oznaki dla gajowych Lasów Państwowych, opisane w poprzednich numerach „Lasu Polskiego” (1–6/2022), nie wyczerpują tematu dotyczącego oznak gajowego. Istniały bowiem jeszcze oznaki, również urzędowe, dla tych gajowych, którzy nie podlegali administracji Lasów Państwowych. Były one wydawane przez Starostwa Powiatowe dla Gajowych Lasów Prywatnych.

Jak jeździmy – mandatowanie i wypadki cz. I | 32

Samochód stał się codziennością, a liczba osób posiadających prawo jazdy rośnie z roku na rok. O tym, jak jeździmy, najłatwiej się przekonać, analizując statystyki wypadkowe. Dzięki nim dowiadujemy się, co jest najczęstszą przyczyną kolizji oraz gdzie i kiedy jest najbardziej niebezpiecznie.

„Wybuch talentu razi najbliżej stojących” | 34

Znam młodego, zdolnego naukowca, który jest aktywny, dużo pracuje i publikuje, zawsze ma do realizacji zlecone tematy badawcze, utrzymuje liczne kontakty zagraniczne, zna dobrze języki obce, sporo wyjeżdża do prestiżowych placówek naukowych, ale przez kolegów z Instytutu nie jest specjalnie lubiany, mimo że jest życzliwy, uśmiechnięty, zawsze chętny do pomocy i współpracy...

Dobry scenariusz, czyli jaki? | 35

To pytanie zadaje sobie wielu edukatorów. Podobno nie ma przepisu na sukces, ale to właśnie dobry scenariusz może okazać się właściwym narzędziem na naszej drodze do edukacyjnego sukcesu.

Z zagranicy | 36

Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Powiększenie Parku Narodowego „Szwarcwald”; Anglia, Wielka Brytania - Luka płacowa w państwowym leśnictwie; Szwecja - Mniej nowych obiektów ochrony przyrody leśnej; Słowacja - Karuzela na stanowisku dyrektora generalnego.

Rynek drzeny | 37

Handel drewnem - „Nie” dla „wrogiego” eksportu, ale… ; Sektor leśno-drzewny - Przedsiębiorcy i przetwórcy jednym głosem;

Leśny wyścig zbrojeń | 39

Komendant posterunku Straży Leśnej zasalutował uroczyście, wchodząc do gabinetu nadleśniczego.