Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2007

Informacje | 4

Żółta kartka dla PROP?; Leśne Przestrzenie 2007; Ścieżka z dębami; Urodziny SPL; Spotkanie komisji kombatanckiej; Olimpijskie zmagania; Reorganizacja w Generalnej; Dwudziesty Mój las; Pamięci prof. Kazimierza Sucheckiego; Podpalali żeby gasić

Narada leśników-samorządowców | 8

Leśnicy to krew ziemi – tymi słowami prof. Tomasz Borecki, rektor SGGW, przywitał uczestników I Forum Leśników Samorządowców, którzy zebrali się by powołać nowy organ doradczy dyrektora generalnego LP.

Elmia nie taka znów mała | 10

Tegoroczne targi SkogsElmia choć potoczne nazywane małą Elmią, wcale takie małe nie były. Trzydniową imprezę odwiedziło 34 tysiące gości. Przypomnijmy, że według szacunków organizatorów na największych polskich targach EkoLas w Tucholi było ich w zeszłym roku ok. 3,5 tysiąca.

Dalsze zbywanie zbędnej infrastruktury | 12

Proces sprzedaży mieszkań poszedł dalej niż sięgała moja wyobraźnia. Na początku miałem wątpliwości, których dzisiaj nie mam. By rzeczywiście zakończyć cały proces trzeba zrobić kolejny krok: konieczne jest stworzenie możliwości zbycia niektórych osad lub mieszkań dla służby leśnej. Lista indywidualnych uzasadnień tej propozycji jest tak długa, jak liczba konkretnych przypadków.

Wołanie na puszczy | 13

W sprawach ważkich dla ochrony przyrody w kraju głos Państwowej Rady Ochrony Przyrody jest praktycznie niesłyszalny. Być może dlatego, że od lat ten organ opiniodawczy i doradczy ministra środowiska jest, jak cała ochrona przyrody, marginalizowany.

Kto naprawdę chroni przyrodę w Polsce? | 14

Dyskusja na temat przejęcia przez Lasy Państwowe parków narodowych nabiera rumieńców. Wprawdzie żadnych faktów, prócz prasowych, jeszcze w tej sprawie nie ma, ale media nagłośniły ją już dość mocno, wywołując spore emocje nie tylko w leśno-parkowym światku.

Nowe oblicze edukacji | 16

Znacznie rozszerza się krąg jej odbiorców – już nie tylko dzieci, ale również ich rodzice i dziadkowie chcą pogłębiać swą wiedzę leśną. Trzy zaprezentowane przykłady pokazują, że odbiorcy i formy edukacji prowadzonej przez leśników są coraz bardziej zróżnicowane.

Bóbr – powrót hydroarchitekta Wojciech Misiukiewicz | 17

Ochrona bobrów w Polsce jest jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów naukowców zajmujących się ratowaniem gatunków. Jednak bez udziału myśliwych ten sukces przyszedłby dużo później, lub wcale.

Głuszec w Borach Dolnośląskich | 18

Obszar Borów Dolnośląskich był w przeszłości ważną ostoją głuszca. W drugiej połowie lat 60. tamtejsza populacja była najliczniejszą w Polsce, jednak pod koniec lat 70. uległa załamaniu. W ostatnich latach nastąpił tam dramatyczny spadek liczebności tego gatunku, co wskazuje na pilną potrzebę jego restytucji.

Zręby zupełne nowej generacji | 20

Współczesna hodowla lasu przywiązuje szczególną wagę do kształtowania zróżnicowanej struktury drzewostanów. Wbrew stereotypowemu przekonaniu takich dążeń nie wyklucza zagospodarowanie rębniami zupełnymi.

Unijne pieniądze dla Lasów (5) | 23

W tej części prezentujemy Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007–2013 dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego.

Zmiany przeznaczenia gruntów leśnych | 24

W dobie silnego rozwoju infrastruktury pojawiają się zjawiska istotnie dysharmonizujące ład przestrzenny i czasowy w lesie, a związane z przekształcaniem gruntów leśnych na inne cele. Zasięg oddziaływania inwestycji i nowego zagospodarowania terenu często wpływa destrukcyjnie na przyległy ekosystem leśny i wymusza stosowanie nowych sposobów jego zagospodarowania.

Typy siedliskowe lasu (22) – Lasy mieszane górskie (LMG) | 26

Siedliska lasu mieszanego górskiego zwykle zajmują stoki w środkowej i dolnej części regla dolnego lub wierzchowiny niższych pasm górskich.

Porady prawne | 28

Nie jestem leśnikiem, ale już od 60 lat wielkim miłośnikiem lasu. Jestem też wiernym czytelnikiem Lasu Polskiego. Kilka dni temu miałem zderzenie z sarną na drodze. Cała prawa część auta rozbita. Wezwałem policję, licząc na to, że będę mógł wnioskować o odszkodowanie.

Włośnica, tularemia i różyca | 29

Wszystkie mogą być związane z myślistwem, w związku z oprawianiem oraz spożywaniem zarażonych upolowanych zwierząt.

Nowa elektroniczna usługa dla klientów ZUS | 29

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy. Dzięki niemu klienci ZUS mogą już załatwić niektóre sprawy wyłącznie przez Internet – bez konieczności wychodzenia z domu.

Zorientowani na las i... rodzinę | 30

W dniach 1–3 czerwca malownicze tereny LKP Lasy Warcińsko–Polanowskie stały się areną zmagań IX Mistrzostw Polski Leśników w Biegu na Orientację. Hasło rywalizacji brzmiało: Zorientowani na las. Wymyślić dobry slogan reklamowy to nie lada sztuka.

XX Bieg Leśnika | 31

Chyba nie ma lepszej daty dla człowieka lasu niż piąty czerwca, Dzień Leśnika. O XX Biegu Leśnika, który wystartował tego dnia w Rogowie można śmiało powiedzieć, że to jedna z największych leśnych imprez sportowych tego roku!

Z zagranicy | 32

Czas zwiększyć pozyskanie; Wielofunkcyjność kosztuje; Leśnicy policjantami; Przespały 15 lat; Zadowoleni i leśnicy, i drzewiarze; Indiański Program Leśny; Klimatyczne kłopoty świerka